Prosinec 2008

Jak zvládnout Silvestra

30. prosince 2008 v 16:08 | Lucie |  Péče o psaVyděšeného pejska dokáže od petard uklidnit i pohlazení a klidný hlas páníčka.
PRAHA - Pro psí miláčky se blíží nejhorší den v roce. Vyděšení, zatoulaní, s pořezanými tlapkami, průjmy a zvracením - tak mnozí z nich vstupují do nového roku. Při jejich dvakrát vyvinutějším sluchu, než má člověk, jsou ohňostroje, rachejtle a hlučná muzika skutečným utrpením.
Rozbité láhve a sklenice na ulicích jim zraňují tlapky ještě dlouho poté. Zabít je může i hodování u slavnostní tabule. Zvěrolékaři poradili čtenářům Aha!, jak utrpení jejich mazlíčků zmírnit.

Stres


● U klidnějších jedinců postačí včasné vyvenčení. Případný hluk lze překrýt puštěnou televizí nebo klidnou hudbou.
● Zavřete se s ním do místnosti, kde je hluk nejméně slyšet, třeba na záchod, a mluvte na něj. Odvedete tím pozornost od rámusu venku, známý hlas zvíře uklidní.
● Po domluvě s veterinářem lze použít léky na zklidnění, např. Diazepam, Sedalin. Účinek vyzkoušejte předem. Po lécích některá zvířata znehybní, ale ruch vnímají stejně, můžete jim způsobit ještě větší stres.
● Feromony, které nyní nabízejí obchody se psí stravou, jsou na zklidnění skvělé, ale nepůsobí akutně. Aby účinkovaly, musí je zvíře dostávat dlouhodoběji.
● Velmi účinný na zklidnění je homeopatický preparát Relaxan.
● Pokud to pes snese, lze zkusit i pěnové špunty do uší.

Opilost

● Pivo, víno, sladké likéry či vermuty a dokonce i šampus psům chutná. Když se v nestřežením okamžiku opijí, nechte je vyspat na bezpečném místě, aby nemohli lézt po výškách.

Pořezané tlapy

● Na vycházku jděte, až jsou ulice po oslavách uklizeny.
● Pokud to pes snese, dejte mu alespoň pro novoroční oslavy psí botičky.
● Poraněné tlapky, pokud silně nekrvácejí, veterináři zpravidla nešijí, a tak je můžete sami ošetřit hojivou mastí, silicí z levandule a zavázat.

Přežrání

● Projeví se zažívacími potížemi. Pokud se pes pozvrací jednou dvakrát, nebo má lehčí průjem, stačí mu dát smektu a nasadit jeden den hladovku, dále pak nízkotučnou stravu.
● Dobrý je k pití silný černý čaj oslazený medem nebo hroznovým cukrem.

Dobroty«, které pejskům škodí

● Čokoláda a ořechy - dráždí nervový systém. Mohou po nich dostat i epileptický záchvat. Hrozí selhání ledvin.
● Cibule - ostré silice, které obsahuje, mohou psa zabít. Smrtonosné může být např. velké množství čalamády.●
Kořeněná jídla - mohou psu poškodit játra.
● Vánoční cukroví - může spustit cukrovku.
● Tučná jídla - hrozí zánět slinivky

Problémy se zuby u malých psů

30. prosince 2008 v 13:33 | Lucie |  Psí nemoci
Přezubení bývá u některých malých plemen doprovázeno problémy. Pokud nevypadnou mléčné zuby, může si pes doslova vyhloubit díry do patra.

sph

Pokud u štěněte zjistíte, že např. všechny čtyři špičáky má dvakrát a i řezáky rostou ve dvou řadách jde vlastně o jakousi dětskou nemoc, která se velmi často vyskytuje především u malých plemen, např. u jorkširských teriérů, trpasličích pudlů, vesthajlendských teriérů, pekinézů, lhasa apel, čivava atd. Mléčné zuby, které takříkajíc drží místo trvalému chrupu, prostě nevypadnou včas a zůstanou v chrupu i s trvalými zuby.


Mléčné zuby s kořeny

Je to způsobeno tím, že tyto mléčné zuby mají mimořádně dlouhé kořeny, které sedí velmi hluboko. Jsou téměř stejně dlouhé jako u trvalých zubů a podstatně delší než vlastní zub, který je vidět venku. Proto jsou dosti pevně zakotvené v malých úzkých čelistech těchto plemen a neuvolní je ani tlak nového rostoucího zubu.


Zuby se musí vytrhat

Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že je tím trvalý zub často utiskován a zatlačován na nesprávné místo. V nejhorším případě se pak chudák zvíře dokonce kouše do patra, kde vznikají doslova díry, které navíc představují i riziko infekce, protože se tam mohou zachycovat všechny možné zbytky jídla. Proto musíme tyto mléčné zuby, které jsou v tlamičce navíc, bezpodmínečně vytrhat. To se dá provést s mírnou sedací a zpravidla se to rychle a bez problémů zahojí.


Zraněný mléčný zub

Pokud si vaše štěně nebo mladý pes zraní nebo ulomí korunku mléčného špičáku, měli byste vzít zvíře co nejdřív k veterináři. Otevřeným kořenovým kanálkem zraněného mléčného zubu by totiž mohly proniknout choroboplodné zárodky k vyvíjejícímu se trvalému zubu a poškodit ho.


Kontrola od 14. týdne

Jelikož řezáky se mění od 14. týdne (na rozdíl od špičáků, které přicházejí až přibližně od 5. měsíce), měli by majitelé takto zatížených plemen už do tohoto věku kontrolovat svému štěněti chrup, aby ho vzali k veterináři pokud možno včas. Proto bychom se měli pro jistotu dívat do tlamičky raději častěji, než abychom něco zanedbali. Čím dříve totiž zasáhne veterinář a vytrhne příliš dlouho držící mléčné zuby, tím dříve může zabránit trvalému nesprávnému vývoji chrupu. Pokud totiž zuby rostou ve dvou řadách příliš dlouho, může se stát, že trvalý zub se nevrátí sám od sebe do správné polohy, i když už je mléčný zub pryč. Pak je třeba zasáhnout, protože jinak by měl pes se zuby problém celý život. Ve vzácných případech se může toto dvojité postavení vyskytnout i u stoliček, které se ovšem mění ještě později, takže bychom měli pro jistotu kontrolovat chrup až do ukončení přezubení.

Jak správně čistit uši

30. prosince 2008 v 13:31 | Lucie |  Péče o psa
Zanedbané uši mívají sklony k bolestivým zánětům. Pravidelnou péčí pomůžete svému psovi, aby byl stále zdravý a čilý.


Ať má váš pes postavené nebo zavěšené uši, může mu hrozit nebezpečí zánětu zvukovodu. Uši je třeba psům pravidelně kontrolovat, nezávisle na plemeni. Dlouhé zavěšené uši s dlouhou srstí jsou sice obecně náchylnější ke znečištění zvenčí a i větrání uvnitř ucha je horší, ale mnoho psů s postavenýma ušima má zase příliš úzký zvukovod a i to může způsobovat problémy s větráním. Proč špatné větrání tolik vadí? Protože nedostatečná výměna vzduchu nahrává vzniku zánětů.


Chlupy ve zvukovodu

Situace je ještě vážnější, pokud ve zvukovodu rostou chlupy. To se stává u mnoha psů. U některých plemen, např. pudlů je tento jev dokonce velmi výrazný. Chlupy ucpávají zvukovod, takže ušní maz nemůže odcházel ven a naopak vzduch zvenčí nemůže pronikat dovnitř. Ve zvukovodu vzniká vlhké klima, v němž se dobře daří určitým bakteriím a plísním, které mohou vyvolat záněty. Proto musí školená osoba chlupy pravidelně vyškubávat. Většina psů si tuto proceduru nechává od paničky nebo páníčka líbit jen nerada, protože při ní postupují příliš nejistě a neopatrně. Je velmi důležité, aby byly chloupky ve zvukovodu škubány citlivě, ale přesto plynule. Pokud postupujeme příliš váhavě, je to psovi nepříjemné a příště se bude péči o uši bránit.


Zánět zvukovodu

Pokud zjistíme zánět zvukovodu, měli bychom ihned navštívit veterináře, protože takové onemocnění vyžaduje odbornou péči. Zánět zvukovodu poznáme podle těchto symptomů:
- časné potřásaní hlavou,
- pes se škrábe zadní nohou na uchu,
- pes drží hlavu nakřivo.
Veterinář zjistí, co se děje, pomocí endoskopie zvukovodu. Někdy příčinou těchto symptomů není zánět zvukovodu, protože podobné nepříjemné pocity způsobují psovi i cizí tělíska jako osiny a ušní roztoči. Obecně by člověk měl sám čistit pouze okolí zvukovodu a vnitřní stranu ušního boltce. Čištění pomocí nástrojů raději přenechejte veterináři. Podle diagnózy pak dostanete mastičky, kapky nebo čistící roztoky, které už můžete používat sami.


Čistící preparáty

Speciální preparáty mohou být užitečné i při pravidelném čištění uší. Důležité je, aby byla čistící látka jemná a šetrná. Příliš ostrá čistidla mohou případně podráždit ucho uvnitř a narušit normální klima. To by pak mohlo vést k nežádoucím obtížím. Pro tyto účely se osvědčila čistidla uší s heřmánkem. Čištění oblasti vnějšího ucha provádíme vlhkým hadříkem. Následně dlouhosrstým psům pročešeme srst, abychom zabránili plstnatění.

Proč nechat vykastrovat fenku

30. prosince 2008 v 13:26 | Lucie |  Péče o psa
Fenka hárá většinou dvakrát za rok a hárání může trvat tři týdny až měsíc. Po tuto dobu musí být oddělena od psů, což je obtížné. I když fenka bude jen ve vaší zahradě, bude téměř nemožné zabránit psům z okolí, aby se k ní nedostali a může vám to přinést i další nepříjemnosti.
Foto: redakceHárající fenka udělá vše pro to, aby mohla uniknout a následovat svůj přirozený instinkt. Okolní psi také udělají vše, aby s ní měli schůzku a i při největší opatrnosti může být fenka najednou březí. Jestliže vaše fenka bude mít štěňata a může jich být i devět, budete je muset krmit, starat se o ně a platit veterináře. Je nutné pro ně najít vhodný domov a hodného spolehlivého majitele a to není jednoduché. Opuštěné březí fenky a nechtěná štěňátka, která nenajdou domov, mohou mít štěstí, že je přijme útulek pro psy a ten jim najde nové majitele. Většinu však čeká smutný a krátký život.
Nechat kastrovat anebo nenechat kastrovat. To je dilema mnohých chovatelů psů nejen u nás ale i v zahraničí. Veterinární lékaři tento zákrok jednoznačně doporučují u všech fen, se kterými majitel již nepočítá do dalšího chovu. Kastrace je poměrně jednoduchý chirurgický zákrok, ze kterého nemusí mít majitelé zvířat prakticky žádné obavy. Vše bude provedeno pod celkovou narkózou a asi za tři týdny bude vaše fenka úplně v pořádku. Není žádný důvod, aby fenka měla před operací štěňata.
Předejde se tím nejen zmíněným problémům s nechtěným potomstvem, ale i řadě různých zdravotních problémů, a to nejen v gynekologické oblasti. Odstranění dělohy při kastraci je dobrou prevencí zánětlivých a nádorových změn, které jsou v poslední době, především na děloze fen, čím dál tím častější. Předpokládá se, že až 30% nekastrovaných fen starších 8 let může trpět zmíněnými problémy.
Kastrace má velký význam z pohledu prevence vzniku nádorů mléčné žlázy, které patří k nejčastějším nádorovým onemocněním u fen. Velké nebezpečí je i v tom, že přibližně 20% nádorů je nebo se mění ve zhoubné. Význam kastrace v této souvislosti je, pokud se uskuteční poměrně časně. Uvádí se, že kastrace provedená před prvním háráním sníží riziko výskytu nádorů mléčné žlázy o 85% a před druhým háráním o přibližně 75%.

Nárust psí obezity vyřeší léky

30. prosince 2008 v 13:25 | Lucie |  Psí nemoci
Centrum pro veterinární lékařství při Americkém úřadu pro výživu a léčiva (FDA) schválil první preparát, který má pomoci obézním psům hubnout.
Preparát Slentrol od farmaceutické skupiny Pfizer pomáhá snižovat chuť k jídlu a podporuje vstřebávání tuků, aby tlustí psi začali hubnout. Uvedl to americký úřad pro dohled nad bezpečností léčiv a potravin FDA, který lék schválil.

Pozor, jen pro psy!

Podobně jako u lidí se i u obézních psů zvyšuje riziko vzniku cukrovky, srdečních potíží a s tím souvisejících problémů a komplikací. Podle vládních statistik mají dvě třetiny Američanů nadváhu či jsou obézní.

Diabetický záchvat

30. prosince 2008 v 13:24 | Lucie |  Psí nemoci
K takovým záchvatům dochází v případě, že se psovi trpícímu cukrovkou dostalo příliš (snížení hladiny cukru v krvi) nebo málo (zvýšení hladiny cukru v krvi) inzulínu. Oba případy jsou naléhavé, protože může rychle nastat kóma a následně i smrt. V obou případech ihned volejte zvěrolékaře.


Příliš inzulínu

První příznaky se objeví 3 - 7 hodin po poslední dávce inzulínu:
 • Slabost
 • Únavnost organismu
 • Záchvaty
 • Kóma

První pomoc

 • Požádejte zvěrolékaře o láhev glukózového sirupu a v případě potřeby jej psovi podejte.
 • Začnou-li křeče, nesnažte se psovi lít sirup do krku, mohl by se začít dusit.Nedostatek inzulínu

Pokud jste svému psovi zapomněli dát inzulín, nebo jste mu ho dali málo, pak se projeví tyto příznaky:
 • Deprese
 • Slabost
 • Nasládlý dech, je cítit po ovci
 • Zvracení
 • Kóma

První pomoc
 • Ihned podejte psu jeho obvyklou dávku inzulínu.

Pokud váš pes není léčen na cukrovku a začne jevit podobné příznaky, vezměte jej okamžitě na prohlídku ke zvěrolékaři.

První pomoc při popálení

30. prosince 2008 v 13:23 | Lucie |  Psí nemoci
První pomoc při popálení horkem
Popáleniny 1. stupně
 • Opatrně vymyjte mýdlem a vodou
 • Asi na 30 minut přiložte studený obklad
 • Ránu převažte obvazem
Popáleniny 2. a 3. stupně
 • Protišoková opatření
 • Překryjte volně gázou

První pomoc při chemických popáleninách
 • Odstraňte nasycený obojek či jiné postroje.
 • Ránu proplachujte nejméně 20 minut pod tekoucí vodou.
 • Ovažte obvazem.

První pomoc při vdechnutí kouře
 • Vezměte svého psa mimo dosah kouře.
 • Pozorně sledujte jeho dýchání, zda se objeví nějaké těžkosti, a to především 24 hodin po nehodě.

Zneprůchodnění močových cest

30. prosince 2008 v 13:23 | Lucie |  Psí nemoci
K zneprůchodnění močových cest dochází většinou u psů, jejichž močová trubice, vedoucí z močového měchýře ven, je příliš úzká a dlouhá.
Ve většině případů je zneprůchodnění močové trubice způsobeno močovými kaménky vzniklými z minerálních solí. Tyto kaménky vznikají v močovém měchýři a usazují se v močové trubici, čímž zabraňují moči v opuštění močového měchýře.

Hlavními příznaky jsou:

 • Problémy při močení
 • Krev v moči
 • Dehydratace
 • Šok

První pomoc
 • Jeví-li váš pes výše uvedené příznaky, vezměte jej okamžitě ke zvěrolékaři.
 • Proveďte protišoková opatření.

Otrava

30. prosince 2008 v 13:22 | Lucie |  Psí nemoci
 • Slintání
 • Zvracení
 • Únava
 • Křeče
Všeobecná první pomoc
1. Je-li váš pes v bezvědomí, uvolněte mu dýchací cesty a proveďte resuscitaci.
2. Zavolejte veterináře, aby určil, o jaký typ otravy se jedná, jaký jed v jakém množství váš pes požil, dobu požití a příznaky, které váš pes prokazuje.
3. Do dvou hodin po požití jedovaté látky postupujte podle následujících rad:
 • Je-li váš pes při vědomí a pokud jste si jisti, že váš pes nepožil žádný ropný produkt, čisticí prostředek, koncentrovanou kyselinu ani zásadu, pokuste se vyvolat u něj zvracení podáním 1 - 2 lžic 3 % peroxidu vodíku po 15 minutách přímo do krku, dokud pes nezačne zvracet, nebo 2 - 3 lžic dávivého sirupu jednorázově.
 • Očekávejte zvracení a uchovejte vzorek pro zvěrolékaře.
 • Když váš pes začne zvracet, dejte mu živočišné uhlí rozpuštěné ve vodě, opět jednorázově. Živočišné uhlí nepodávejte, dokud nezačne zvracet.
  4. S výjimkou barev, asfaltu, motorového oleje a podobných látek jedy, které nebyly požity vnitřně, ale drží na povrchu vašeho psa, odstraňte takto:
 • Místo polévejte velkým množstvím vody nejméně po dobu 5 minut.
 • Vezměte si rukavice a umyjte vašeho psa jemným mýdlem a vodou. 5. Barvu, asfalt a motorový olej odstraňte z kůže vašeho psa takto:
 • Vezměte si rukavice a vydrhněte jej ve velkém množství kuchyňského oleje, aby jedovatá látka neztuhla.
 • Jakmile látka pustí, umyjte psa přípravkem na mytí nádobí a teplou vodou.
 • Dobře jej opláchněte a pokud je to nutné, lázeň opakujte.
 • Pokud skvrny zůstávají, posypte psa kukuřičným škrobem a znovu jej vydrhněte kuchyňským olejem. Tím se vám podaří odstranit zbytek jedovaté látky. Pak ji vykartáčujte nebo vyčešte a znovu opakujte lázeň v teplé vodě a saponátu na nádobí.
 • K odstranění těchto látek nikdy nepoužívejte terpentýn, ředidlo ani alkohol.

  Žáby a mloci

  Jedovaté žáby
  Příznaky otravy z žab se projevují velmi rychle:
  • Přílišná tvorba slin
  • Ztížené dýchání
  • Křeče
  • Kolaps
  První pomoc
  • Propláchněte tlamu velkým množstvím vody.
  • Uvolněte dýchací cesty.
  • Proveďte resuscitaci, pokud je to nezbytné.
  Mloci
  Příznaky otravy:
  • Slabost a nekoordinovanost
  • Zvracení a průjem
  • Ochrnutí
  První pomoc
  • Psi se většinou rychle zotaví bez jakéhokoli zákroku.
  • Rychlejšímu zdravení můžete napomoci tak, že mu vypláchnete tlamu velkým množstvím vody.


Elektrický šok

30. prosince 2008 v 13:20 | Lucie |  Psí nemoci
Ve většině případů je elektrický šok způsoben překousnutím elektrické šňůry. Pokud dojde k takovému kontaktu, srdce vašeho psa začne bít nepravidelně a plíce budou naplněny tekutinou.

Příznaky jsou:

 • Ztížené dýchání
 • Popáleniny kolem tlamy
 • Ztráta vědomí
 • Zastavení srdce

První pomoc
 • Má-li váš pes šňůru stále v tlamě, ještě před poskytnutím první pomoci ji vytáhněte ze zásuvky.
 • Proveďte resuscitaci, pokud je to nutné.
 • Na popáleniny kolem tlamy přiložte studené obklady (ne ledové).
 • Zaznamenávejte dechovou frekvenci a tep, a to hlavně 12 hodin od nehody.


Znaprůchodnění močových cest

K zneprůchodnění močových cest dochází většinou u psů, jejichž močová trubice, vedoucí z močového měchýře ven, je příliš úzká a dlouhá.
Ve většině případů je zneprůchodnění močové trubice způsobeno močovými kaménky vzniklými z minerálních solí. Tyto kaménky vznikají v močovém měchýři a usazují se v močové trubici, čímž zabraňují moči v opuštění močového měchýře.

Hlavními příznaky jsou:
 • Problémy při močení
 • Krev v moči
 • Dehydratace
 • Šok

První pomoc
 • Jeví-li váš pes výše uvedené příznaky, vezměte jej okamžitě ke zvěrolékaři.
 • Proveďte protišoková opatření.

Koprofagie

30. prosince 2008 v 13:19 | Lucie |  Psí nemoci
Koprofagií u psů označujeme požírání vlastního trusu nebo trusu jiných zvířat. Je to jev, který pozorujeme u dnešní populace psů poměrně často. Existuje několik vysvětlení, ale zatím žádné z nich není zcela prokázáno. Koprofagie se dá považovat za přirozenou například u fen, které pečují o novorozená štěňata. V prvních dnech po porodu tak feny čistí pelech a jeho okolí. U štěňat zase slouží toto chování k vybudování vlastní střevní flóry.

Kdy koprofagii nelze přehlížet ?

Koprofagie se může vyskytnout u psů, kteří jsou drženi v kotcích ve špatných hygienických podmínkách. Důvodem je pravděpodobně snaha vyčistit prostředí, ve kterém žijí.
Dále pozorujeme toto chování u psů, kteří bývají často sami a mají pocit, že jsou citově zanedbáváni. Takový pes rychle zjistí, že pokud požírá trus v přítomnosti svého majitele, vzbudí tak jeho pozornost. A to je to, oč mu jde.
Psi ve vrcholovém sportu (saňoví psi, dostihoví chrti) se mohou tohoto prohřešku dopouštět po extrémní námaze, což značí nedostatek energie a vyčerpání.
Existují také onemocnění, která mohou vést ke koprofagii, je to například nedostatečná funkce slinivky břišní. Také silné začervení může poškodit trávicí orgány psů a může být příčinou koprofagie. A nesmíme opomenout ani případné chyby ve výživě.

Jak koprofagii psů potlačit

1. Čistěte kotce psů několikrát denně.
2. Psy, kteří mají ke koprofagii sklon, oddělte od ostatních psů.
3. Zabývejte se svým psem. Vybudujte pevný vztah mezi ním a vámi a poskytněte mu dostatek zaměstnání a pohybu.
4. Psa s nedostatečnou funkcí slinivky břišní rozhodně svěřte do péče veterináři. Bude potřebovat trávicí enzymy a dietu s nízkým obsahem tuků.
5. Své psy pravidelně odčervujte.
6. Zvolte krmivo vhodné právě pro vašeho psa.
7. Nepřekrmujte psa, mohlo by dojít k přemnožení bakterií v jeho tlustém střevě a následným poruchám trávení.
8. Koprofagii budeme psa odvykat velice těžko. Může pomoci, když posypeme trus velmi ostrým kořením (cayenský pepř), aby psa pro příště odradil.

Použitá literatura: Svět psů 2/98

Nadýmání

30. prosince 2008 v 13:18 | Lucie |  Psí nemoci
Nadýmání souvisí s rozšířením a tvorbou plynů v žaludku vašeho psa. Takový žaludek se začne zvětšovat, otáčet a dochází k torzi. A tím, že se žaludek otočí, dojde k zaškrcení velkých cév a zastavení přívodu krve, čímž je způsoben šok, a pokud psovi neposkytneme okamžitou pomoc, případ končí i smrtí. Přesnou příčinu tvorby těchto plynů dosud neznáme, ale některé faktory, které k tomuto syndromu směřují, jsou:
 • Velcí psi s hlubokým hrudníkem
 • Přejídání
 • Přílišné pití
 • Namáhavý pohyb hned po jídle
Příznaky nadýmání jsou:
 • Slinění
 • Neklid
 • Náhlé zvětšení objemu břišního
 • Bolesti v břiše
 • Ztížené dýchání
 • Šok
 • Nevolnost
První pomoc
 • Na cestě ke zvěrolékaři poskytněte psovi protišoková zopatření.

Teplotní extrémy

30. prosince 2008 v 13:17 | Lucie |  Psí nemoci
Nízké teploty

Při vystavení psa extrémně nízkým teplotám může dojít k podchlazení, tedy snížení tělesné teploty na 25 - 35 °C (a někdy i nižším). Tento stav nazýváme hypotermie. Za takových podmínek může dojít i k omrzlinám, tedy zmrznutí malých částí těla. Někdy dochází k podchlazení a omrznutí zároveň.
Podchlazení
Hlavní příznaky:
 • Nízká tělesná teplota (pod 35°C)
 • Velmi nízký tep
 • Velmi nízká dechová frekvence
 • Záchvaty
 • Kóma
První pomoc
 • Udělejte vašemu psovi horkou koupel nebo jej zabalte do přikrývky a udržujte ho v teple. Můžete použít přikrývky předem vyhřáté vysoušečem.
 • Každých deset minut měřte teplotu v konečníku.
 • Jakmile se teplota zvýší na 38 °C, skončete s lázní.
 • Vyvarujte se láhví s horkou vodou a elektrických dek, které mohou způsobit popálení kůže.

Alergie

30. prosince 2008 v 13:16 | Lucie |  Psí nemoci
Okamžitou péči vyžadují dva typy alergií, anafylaktický šok a kopřivka. V obou případech se jedná o okamžitou alergickou reakci, přičemž první z nich (anafylaktický šok) proběhne během několika minut a druhá (kopřivka) asi do dvaceti minut.

Anafylaktický šok

Anafylaktický šok může nastat z několika příčin, většinou je to požití léků a antibiotik, lokální anestézie, hormony, injekce, bodnutí hmyzu či jídlo. U citlivých psů tyto látky během několika minut vyvolají reakci, která může způsobit srdeční nebo plicní kolaps. Příznaky jsou:
 • Těžké dýchání
 • Zvracení
 • Průjem
 • Šok
 • Bezvědomí
První pomoc
 • Uvolněte dýchací cesty.
 • Proveďte resuscitaci, pokud je to nutné.
 • Na cestě ke zvěrolékaři učiňte protišoková opatření.

Kopřivka

Kopřivka je většinou zapříčiněna alergií na určitou stravu, hlavně na stravu bohatou na bílkoviny, jako je kravské mléko, maso či vejce. U citlivějších psů může kopřivka nastat také při transfuzi krve či bodnutí hmyzu. Příznaky se objevují v oblasti hlavy:
 • Rudnutí, oteklé oči a tlama
 • Svědění oteklých míst
 • Tření hlavy o zem
 • Škrábání tlapou na hlavě
 • Těžké dýchání
První pomoc:

Pes při vědomí
 • Pokud je reakce komplikovaná a pes těžce dýchá, ihned volejte zvěrolékaře a sledujte dechovou frekvenci vašeho psa.
 • Pokud si vás pes oteklá místa škrábe, nasaďte mu ochranný límec.
 • Ošetřete rány na hlavě.
Máte-li podezření, že váš pes má alergii na jídlo, zeptejte se zvěrolékaře na hypoalergickou dietu.

Onemocnění uši

30. prosince 2008 v 13:15 | Lucie |  Psí nemoci
Cizí těleso ve zvukovodu

Pes má velkou radost, když se může v létě vylítat na louce. Čeká tam na něj spousta lákadel: pach myší, brouci, stopa konkurenta a mnoho dalších. Vesele běhá, ale najednou se vrací s nakloněnou hlavou s kterou stále třepe. Co se stalo? Že by ho štípnul had, nebo dostal křeče? Tomu se nedá moc věřit. Podle jednoznačných příznaků to bude nejspíš cizí těleso ve zvukovodu.
Příčina: štětina z divokého ječmene nebo podobný kousek trav, který se dostane do ucha. Díky prudkým pohybům hlavy pronikl hluboko do zvukovodu.
Ve zvukovodu vyvolává putování cizího tělesa velké utrpení, které se stupňuje až k nevydržení, když se dotkne ušního bubínku. V tomto případě se musíme postarat o rychlou pomoc.
Ošetření: pokud předmět vidíme, můžeme se pokusit jej vytáhnout, ale většinou se to nepodaří. Rozhodně nesmíme používat vatu a dlouho se pokoušet o vytažení, protože těleso pak zatlačujeme hloub a hloub. Odstranění cizího těleso by mělo být výhradní záležitostí veterináře. Veterinář posoudí celou situaci pomocí otoskopu. Pes dostane injekci, veterinář zavede do zvukovodu pod kontrolou otoskopu speciální kleště a s jejich pomocí odstraní cizí těleso.
Prevence: prohlížejte psovi uši několikrát v průběhu vycházky. Štětiny pronikají do zvukovodu pomalu. V ten moment jej dokážete ještě snadno odstranit. Můžete také psovi pomocí vaty ucpat zvukovod, musíte ho ale dobře zatlačit, protože jinak vypadne při prvním zatřepání hlavy.

Zápal vnějšího zvukovodu

Příznaky: časté potřásání hlavy, škrábání v uších, hlava nošená trochu na stranu a zápach z uší
Zápal vnějšího ucha je způsoben anatomickou zvláštností psů - zahnutý zvukovod.
Jakmile jakákoliv špína nebo ztvrdnutý ušní maz vniknou do takového zvukovodu, mají velmi malou nebo žádnou šanci dostat se ven a jsou tam natrvalo uložené. Když se do této živné půdy dostanou bakterie, výtrusy nebo roztoče, přichází zápal.
Ošetření: návštěva lékaře, který pozná zda jde o zánět, cizí těleso v uchu, polyp nebo vřed.
Veterinář ucho prohlídne a za stálé vizuální kontroly důkladně vyčistí. Odstraní příčinu choroby, ale v této fázi ji ještě nevyléčí. Lékaři sdělte, zda pes nepřichází často do styku s kočkami, pak by se zaměřil především na roztoče. Ucho se musí častokrát čistit. Starostlivou a pravidelnou hygienou ucha můžete obyčejný zápal vyléčit, především je to ale výborná prevence. Nikdy při tom nepoužívejte vatu navinutou na špejli.
Prevence: vnitřní stranu ušnice čistěte chumáčem vaty o velikosti ořechu, namočeným v jemném dětském oleji. A zvukovod? Zkušení vpraví psovi do ucha čajovou lžičku oleje. Pes samozřejmě vydatně zatřepe hlavou a tak špínu odstraňuje. Je to dobrá metoda. V uchu ale zůstanou zbytky oleje, které můžou někdy způsobit nepříjemnosti. Dnes máme něco lepšího. Mnoho firem vyrábí přípravky na čištění uší, které obsahují alkohol, dezinfekční prostředky, odmašťovací přísady a aromatické látky. Tímto přípravkem psovi úplně naplňte zvukovod a zvenku jemně masírujte. Psa u toho musíte pevně držet. Tuto proceduru opakujte 1x - 2x/týden v případě již vzniklého zápalu až do vyléčení. Při prevenci stačí 1x/měsíc.
U polypů musí zvěrolékař odstranit polypy operačně, v jiných případech (hnisavý zápal, vředy) předepíše patřičné léky. Ty se pak musí psovi dávat přesně podle návodu delší dobu. Do ucha se jednoduše nastříknou nebo nakapou. Běžný způsob ošetření budete zase používat až po skončení akutní fáze choroby.
Velkým problémem je tenký a zarostlý zvukovod. V tom nejhorším případě pomůže operace.

Krvavý výlev v ušnici

Příznaky: pes má z ničeho nic celkem tvrdou ušnici, vypadá to jako by ji měl plnou tekutiny.
Vyskytuje se to především u plemen s dlouhými uši, po malé rvačce nebo po úderech uší po intenzivním třepání hlavy.
Příčina: krvavý výlev v ušnici, vznikne poraněním některé cévky v uchu, bez výraznějších změn na kůži.
Tento stav není ani tak akutní a nebezpečný, jako spíš nepříjemný a když se neléčí, ušnice nevypadá pěkně.
Ošetření: nejpozději do týdne po objevení anomálie navštivte veterináře. Po ohleduplném naříznutí teče z malé ranky krvavá plazma. Porucha se ale bohužel často objeví znovu. Potom už může pomoct jen skutečná operace, se šitím a pevným obvazem.

Onemocnění očí

30. prosince 2008 v 13:14 | Lucie |  Psí nemoci
Zápal spojivek

Příznaky:zčervenají oči, slzí a pes je má většinou přivřené
Důležité je posouzení celkového zdravotního stavu. Dobrá chuť k jídlu, normální teplota a normální chování svědčí o tom, že zápal není příliš vážný. Pes by neměl být v průvanu.


Hnisavý zápal spojivek

Příznak:nepěkný hnisavý sekret
Léčení:očními kapkami s obsahem antibiotik
Jestli použijme k ošetření kapky, nebo mast, je jedno. Mast působí delší dobu, s kapkami se lépe pracuje. Účinky by měly být vidět po 2 - 3 dnech.


Cizí těleso v oku

U jednostranného zápalu spojivek může být příčinou cizí těleso v oku.
Příčina:písek, chlup
Oko prohlédnout nejlépe v zatemněné místnosti. Opatrně nadzvednout víčko a baterkou zajistit světlo. Nepoužívejte pinzety, lepší je vatový tampon.


Poranění oka

Nejčastěji dochází k poranění spojivky a zejména rohovky poškrábáním, mohou však vzniknout i závažná poranění pronikající do oční komory nebo i do sklivce. Posledně jmenovaná bývají provázena značnou bolestí a nelze si jich nepovšimnout. Jedinou alternativou je okamžité vyhledání veterinárního lékaře. Pokud je poranění tak rozsáhlé, že dochází k výronu sklivce, pokusíme se oko krýt sterilním obvazem. V žádném případě se nesnažíme případným cizím tělesem manipulovat nebo je dokonce z oka vytahovat.
Pokud máme podezření na poranění rohovky, můžeme se pokusit oko vypláchnout borovou vodou nebo očními kapkami např. Ophtalmo-Septonexem. Jestliže obtíže neustanou, raději navštívíme veterináře.

Entropium (vchlípení očního víčka)

Příznaky:Je-li pes smutný, přivírá-li oči a má-li víčka zahnisaná, je zde podezření na dovnitř stočené víčko. Pozná se jen při důkladném pozorování. Pro zvíře je to velmi bolestivé. Lehce se zamění za těžší zápal spojivek. Léčí se mastmi a kapkami.
Ošetření:malá operace velmi rychle a snadno chorobu odstraní


Ektropium (odchlípnutí očního víčka)

Případ opačný.
Baset a boxer mají sklony k odchlípnutí víčka od rohovky a k přidružení zápalu spojivek
Ošetření:opět nejlépe operace


Zákal

Pes zestárne. Při určitém osvětlení uvidíme v jeho původně tmavých očích mléčný zákal. Pes často ještě dobře vidí a nijak ho to netrápí, ale většinou jde již o zákal.
U starých psů se vyskytuje velmi často (senilní zákal čočky), ale moc jim to nevadí. Orientují se hlavně čuchem.
Ošetření:operace se doporučuje jen u těžkého zákalu a u ještě mladých psů
Oddálení:preparáty, které zpomalují proces stárnutí


Suchá rohovka

Speciální a vzácná forma zápalu oka. Z celkem neznámých důvodů se přestanou tvořit slzy, oko je suché a zapálí se.
Ošetření:Umělá kapalina podobná slzám. Ta je těžko aplikovatelná, protože je nutno každou hodinu vykapávat oko. Proto byla objevena originální operace, při které se vyvedou do oka slinné žlázy. Dochází k bizardní situaci, kdy psovi ukážete potravu a jemu se začnou z očí valit slzy, což zaručuje neustále pročišťování očí.


Pigmentový zánět rohovky

Příznaky:Postupná tvorba pigmentového povlaku na povrchu rohovky u obou očí.
Tloušťka povlaku je různá, v nejvážnějším případě může vést až k slepotě.
Příčiny:Opakované dráždění povrchu rohovky, např. entropiem, opakované drobné úrazy nebo nedostatečná tvorba slz a poruchy slzních kanálků vedoucí k vysychání rohovky.
Pigmentový povlak vzniká pozvolna.
Ošetření:Okamžitá návštěva veterináře, protože léčba je možná v počátečních stadiích speciálními očními kapkami, v pokročilém stadiu je nutno zasáhnout chirurgicky.


Panus

Podobá se pigmentovému zánětu rohovky. Na rozdíl od něho však dochází k přerůstání sytě pigmentované tkáně koutku oka a v nejtěžších případech může tkáň přerůstat přes podstatnou část rohovky a značně omezovat vidění.
Ošetření:chirurgický zákrok


Slepota

Slepota může vzniknout v podstatě ze tří příčin. Nejčastější je slepota ve stáří, kdy bývá způsobena kataraktou - šedým zákalem čočky. Druhou nejčastější příčinou jsou následky úrazů oka, relativně nejméně častou příčinou je degenerativní postižení sítnice.
Zrak není pro psa tak důležitým smyslem jako čich, jeho ztráta přesto znamená podstatné omezení orientačních schopností.

Kožní nemoci

30. prosince 2008 v 13:09 | Lucie |  Psí nemoci
Víme, že celkový zdravotní stav psa poznáme podle srsti. Jestliže není pes příliš starý, měla by být jeho srst lesklá a hladká (u některých plemen se, pochopitelně, může od takového vzhledu lišit). Hodně chorob se zřetelně projeví právě změnou stavu srsti. O svůj kožich se zvíře stará samo. Patří k tomu lízání.

Blechy

Příznaky: pes se škrábe
Při kontaktu s jiným psem na něho blecha, která velmi ráda cestuje, jednoduše přeskočila. Vidíte dobře? Pokud ano, tak si dobře prohlídněte oblast za ušima a krkem.
Blechy mají jednoho velkého nepřítele: vysávač prachu. Hnidy a larvy se totiž zdržují i v mezerách podlahy a v postelích. Vysávač je bez problémů vysaje a zamezuje tak jejich šíření. Vysávejte proto psovi štěrbinovým nástavcem srst v okolí krku a hlavy. Práci s vysavačem musíte provést rychle. Psa potom postříkejte vhodným prostředkem proti hmyzu (insekticidem).
V každém případě je musíte odstranit, protože blechy můžou na psa (ne na vás!) přenést tasemnici.
Odstranění: 1. Radikální procedura je koupel v roztoku dobrého insekticidu.
2. Nebo vám může veterinář dát preparát, který působí vnitřně. Pes je potom tak říkajíc impregnovaný, a když ho blecha kousne, napije se jedu, který je pro ní smrtelný.
Je to elegantní metoda, místo trápení s koupáním dáte psovi podle přesného návodu pár tablet.
3. Lze také použít kompromis - obojek proti blechám. Jeho princip: každá blecha cestuje ráda psovi po krku. Tam na ni čeká obojek s osudným jedem. Nevýhodou je stálá přítomnost jedu na těle zvířete. Jinak psovi neuškodí, pokud ho nesežere.

Vši

Příznaky: pes se škrábe a vy objevíte zvířátka, které vypadají jako maličký krab, ale neskáčou? Budou to nejspíše vši psí. Jestliže to chcete vědět přesně, chyťte jednoho parazita na izolepu, kterou přilepíte na papír. Veterinář druh lehko pod lupou určí.
Blechy má jenom pes, ale vši z něho můžou někdy "omylem přistát" i na jeho pánovi.
Odstranění: vykoupejte psa v roztoku insekticidu podle návodu. Koupel budete muset opakovat.
Vši se u dobře udržovaných psů naštěstí v dnešní době vyskytují jen zřídka.

Svrab

Příznaky: svrbění, vypadávání chlupů - ale nemusí být příliš výrazné ale pokud psovi zřídne srst okolo očí, na krajích uší a na vnitřní straně a nebo na jiných místech nohou se loupe kůže a svrbí, můžete mít podezření na svrab. Jen podezření - nic víc! Jistotu přinese až nález roztočů, a to není lehké. Musíte získat vzorky z hlubších částí kůže a prohlídnout je pod mikroskopem.
Z množství druhů roztočů jsou pro psa významní jen dva.
- kožní psí (demodex) - žije v okolí vlasových kořínků, většinou na čumáku nebo okolo očí.
Tento druh svrabu se vleče, prakticky ale nesvrbí a jen zřídka vyvolá závažný stupeň onemocnění. Ale jen celkem těžko se dá léčit.
- svrabovec psí - projevuje se jako závažný rozsáhlý ekzém, který intenzivně svrbí
Tuto chorobu způsobují malí paraziti - roztoče - kteří žijí v kůži.
Pokud člověk a zvíře žijí v dobrých hygienických podmínkách, mají správnou výživu a jsou jinak zdraví, obnovující se kůže si s nevítanými hosty poradí.
Ošetření: používejte účinný preparát, který vám podle druhu zjištěného roztoče předepíše lékař. Lék se podává podle návodu zpravidla delší dobu.
Psa musíte vydatně krmit pestrou stravou, ne příliš tučnou.
Buďte prosím trpělivý. Někdy to může trvat i několik týdnů.

Klíště

Když se někdy vrátíte ze slunečné letní procházky, možná zjistíte, že pes má v kožichu podivné kuličky velikosti špendlíkové hlavičky až hrášku. Vypadají odporně - jsou to klíšťata. Svými čelistmi se zavrtá do kůže a saje krev, která se hromadí v jeho zadní části těla. Ošetření: Klíště by jsme měli odstranit. Nejjednodušší metoda: pár kapek oleje na vyčnívající část těla klíštěte. Klíště zahyne a za krátkou dobu odpadne.
Pokud zůstal zavrtaný, chyťte ho špičkami prstů lépe ještě pinetou /raději sami co nejméně na klíště saháme/ a kývavým pohybem a stálým mírným tahem ho opatrně odstraňte. Nevytrhávejte ho! Mohli byste mu utrhnout hlavu, která později tvoří na kůži ložiska hnisu.
Virusová infekce - klíšťová encefalitída - je nebezpečná jen člověku. U psů se nevyskytuje!

Ekzém

Příznak: váš pes se škrábe, vypadávají mu chlupy, kůže je pokrytá drobnými stroupky, možná má rozsáhlé otevřené rány, ale přítomnost parazitů jste nezjistili.
Ošetření ekzémů patří k nejtěžším léčebným úkonům zvěrolékaře.
Léčení je vnitřní i vnější. Můžete ho podporovat i pestrou stravou s množstvím vitamínů.

Svrbění kůže

Příznak: pes se často škrábe, nemá parazity ani zápal zvukovodu, ani viditelné změny na kůži.
Je to utrpení pro pacienta, majitele psa i zvěrolékaře. Svrbění se snad podaří odstranit - většinou to tak je - hormonálním léčením (kortikoid).
Často může být příčinou přecitlivělost (alergie). Zjistěte co se v okolí psa změnilo.

Vypadávání srsti

Může se objevit po napadnutí dotěrným hmyzem, při ekzémech a nebo otravách thaliem.
Příznak: symetrické holá místa na zádech a nebo na slabinách.
Často se vyskytují u fen, svědčí o hormonální poruše.
Jejich ošetření je obtížné. V nejhorším případě pomůže kastrace.

Dýchací orgány

30. prosince 2008 v 13:05 | Lucie |  Psí nemoci
Psi se mohou - právě tak jako lidé - nachladit. Mají i prakticky stejné příznaky. Existuje několik druhů kašle, které můžeme při pozorném naslouchání velmi dobře rozlišit.

Bronchitida

Příznaky: můžeme ji rozpoznat podle záchvatu rachotivého , dutě znějícího kašle, který pes ale celkem dobře snáší, dýchací cesty se takto zbavují hustého hlenu, který pes zpravidla nevykašle. To je důkaz lehké bronchitidy.
Když je pes čilý, má chuť k jídlu a teplotu do 39 oC můžeme se pokusit o léčení bez účasti veterináře.
Ošetření: pacient musí být v teple. Med, který pomáhá uvolnit hlen, psovi celkem chutná. S velmi trpělivým zvířetem můžeme zkusit inhalaci. Jednoduše dáte do misky horkou vodu, psovi podržíte hlavu nad miskou a zakryjete ji vhodnou lehkou přikrývkou. Pes by měl dýchat páry asi 5 min. Lepší než voda by byl nálev z léčivých bylin, pes se ale obyčejně intenzivně brání. U trpělivých psů to celkem probíhá dobře, ale neměli byste inhalaci provádět násilím. Z léků jsou nejvhodnější přípravky, které obsahují látky výhradně určené na uvolňování hlenu (sekretolytika) a vykašlávání (expectorancie), bez antibiotik, sulfonamidů a prostředků proti kašli.
U každého zhoršení choroby ihned navštivte zvěrolékaře, protože je tu vždy možnost onemocnění psinkou.

Zápal plic

Příznak: pes vypadá jako těžce nemocný. Namáhavě a rychle dýchá, tváře má stále nafouknuté a má vysokou horečku.
Většinou je nevyhnutelné neztrácet čas k zahájení vhodné léčby.
Ošetření: pacient musí být v teple. Dávejte mu v malých dávkách vydatnou stravu, chovejte se k němu laskavě. Ucpané nosní dírky, by se měli opatrně čistit jemným dětským olejíčkem. Používejte takový druh, který co nejméně voní. Kousek hadříku je lepší než vata.
Na čištění očí používejte normální nálev z heřmánku.

Zápal hrtanu

Zápal hrtanu je často doprovodnou chorobou při nachlazení. Může trvat mimořádně dlouho.
Příznaky: stálý ostrý kašel, doprovázený někdy zvracením, dokáže znervóznit celou rodinu.
Léčení je dlouhé, úspěchy přicházejí pomalu, někdy až po dlouhodobé změně počasí. Veterinář vám dá léky, které podporují odstraňování hlenu a zmenšují dráždění ke kašli - léky na zmírnění kašle na psa příliš neúčinkují. V tomto případě by byla velmi dobrá inhalace.

Infekční Laryngotrachetída

Pokud je ve společné ohradě více psů, objeví se dost často specifická infekce - infekční laryngotrachetída. Používá se i anglické pojmenování kennel couhg. V chovech napadá především mladé psi.
Tato choroba psa příliš neobtěžuje - jde jen o ostrý kašel a mírně zvýšenou teplotu - ale přesto se musí intenzivně léčit.
Když vám veterinář doporučí způsob léčby, hned se ptejte na ochranné očkování. Byly totiž vyvinuty skutečně účinné očkovací látky, jejichž použití můžeme doporučit hlavně chovatelům psů.

Cizí těleso

Celkem vyjímečně může být ostré frkání nebo kašel vyvolané cizím tělesem v nose nebo v hrtanu, popřípadě v dýchací trubici.
Příčina: suché části trav a jiné částice
Podezření na cizí těleso můžete mít vždy, když kašel propukne náhle, je velmi intenzivní a doprovází ho výtok z nosu.
Pomoc poskytne pochopitelně jen odstranění cizího tělesa speciálním nástrojem při vizuální kontrole. Pokud je těleso v hlubší partii dýchacích cest, je nevyhnutelná návštěva veterinární kliniky.

Vnitřní paraziti

30. prosince 2008 v 13:03 | Lucie |  Psí nemoci
Skutečnému příteli psů nesmí vadit, když občas prohlídne svému psovi trus. Často se stane, že objeví červy. Existuje skupina parazitů, kteří žijí uvnitř těla a celkově je nazýváme vnitřními parazity (endoparazity).
V našich zeměpisných oblastech jsou důležité dvě skupiny červů - škrkavky a tasemnice. Na přítomnost červů může upozornit zhubnutí zvířete, sunutí zadní části těla po zemi - sáňkování a nález červů nebo jejich vajíček v trusu.

Škrkavky

Poznáme je lehce: jsou na pohled oblé a dlouhé asi jako náplň kuličkových per. Jejich tělo je na obou koncích výrazně zašpičatělé.
Škrkavky má každý mladý pes. Příčinou je velmi složitý vývojový cyklus tohoto červa.
Začíná stykem mladé fenky s vajíčky červa. Když začne fena hárat, dostane se část larev do krevního běhu. Proniknou do trávicího traktu a hned jsou červy zase na světě. U gravidních fen vnikají larvy i do těla štěňat. Co ale dospělému psovi téměř neškodí, může znamenat vážné nebezpečí pro štěňata.
Škrkavky poškozují jejich látkovou výměnu, snižují obranyschopnost organismu.
Strategie boje:
asi 14 dní před vrhem musíme fenu škrkavek zbavit.
asi 14 dní po vrhu nasaďte celé psí rodince "odčervovací kůru".
za dalších 14 dní kůru opakujte a potom ještě jednou před ochranným očkováním.
Fena totiž štěňátka neustále infikuje svým mlékem, a tak červy neustále dorůstají.
Práce s odčervováním není vůbec náročná, náklady jsou minimální a celý proces psům v žádném případě neškodí. Moderní prostředky, které vám předepíše veterinář, prakticky všechny parazity zlikvidují. Šťastný kupec vašich štěňátek by v odstraňování červů měl pokračovat ve 14-denních intervalech tak dlouho až je úplně zlikviduje.
Doporučení: od 30. dne gravidity až do vrhu dávejte feně vysoké dávky doporučeného prostředku proti červům. Kotec navíc čistěte horkou parou nebo speciálními prostředky na ničení vajíček.

Tasemnice

Tasemnice se na rozdíl od škrkavek objevují většinou u starších psů.
Příznaky: pes rychle zhubne nebo jezdí zadní částí těla po zemi (sáňkuje). Jistotu získáte, když objevíte v trusu psa články tasemnice.
Tento parazit uvolňuje v průběhu svého života z konce těla články naplněné vajíčky. Články vypadají jako okurkové semínko, pomalu se pohybují a jsou - výstižně řečeno - odporné. Jejich rozmnožování není tak jednoduché jako u škrkavek.
Při podezření na tasemnice naberte trus do pytlíku z plastu a dejte ho prohlídnout veterináři, aby určil druh, který obtěžuje vašeho psa. Budete s jistotou vědět, že jde skutečně o tasemnici a ne příliš lacinou kůrou nebudete psa zbytečně zatěžovat.
Podle druhu tasemnice zvěrolékař určí, který lék je nejvhodnější. Moderní preparáty působí na většinu druhů parazitů a psa prakticky nezatěžují.
Psi jsou infikováni převážně blechami. Když má blecha v sobě zárodek a pes ji chytí (a většinou i sežere), vyroste ze zárodku dospělý červ. Proto je tak důležitý boj proti blechám!

Zácpa

30. prosince 2008 v 13:01 | Lucie |  Psí nemoci
Jako starostlivý majitel se určitě zajímáte o to, jak velký je "poklad", který občas utrousí váš pes. Měly by to být útvary podobné malým váčkům, které vaše zvíře bez námahy vytlačí. Jak jsou velmi tuhé a odpadávají jako malé kousky, je to zácpa.
Musíte se v tomto případě zamyslet nad složením potravy. Co nebylo v pořádku? Nezkonzumoval pes více měkkých kostí, nebo žrádlo příliš suché?
Pokud vylučování trusu probíhá jinak v pravidelném rytmu, není nutné použít projímadlo. V podstatě můžete dát psovi preparáty, které by jste použili sami. Jejich účinek je ale krátkodobý. Jestliže byla příčinou strava, musíte ji upravit. Trochu může pomoci konzervovaná psí strava, syrové maso, syrové vejce u některých psů i mléko a mléčné výrobky.

Koprostáze

Příčina: nahromadění tvrdého kusovitého trusu v tlustém střevě
příčinou je téměř vždy velká dávka zhltaných kostí
Tuto nepříjemnou skutečnost poznáte nejprve podle toho, že se zvíře několikrát připravuje na stolici, ale i přes intenzivní a bolestivé tlačení se efekt nedostavuje. Jistotu získáte prohlídkou konečníku. Rozhodně nepoužívejte teploměr, jde to s ním dobře, ale můžete poranit stěnu střeva. Musíte použít - asi s trochou sebezapření - prst. K namazání prstu použijte místo mýdla raději mastný krém na ruce. U koprostáze se ve střevě hromadí překvapivě tvrdá drobivá hmota, která připomíná beton. Je to vyschlý trus, promíchaný většinou s úlomky kostí.
Ošetření: nepoužívejte chemické preparáty
lepší je klystýr s glycerínem, dobře to jde s gumovým balónkem, který naplníte parafínovým olejem tvrdá směs působením kapaliny změkne a za krátký čas se dostaví výsledek
Jestliže se výsledek nedostaví, musíte navštívit lékaře, k tomu jděte i v případě, že pes proti celé proceduře vehementně protestuje. V žádném případě dlouho nečekejte. Stav se zhoršuje z hodiny na hodinu.

Zvětšení prostaty

Jestliže trpí zácpou starý pes, může jít o zvětšenou prostatu. Prostata, původně velikosti vlašského ořechu, může být větší jako jablko a tlačí na střevo. Jistotu vám dá podrobné vyšetření, případně rentgenový snímek.
Ošetření: hormonální léčba nebo kastrace, úspěchy jsou velké

Zápal análních žláz

Příčina: při chronické zácpě dochází k dráždění konečníku, otvory obou análních žláz napuchnou tak, že z nich jejich obsah nemůže unikat - často tak vznikne zápal análních žláz, pro zvíře je to velké utrpení
Pes si líže konečník a tahá zadek po zemi (sáňkuje), může to být ale zároveň napadnutí škrkavkami. Konečník je červený a napuchlý.
Ošetření: veterinář musí obsah žláz vytlačit, a to je operace nechutná a pro psa bolestivá, obsah odporně zapáchá. Do prázdných žláz pak lékař injekční stříkačkou vtlačí protizápalový lék
Zápal žláz se bohužel často vrací. Opakování se můžete pokusit vyhnout tak, že psovi budete dávat takovou stravu, aby jeho trus byl pěkně měkký.

Ucpání konečníku

Příčina: u psa s dlouho neudržovanou srstí se stane, že i přes intenzivní snahu se mu vyprázdnit nepodaří. Chlupy jsou promíchány se zaschnutým trusem a tak dokonale slepené, že je konečník neprůchodný.
Odstranění: zředěným roztokem mýdla zátku trochu rozmočit a chlupy odstřihnout. I když je konečník zase volný, psovi se jeho snaha hned nepodaří, protože střevo je ochromené. Klystýr pomůže dokonale.