Jak zamezit vyskakování?

29. prosince 2008 v 17:34 | Lucie |  Výcvik psa
***
Problém se kterým se setkáváme je pro psy přirozená věc, přejatá od vlků. Když se vrátí máma vlčice k doupěti, mladí vlčci ji radostně vítají, poskakují a snaží se dosáhnout na její ústní koutek, dotknout se a olíznout ho. Na tento podnět pak vlčice vyvrhne kořist, kterou ulovila, narychlo spolykala a přinesla v žaludku domů.
Z tohoto chování se vyvíjí rituální pozdrav. Podřízený se snaží - mimo jiného - olíznout koutek výše postavenému.
Pokud váš pes s takto poskakuje, okřiknutím nebo plácnutím se nic nevyřeší. Čím více budeme psa odstrkovat a hubovat, tím více se pes bude snažit nám ten ústní koutek olíznout - a udobřit si Vás.
Může se taky stát, že při odstrkování psa zjistí, že je to pro něj bezva hra - a pak si takhle začne vynucovat pozornost. zcela nevědomky tak učíme psa aby skákal.
***

Náprava:


  • zůstaňte nehnutě stát a když na Vás načne pes skákat vůbec se neozývejte, dál stůjte a počkejte až se pes uklidní (po nežádoucím chování tak nic nepřijde i odstrkávání je pro psa vytížený cíl)
  • až se uklidní hned psa pochvalte
  • pokud začne znova skákat, okamžitě s hlazením přestaňte. Stůjte a dívejte se jinam.
Pokud je Váš pes velký a skákáním Vám může způsobit újmu, je tu ještě jedna možnost, pokaždé když pes skočí, sražte ho dolů s povelem například - DOLŮ! nebo použijte zakazovací povel - NE! A teprve poté si ho všímejte, při vítání se k psovi skloňte, aby neměl důvod na Vás skákat.
***
Přátelé a návštěvy by se měli chovat stejně, pes se tak po mnoha opakováních tohoto cvičení zlozvyk odnaučí.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama