Onemocnění žaludku a střev

5. června 2008 v 17:50 | Lilka |  Psí nemoci

Příčiny

Příčin může být mnoho a příčiny, které trvají déle než 12 hodin, přestože psu byla poskytnuta citlivá první pomoc, musí být svěřeny veterinární péči.

Zvracení

Zvracení může být důsledkem slabého zánětu žaludku nebo požití otrávené potravy. Jestliže je zvracení trvalé nebo je provázeno dalšími příznaky, může být znamením vážného onemocnění - psinky, infekčního zánětu jater, leptospirózy, silného napadení střevními parazity nebo ucpání střeva.

Co dělat

Při zvracení nechte psa hladovět a žíznit po dobu 24 hodin, dalších 24 hodin mu nedávejte kromě vody nic jiného.

Průjem

Průjem nemusí znamenat nic víc než narušení střevní rovnováhy po podání nevhodné potravy. Je-li průjem způsoben baktériemi, viry, případně některými jedy nebo přecitlivělostí na některé látky (což je projevem alergie) - může to být projevem vážnějších záležitostí.

Co dělat

Pro zmírnění průjmu podávejte psu každé tři hodiny 10 až 40 ml humánní kaolinové směsi. Při průjmu je důležité nahradit tělu ztrátu vody. Dávejte psu často napít, nejlépe vodu s glukózou nebo vývar z hovězích kostí.

Zácpa

Zácpa může souviset se špatnou stravou, která obsahuje příliš mnoho rozdrcených kostí (ty ucpávají střeva), nebo střeva můžou ucpat i cizí tělesa. Zácpa může souviset také s věkem.

Co dělat

Zvířatům se zácpou dejte 10 až 40 ml minerálního oleje. Pokud víte, že e jedná jen o přejezení psa - můžete mu podat klystýr vlažnou vodou.

Krev v trusu

Krev v trusu může signalizovat škrábnutí svalu konečníku štěrbinou kosti, ale také závažnější onemocnění (např. infekční chorobu leptospirózu).

Onemocnění žaludku a střev - další opatření

  • Pokud se postaráte o zmírnění obtíží, ale zažívací potíže nebudou přestávat, obraťte se nejpozději druhý den na veterinárního lékaře.
  • Parvoviróza, infekční zánět jater a leptospiróza vyžadují léčení antibiotiky, infúze k nahrazení ztráty tekutin, vitamíny a minerální látky, a také pečlivé sledování léčby pomocí laboratorních vyšetření krve a moči.
  • Chirurgické metody používané v současné době při ucpání střev a odstraňování cizích těles jsou složité, proto patří výhradně do rukou lékařů.
Zdroj:chovatelka.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama