Výživa pro pracující psy

1. června 2008 v 0:17 | Lilka |  Strava psů
Pracující psi provádějí velkou škálu hladiny aktivity za různých povětrnostních stavů od doprovodných psů přes slepecké psy až k závodním saňovým psům v polárních oblastech. Krmivo a doporučení pro použitá krmení v jednotlivých případech se liší široce podle úlohy psa, jeho individuální práci a podle tréninkového plánu. Jakékoliv zvýšení fyzické aktivity požaduje extra energii, aby se udržovala zvýšená svalová práce, další příjem musí být proveden kvůli elementu stresu, který je spojen s namáhavou aktivitou. Oba stresy fyziologický i psychologický dále zvyšují potřebu energie a některých živin u těžce pracujících psů.
Hlavními zdroji energie pro svalovou práci u pracujících psů jsou tuky a cukry - karbohydráty. Sprintující psi, jako jsou například greyhoundi, potřebují krátkodobě, ale velmi intenzivně dodání energie. Za těchto okolností svalová vlákna se kontrahují velmi rychle a spoléhají hlavně na snadno dostupnou glukózu jako zdroj energie. Zásoby svalového glykogenu dodávají asi 70-80% energie potřebné pro tento typ pohybu, zbytek je kryt tuky. Pro tyto psy, krmení, které dodává relativně velké množství karbohydrátů, může být vhodnější, poněvadž ono pomáhá maximalizovat glykogenové zásoby ve svalech. Použitelné zdroje karbohydrátů jsou obilí, ovesné vločky, rýže a brambory. Dřívější studie ukázaly, že zvýšení tuku může zlepšit výkon u běhajících greyhoundů a ukazuje, že optimální výkon může být dosažen zkrmováním středně zvýšeného obsahu tuku (40-50% energie) (Hill a Butterwick, 1998).
Krmiva s vysokým obsahem karbohydrátů nejsou vhodná pro většinu pracujících psů a mohou aktuálně redukovat výkon. Mohou zvýšit akumulaci kyseliny mléčné ve svalech během delší procházky, což vede k poškození svalů a vyčerpání. Pro pracující psy, kteří jsou aktivní po delší dobu (vytrvalci), energie pro udržení svalové aktivity je produkována aerobní oxidací mastných kyselin, takže tuk dodává 70-90% energie a zbytek obstarávají karbohydráty. Psi, kteří provádějí tento typ práce, mohou prospívat, když jsou zvyklí na krmení s vysokým obsahem tuku. Toto můžeme aplikovat na psy, kteří pracují v nepříznivém prostředí (jako například saňoví psi nebo lavinoví záchranářští psi), kde je potřeba extra energie k udržení tělesné teploty, jakož i ke zvýšené svalové aktivitě. Pro většinu pracujících psů optimální poměr tuku a karbohydrátů v krmení kolísá mezi těmito dvěma extrémy.
Potřeba proteinů u tvrdě pracujících psů může být lehce zvýšená nad udržovací hladinu, ale neexistuje důkaz, že krmení s vyšším obsahem proteinů podporuje lepší svalový vývoj. Dále dřívější studie ukázaly, že běhající greyhoundi běhají rychleji (0,1 m / sec) na 500 m, jsou-li krmeni středním množstvím proteinů (24% energie), oproti vysoké hladině proteinů (36% energie) (Hill et al, 1998). Pohybový stres může zvýšit potřebu specifických aminokyselin a může být spojen s anémií. Proto je tak velmi důležité podávat proteiny vysoké kvality pro pracující psy.
Málo je známo o potřebách těžce pracujících psů na vitaminy a minerály, ale zde může být vyšší potřeba železa, protože železo je součástí hemoglobinu a slouží k transportu kyslíku. Stejně tak potřeby vitaminu E a selenu mohou být zvýšené, protože působí jako antioxidanty chránící před poškozením buněčné membrány, včetně červených krvinek. Je-li krmení nutričně vyvážené, tyto zvýšené potřeby mohou být uspokojeny, vyššími dávkami krmiva.
Větší množství energie požadované pracujícími psy závisí na stavu prostředí, množství práce a povaze práce. Pes, který překonává dlouhé vzdálenosti v průběhu své práce může potřebovat více jak dvoj či trojnásobek normální potřeby pro dospělé psy. Studie centra WALTHAM ukázaly, že potřeba energie v kcal/den u běhajících greyhoundů je 155 W 0,75 - 175 W 0,75. Potřeba běhajících husky je 130 W 0,75 až 200 W 0,75 během tréninku a 300 W 0,75 až 900 W 0,75 během dlouhodobých běhů. Pro průměrně pracující psy, bylo stanoveno, že denní vydání energie je zvýšeno asi o 10% na každou hodinu extra aktivity nebo na uběhnutí 5km. Alternativně potřeba energie (kcal / den) může být vypočítána pomocí vzorečku 125 W 0,75 pro mírnou aktivitu a 175 W 0,75 pro značnou námahu.
Na rozdíl od zvýšené potřeby energie množství krmiva může být redukováno u některých psů vzhledem k únavě. Z tohoto důvodu krmení musí být koncentrované, chutné a vysoce stravitelné. Tento typ krmení má snížený objem, což je signifikantní výhoda pro pracující psy. Ideálním zdrojem energie pro většinu pracujících psů, je tuk výborným prostředkem pro zvýšení množství energie krmení a obojí, tuk i proteiny, mohou být použity pro zvýšení chutnosti.
Když typ prováděné práce není velmi namáhavý, větší potřeba může být uspokojena jednoduše zkrmováním většího množství nutričně vyvážené udržovací diety pro psy. Při vyšším výkonu je doporučován více koncentrovaný zdroj energie a živin a kompletní krmení určené pro aktivní psy je proto ideální. Dietní potřeby se mohou lišit mezi klidovými a tréninkovými dny a množství krmení musí být přidáváno dle toho. Menší přídavek stejného krmení je vhodný během období klidu.
Pracující psi mohou dostávat jen malá sousta koncentrovaného krmení, protože plný žaludek omezuje výkon. Je-li pracovní perioda prodloužená, další malé množství krmiva může být podáno během periody klidu. Hlavní krmení musí dodat dvě třetiny denní potřeby a má být podáváno po práci. Před krmením je vhodná asi hodinová pauza, je-li práce namáhavá. K zabránění dehydratace pracující psi musí mít vždy neomezený přístup k vodě.
Naše doporučení pro pracující psy a pro březá a kojící feny středních a velkých plemen - Pedigree Active
Zdroj:vyzivapsuakocek.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama