Psí recepty-3.část

1. června 2008 v 0:02 | Lilka |  Strava psů
Kompletní krmivo z jednoho hrnce

Níže vám nabízíme recept na kompletní krmnou dávku, který v různých obměnách sami používáme.

Suroviny:
2,5 hrnku syrové rýže (ideálně celozrná)
1,8 kg syrového nevykostěného kuřete
1 hrnek syrové zeleniny (celer, petržel, mrkev) nebo dva banány
špetka majoránky
špetka soli
několik stroužků česneku
1 sběračka olivového oleje nebo rozehřátého sádla (ideálně střídat)
vitamíny

Volitelně:
syrečky, tvaroh nebo vajíčko, otruby

Postup:
Dáme vařit ve vodě kuře - v tlakovém hrnci se vaří zhruba hodinu. Uvařené kuře vytáhneme z hrnce, vykostíme (menší měkké a ne ostré kosti je možno nechat). Do vývaru dáme mezitím vařit rýži (vývar podle potřeby dolijeme vodou) a zeleninu (pokud se rozhodneme pro banány tak je nevaříme!), do vařené rýže zamícháme špetku soli a majoránky, rozmačkáme několik stroužků česneku a vlijeme olivový olej nebo rozehřáté sádlo. Do vzniklé směsi přidáme na menší kousky nakrájené kuře a necháme vychladnout. Hotovou směs pak ještě obohatíme několika olomouckými syrečky, kusem tvarohu nebo vajíčkem, pokud jsme místo zeleniny použili banány, je dobré přidat trochu otrub.

Vitamínově-minerální přípravek dávkujeme podle návodu na obalu - buď ho psovi podáme ve fromě tablety, nebo, pokud je práškový, zamícháme do krmiva. Vždy však mícháme pouze do "aktuální" již navážené dávky, nikoliv do celého objemu, který jsme uvařili.

Tipy:
- krmení není nutno vařit vždy čerstvé, v ledničce vydrží 2-3 dny.
- na míchání větší dávky je idální plastové umyvadlo (samozřejmě čisté, za tím účelem koupené)
- v ledničce krmení uchováváme v plastových miskách s víčkem, aby neoschlo

Obměny:
Optimální je střídat suroviny, hlavně zdroj bílkovin. Místo kuřete můžete použít syrové přemražené hovězí maso, třeba srdce, které je levné (alespoň týden v mrazáku), kuřecí žaludky, ančovičky nebo filé, případně můžeme část masa nahradit třeba vajíčky, která představují velice hodnotný zdroj bílkovin.

Místo rýže lze použít kukuřičnou mouku nebo šrot, část přílohy můžeme nahradit tvrdým chlebem nebo vločkami.

PinčovéNávod na krmení:
Je třeba počítat s tím, že vařeného krmiva je třeba dávat zhruba 2x tolik něž jsme dávali granulí. Po čase krmnou dávku upravíme podle skutečné potřeby psa.

Pokud pes byl zvyklý pouze na granule, může mu vařená strava dělat problém a je třeba na ni přecházet postupně, jako při střídání granulí.

Každý pes je jiný a nebojíme se upravit složení krmiva podle jeho potřeb. Pro mladé psy a psy v zátěži můžeme přidat víc tuků a proteinů, málo zatížený pes naopak dostane více zeleniny a otrub. Pokud potřebujeme snížit hmotnost psa, neubíráme proteiny (maso), ale cukry a tuky (příloha a tuk nebo olej). Ideální je kombinace libového masa a zeleniny. U staršího psa je třeba se soustředit na perfektní stravitelnost - ideální je vajíčko, libové krůtí nebo kuřecí, ryby jako zdroj kvalitních proteinů a rýže. Starý pes také vyžaduje jiné poměry vitamínů a minerálů - nejlépe vám poradí váš veterinář.

Kde nakupovat a kolik to stojí?
U výše uvedeného receptu vychází cena za kilogram na cca 40,- Kč, ovšem pokud použijeme levné maso (kuřecí křídla, žaludky, skelety) dostaneme se na cenu podstatně nižší. Naopak trochu dráž vyjde hovězí maso a ryby, i když i tam lze vybrat nepříliš drahé kousky - hovězí srdce, jazyk, vemeno...

Stále jsme se bavili o surovinách z obchodů "pro lidi", samozrejme pokud použijete maso pro psy, bude krmná dávka mnohem levnější. Je však třeba dobře vybírat, aby to nebylo na úkor kvality.

Zajímavé suroviny (pšenice špalda, bulgur, klíčky, mořské řasy, pohanka) se dají pořídit v obchodech se zdravou výživou nebo biopotravinách.

Jak vidíte, krmit vařenou stravou není o nic dražší, něž kvalitní granule (naopak - při chytré volbě a nákupu surovin vyjde vařená strava podstatně levněji.) Ani příprava není tak náročná, jak se může zdát - zašpiníte jeden hrnec a jedno plastové umyvadlo, které snadno opláchente, a krmení si můžete uvařit do zásoby.

Výhodou vařené stravy je možnost ji s trochou potřebných znalostí přesně přizpůsobit potřebám svého psa, mnohonásobně větší chutnost a konec problémů s přijímáním potravy, absence konzervačních látek a barviv, ale také například aflatoxinů, které se do krmiva mohou dostat z nekvalitních surovin, nebo jiné kontaminace. Nad kvalitou použitých surovin máte absolutní kontrolu.
Zdroj:psi-kocky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama