Onemocnění zažívacího aparátu-2.část

14. srpna 2008 v 22:35 | Lilka |  Kočičí nemociTorze žaludku - otočení (častější u psů) se u koček prakticky nevyskytuje. Zauzlení střev, střevní neprůchodnost, z jakékoliv příčiny se projeví jako náhlá silná bolestivost provázená napjetím břišní stěny. Kočka se odmítá pohybovat a při manipulaci nebo dotyku naříká. Pokud chirurgický zákrok není proveden ve velmi krátkém čase (hodiny), kočka uhyne. Naštěstí tyto případy se u koček objevují méně často než u psů.

Vředy, eroze žaludeční a střevní, stejně tak jako nádorové bujení jsou obtížně diagnostikovatelné, méně rentgenem, lépe endoskopicky. Příznakem je střídavé nechutenství, průjmy, také pojídání velmi aromatického nebo nefyziologického krmiva. Mohou vzniknout jako následek podávání kořeněné potravy (zbytky ze stolu), krmných doplňků a vitaminů s prošlou záruční dobou nebo nevhodných léčiv. Perforující vředy žaludku nebo dvanácterníku, vedoucí k uhynutí kočky, mohou vzniknout po podání i malého množství preparátu, obsahující kyselinu acetylosalicylovou (acylpyrin, aspirin…). Léčení je problematické, dlouhodobé a ne vždy úspěšné.

Zánět pobřišnice, pokud nejde o specifické infekční onemocnění (FIP), je nejčastěji vyvoláván prostupem parazitů (škrkavek) ze střeva a zanesením infekce. Také při proděravění střeva cizím tělesem, potratech a porodech nebo při chronickém zánětu střev nebo zácpě může vzniknout i zánět pobřišnice. Většinou dochází k tvorbě výpotku a zvětšení objemu břicha. Včasná léčba může kočce zachránit život.

Kýla bývá nejčastěji vrozená pupeční, méně často tříselná. Většinou nebývá velkého rozsahu a neomezuje kočce životní funkce. U výstavních zvířat nebo kýly stěny břišní vzniklé po úrazu je nutno chirurgicky reparovat. Často se majitelé domnívají, že kočka má kýlu, ale je to imitováno nadměrným ukládáním měkkého tuku v podbřiší, zvláště u obézních zvířat.

Zánět jater probíhá jako akutní nebo chronický. Dochází k nedostatečné činnosti jaterní tkáně jako hlavního detoxikačního orgánu, k jejímu zvrhnutí nebo tukové infiltraci. Příčinou jsou bakterielní, rostlinné nebo chemické jedy nebo toxické produkty látkové výměny. Vzhledem k tomu, že kočky mají nízké detoxikační schopnosti, jsou na působení i malých množství jedů velmi citlivé, zánět jater a jaterní nedostatečnost je velmi častým onemocněním. Zvláště citlivá jsou koťata do 16 týdnů stáří, protože dosud nemají dostatečně vyvinut metabolizmus a exkreci škodlivých látek.

Poškození jater se projevuje malátností, nevolností, nechutenstvím, zvracením, průjmem, případně žloutenkou. Může být komplikováno postižením nervového aparátu a často překračuje v lipidózu (tukovou degeneraci) jater. Pokud není adekvátní léčba, poměrně rychle dochází k rozrušení metabolizmu, které končí smrtí.

Lipidóza jater je onemocnění středního věku koček. Častěji vzniká jako následek jiného onemocnění, cukrovky, zánětu slinivky břišní, chronických onemocnění ledvin, nádorových onemocnění, infekčních chorob, poruše činnosti štítné žlázy, nedostatku vitaminu B 12. Může vzniknout po déletrvajícím nechutenství nebo rychlém úbytku na váze (nevhodná dieta), často jsou postiženy obézní zvířata - kočky. Mimo obecných příznaků poškození jater se projevuje také výraznou mentální otupělostí, sníženou pohyblivostí, poleháváním, zvětšením břicha a prohnutím páteře. Preventivně je nutno udržovat kočky v optimální váze, pokud je kočka obézní, redukce váhy může být maximálně 1,5 % váhy týdně ( šestikilová kočka maximálně 90 gramů týdně), nevystavovat kočky zbytečným stresům a zavčas odborně léčit případná i banální onemocnění.

Nádory jater jsou převážně zhoubné, buď primární nebo metastatické z mléčné žlázy nebo ze střev. Zatím nebyla ověřena cytostatika, která by u koček působila více pozitivně než negativně.
Postižení žlučníku není příliš časté, projevuje se nechutenstvím, depresí, zvracením, bolestivostí břicha, případně i žloutenkou. Může doprovázet jiná onemocnění a ustupuje s jejich léčbou. Žlučové kameny se obvykle neprojeví narušením zdravotního stavu a jsou spíše náhodným pitevním nálezem.

Slinivka břišní bývá postižena akutním zánětem, který se projevuje urputným zvracením a průjmy. Trus bývá světlé okrové barvy, hlenovité nebo kitovité konsistence. Při akutní nekróze pankreatu projevuje kočka enormní bolesti. Léčba je značně komplikovaná, problematická a ne vždy úspěšná.

Koprofágie
Fyziologické je požírání trusu koťat kojící matkou. Často se k tomuto úkonu (čistění a masírování koťat) připojí další členové kočičího společenství a to kočky i kocouři. Vlastní nebo cizí trus mohou kočky požírat při absolutním hladovění, při poruše žláz s vnitřní sekrecí, poruše vstřebávání živin nebo při nadměrné žravosti. Oproti psům se tento problém u koček vyskytuje jen zřídka.

MVDr. Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama