Česko 2009: 1 400 000 psů a 1 500 000 koček! A neumíme je krmit

24. dubna 2009 v 14:45 | Lucie |  Strava koček



Značková krmiva sice nejsou určena dětem, ale neublíží jim. "V podstatě odpovídají normám pro kojeneckou výživu," říká veterinář Leoš Železný.
Jak to v Čapkově pohádce o pejskovi a kočičce dopadlo, víme všichni. Přesto většina majitelů psů a koček svým mazlíčkům takový dort »vaří« dnes a denně...
Češi patří mezi největší milovníky psů a koček v Evropě. Celkem u nás žije 1 400 000 psů a 1 500 000 koček. Jejich počty se od roku 1989 zdvojnásobily. Přesto stále nevíme, jak své mazlíčky krmit, abychom jim neubližovali.
Před dvaceti lety se hafani i kočky krmili výhradně doma připravenou potravou, granule ani konzervy u nás nebyly. "Jen zřídka jsme se setkávali se psy, kteří by netrpěli chronickými průjmy, zácpami, neměli onemocnění svalů, šlach, kostí, kloubů, či neměli problémy s kvalitou srsti ze špatně vyvážené stravy," říká prof. Miroslav Svoboda, přednosta Kliniky chorob psů a koček z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
Dnes 40 % majitelů psů a 65 % chovatelů koček kupuje svým miláčkům granule a konzervy. "Dřívější nedostatek živin je nyní vystřídán jejich nadbytkem a překrmováním," konstatuje prof. Svoboda.
Většinou totiž nic neponecháváme náhodě a k vyvážené krmné dávce jen tak pro jistotu přidáváme vitaminové a minerální přípravky, zejména s vápníkem a vitaminem A. "Výsledkem bývají závažná onemocnění kloubů,ve kterých se odlučuje chrupavčitá tkáň, dochází k deformaci páteře, bolestivému pohybu a dalším nepříjemným problémům, které musí být následně řešeny ortopedickými zákroky, intenzivní léčbou a dlouhodobou rehabilitací," dodává prof. Svoboda.

Jak vaše mazlíčky správně živit?

  • Nejideálnější je podle veterinářů zvolit kompletní granulovaná nebo konzervovaná krmiva.
  • "Odměny ve formě pamlsků trávení nenaruší, pokud jejich objem netvoří více než 10 % denního příjmu energie," říká veterinář Leoš Železný.
  • Nestřídejte granule, konzervy a doma připravené krmení! "Bakterie ve střevech, které napomáhají kočkám a psům v trávení, se změnám potravy přizpůsobují 7 až 10 dní. Střídání receptur a doma připravené stravy vede k tzv. dietetickým průjmům. Pro zvířata je přirozenější, pokud mají svoji krmnou dávku stálou. Pokud chtějí chovatelé míchat granule s konzervami, měli by kombinovat různé formy jedné značky," radí veterinář Leoš Železný.
  • "Je vhodné využít i tzv. diety, prostřednictvím kterých lze udržovat pod kontrolou onemocnění chronického charakteru, např. výskyt močových kamenů, alergická onemocnění, vybraná onemocnění jater, srdce, ledvin, trávicího traktu," doporučuje prof. Miroslav Svoboda, přednosta Kliniky chorob psů a koček z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.
  • Některá hotová krmiva dokáží redukovat výskyt zubního kamene nebo onemocnění močového ústrojí. Existují i nízkokalorické diety pro psy a kočky trpící obezitou.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Baruš Baruš | Web | 27. dubna 2009 v 15:46 | Reagovat

Ahojky. Máš hezkej blog. Psy miluju a ted si jdu k tobě na blog přečíct něco o psí řeči :) můžeš mrknout i na můj blog, ale o psech tam nic nemám. tak já jdu číct :D papa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama