Pravidla pro majitele psů

5. srpna 2008 v 13:23 | Lilka |  Výcvik psa
Při přípravě cvičení potřebujete mít určité pomůcky.
postavte si svůj cvičební plán tak, abyste zpočátku potřebovali co nejméně pomůcek,
také je lepší nemít žádné pomocníky, i když se později bez nich neobejdete,
nesmíte pominout žádný výcvikový úkon,
psovi musíte nejdříve objasnit, co od něj požadujete, a to tak, abyste se pokud možno obešli bez pomůcek a donucování.

Velmi důležité pro psa je opakování. Uvědomte si, že výcvik psa musí být ve všech aspektech vyrovnaný a plynulý - ne řada nesouvislých cviků - a musí se řídit přesně odpovídajícími signály. Určitému povelu se pes učí na celý život, takže je zapotřebí mnoha tisíc opakování (nejméně pět tisíc), aby si jej dokonale osvojil. Cvičení musí probíhat za všech možných okolností a obtíží, s nimiž se pes může později setkat. Vše musí být jasné a důkladně nacvičené, aby pes byl později schopen kdykoli toto cvičení opakovat. Cvičte se psem i ve měste mezi lidmi, na vycházkách, v bytě, třeba i ve vlaku, prostě všude, kde máte možnost. Když už psa určitému cvičku naučíte, nikdy nesmíte použít daný signál za okolností, kdy jej pes nemůže splnit.
Taková spousta opakování není přehnaná. Odborné studie prokazují, že pravidelné a časté opakování a cvičení je nutné k tomu, aby si pes daný cvik dokonale zapamatoval a osvojil. Ostatně učení u lidí není nic jiného. Pochopitelně, že máte-li zvládnout cvičení se psem, je zapotřebí ještě mnohem častějšího opakování.

Přirozeně musíte i od mladého psa vyžadovat poslušnost. Vybírejte si však okamžiky, kdy vaše povely odpovídají situaci. Necvičte příliš dlouho bez přestávky, aby se pes neunavil, a pokračujte vždy ve vhodné chvíli!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama