Pravidla výcviku

29. prosince 2008 v 17:39 | Lucie |  Výcvik psa
1) Pečlivě promyšlení průběhu výcviku. Již před výcvikem musí psovod vědět náplň výcviku a také metodiku daného cviku. Být tak na výcvik psa připraven.
2) Příprava pomůcek pro výcvik psa ( obojek, vodítko, pamlsky, hračky apod ... )
3) Vybrání vhodného místa pro výcvik. Pro výcvikové začátky je vhodnější klidnější místo, kde pejska nebudou rozrušovat vnější podněty a on se bude moci tak mnohem lépe soustředit na výcvik. Až později přecházíme do rušnějších míst a psovi přidáváme vnější podněty (lidé, psi, město), které ho budou rozrušovat. z
4) Výcvik začínejte lehkým cvikem, který pes umí a stejně tak i výcvik ukončete. Neodcházejte z výcvikového pole bez splnění posledního cviku!
5) Výcvik nesmí psa nudit, výcvik musí být dynamický, živý, ale ne příliš dlouhý -alespoň ze začátku. Ze začátku cvičte se psem jen pár minut a hodně cviky prokládejte hrou, postupem času délku výcviku prodlužujte ... pokud pes ztratí o výcvik zájem, zkuste ho nějak oživit, pokud ani to nepomůže ukončete výcvik lehkým cvikem, který ho baví a pořádně odměňte. Sami si všimněte, jak dlouho výcvik psa baví a dle toho cvičte ... Pes si na soustředění při výcviku musí zvykat, proto se postupně čas výcviku prodlužuje. Vždy se snažte výcvik provádět hravou formou.

Obrazek
nesoustředěný pes, špatná motivace
Obrazek
soustředěný pes, správná motivace - je na psovodovi ukázat psovi výcvik jako něco, co ho bude bavit

6)
Výbornou motivací je pořádná pochvala - verbální i neverbální, nadšení psa z výcviku záleží jen na Vás, to Vy psovi předvete výcvik jako zábavnou věc, nebo jako nesnesitelnou nudu - takže chvalte !!!
7) Nikdy psa při výcviku nebijte. Špatným trestáním si pokazíte vztah se psem a i jeho zájem o výcvik. Při trestání používejte vhodné tresty a snažte se jim co nejvíce vyvarovat.
8) Pes není stroj, ani Vy neděláte nic 100% a i Vám trvá nějakou dobu, než vše pochopíte, proto na psa zbytečně netlačte .... Každý pes je jiný, rozdílné vlasnosti jsou jasné jak u různých plemen, tak i u dvou jedinců stejného plemene, s každým nelze pracovat stejně rychle, uvědomte si prosím, že při správné metodice výcviku se pes bude snažit tak, jak mu to jeho dispozice dovolí.
9) Vždy buďte důslední, pokud nebudete, nikdy nebude na Vašeho psa spoleh ...


Zdroj:vaspes.com
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hana Chovancová Hana Chovancová | E-mail | 4. srpna 2010 v 0:04 | Reagovat

Dobrý den, moc prosím o radu. Na vašich web jsem nic k tomu nenašla.
Máme bíglici 11 týdnů stará. Máme ji venku na zahradě. Máme ji doma 3 týdny.
Chceme ji naučit kakat a čůrat na jednom místě, které jsme ji určili nebo venku. Máme ji doma 3 týdny. Kdykoliv ji vidím kakat a čůrat, popadnu ji, řeknu nesmíš a nesu na dané místo. Tam řeknu tady hodná.
Když ji ale nevidím kakat a pak najdu bobky, tak nevím, jestli chápe, když ji k tomu dovedu, jestli ví, že je to její a za co ji kárám. Zavolám ji, ona přijde, přitlačím ji čumák k bobku a řeknu naštvaně nesmíš, vytahám ji za kůži na krku , naberu bobky na lopatku jednou rukou a druhou za její kůži ji nesu na dané místo a tam položím bobky a ji pevně držím a řvu tady hodná. Blbé je, že ji jen občas přistihnu kakat. U toho čůrání ji chytnu, ale když ji donesu na to místo, tak tam to už nedokončí. Když to nestihnu a už to udělala, tak ji do toho namočím čumák a řeknu nesmíš a odnesu na dané místo a tam ji dám do polohy čůrání a řeknu tady hodná. Zkoušela jsem i noviny do toho namočit a dát na to místo, ale ona je pak tam rozkouše.
Je mi z toho nanic. Je mi ji líto. Nevím, jeslti chápe, co po ni chci. Můžete mi poradit, co dělat? Zkoušela jsem ji dát bobky na noviny a dát je poblíž toho místa a měla jsem zájem je posunovat k tomu místu, ale ona noviny rozkouše. Její maminka to dělala u majitele všude na zahradě, takže ji to nemohla naučit.
Zjistila jsem, že když ten bobek najdu a zavolám ji, ona stojí a často nepřijde, stojí a čeká. Asi ví, co provedla. Podotýkám, že umí na zavolání přijít, protože ví, že si chci hrát nebo ji čeká dobrota. Nechci aby se mě začala bát.
Můžete mi nějak poradit? děkuju Hanka Chovancová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama