Výživa pro psí seniory

1. června 2008 v 0:18 | Lilka |  Strava psů
Jako obecná hranice, kdy jsou psi považováni za geriatrické, je jakmile dosáhnou poslední třetiny jejich předpokládané délky života. Cílem krmení starých, ale jinak zdravých zvířat, je zpomalit nebo zabránit progresi metabolických změn spojených se stárnutím a tím zvýšit délku života a chránit kvalitu života. Stáří může být nicméně spojeno s klinickým onemocněním, jako např. chronické selhání ledvin nebo onemocnění srdce, pro které terapie výživou představuje důležitou součást terapie. Existuje zde tendence k obezitě. Zvládnutí orální hygieny má značný význam ve stáří. Volný přístup k čisté vodě je důležitý pro zabránění dehydratace.
U lidí je stárnutí spojeno s postupným poklesem potřeby udržovací energie (MER - maintenance energy requirement), obecně asi 20% udržovacích potřeb lidí mladého věku. Tento pokles potřeb energie je následkem dvou faktorů - redukce fyzické aktivity a redukce tělesné hmoty. Udržovaná fyzická aktivita po dobu dospělosti je nicméně ústupkem věkem způsobeného poklesu MER, zvýšením nákladů výdeje energie a zvýšení bazálního metabolického množství.
Podobně stárnoucí psi vykazují asi 20% pokles MER a snížení poměru libové tělesné hmoty k tuku, měřen echogenně a stejně jako u lidí se mění (Harper 1998). Jedna ze studií centra WALTHAM srovnávala potřebu energie u seniorských psů (>8 let) s mladšími psy (<6 let) a prokázala, že psi senioři potřebují asi 21 kcal / W 0,75 (W = hmotnost), což je méně než mladší psi k udržení tělesné hmotnosti, to je ekvivalentní k 18% redukci denní potřeby (Taylor 1995). Jiná studie centra WALTHAM stanovila, že pro většinu starších psů potřeba udržovací energie může být vypočítána z rovnice MER (kcal/den) = 90 W 0,75.
Příčiny jsou stejné jako u lidí a není pochyb, že mnoho starších psů spí více, preferují kratší procházky a obecně jsou méně aktivní. Předchozí data ukazují, že pracující border kolie, které zůstávají aktivní během celé dospělosti, nemají věkem způsobený pokles potřeby MER na rozdíl od méně aktivních jedinců stejného plemene. Ačkoliv jednotliví psi mají zvýšenou potřebu energie, je jasné, že mnoho seniorských psů podléhá riziku obezity, poněvadž zásobení energií je redukováno vzhledem k jejich potřebám. U starších psů je efektivita trávení zachována, vypočítání jejich energetického obsahu je relativně otevřeno a musí být založeno na 20% redukci potřeb v dospělosti (Harper 1998).
Dříve se myslelo, že redukce obsahu proteinů u starších zvířat může ulehčit "stresu" na jejich funkci ledvin a může napomoci zabránit nebo zpomalit progresi onemocnění ledvin. Mnoho dřívějších údajů nicméně ukázalo že tato teorie nemůže obstát. Zatímco starší psi mají vyšší výskyt onemocnění ledvin než mladší psi, ovšem ne všechna stará zvířata mají selhání ledvin. Studie s geriatrickými psy, kteří dostávali krmivo s obsahem 18 nebo 34% proteinu (bílkovin), nevykazovaly žádný škodlivý vliv při zkrmování více proteinového krmení a mortalita byla aktuálně vyšší u psů dostávajících krmivo s 18% bílkovin (Finco et al, 1994). Proto není doporučováno rutinní používání krmiv s omezeným obsahem proteinů u všech geriatrických psů. Nicméně vyšší hladina proteinů může zvýšit práci ledvin, když je funkce ledvin poškozena. Obráceně velmi nízkoproteinová krmení mohou být spojena s rizikem nedostatku (malnutrice) proteinů a mají tendenci být spíše nechutná. Obecně zdravý starší pes může mít krmení založeno na jeho individuálních potřebách, které musí být vztaženy k tělesné hmotnosti, kondici a fyzické aktivitě. Včasné klinické a biochemické příznaky chronického selhání ledvin musí být zachyceny a musí být zavedena dieta s kontrolovaným obsahem fosforu a mírně omezeným množstvím proteinů. Pravidlem zůstává, že zdroje proteinů pro starší psy musí být vysoce stravitelné a mít vyšší biologickou hodnotu.
Ačkoliv restrikce sodíku nebo fosforu v krmivu může být indikována u starých psů s onemocněním srdce nebo ledvin, není prokázáno, že zdraví jedinci mají jiné potřeby těchto minerálů. Dostupnost mědi, zinku a manganu může být redukována u starších psů a dřívější doporučení jsou, že hladina těchto minerálů v krmivu je zvýšena asi na dvojnásobek potřeby v dospělosti.
Existuje několik studií na potřeby vitamínů u zdravých seniorských psů, kde hladina vitamínů skupiny B je zvýšena asi dvojnásobně oproti dospělým psům ke kompenzaci možných zvýšených ztrát. Stejně zvýšení obsahu vitaminu E může být prospěšné, poněvadž to je důležitý antioxidant a může pomoci v boji proti oxidativnímu stresu, který přispívá k procesům stárnutí.
Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme psům starším 8 let krmit Pedigree Senior, které splňuje všechny uvedené požadavky.
Zdroj:vyzivapsuakocek.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama