Akutní průjem

1. června 2008 v 0:25 | Lilka |  Psí nemoci
Etiologie akutního průjmu u psů je různá a může být multifaktoriální. Není zřejmé které faktory jsou nejvíce důležité, ale jedna práce uvádí, že enteropatogenní bakterie jsou zodpovědné za nejméně 5% akutních epizod průjmu u psů (Romatowski, 1985). Dietní neopatrnost, jako například požírání zdechlin, překrmování nebo náhlá změna krmení, jsou nejčastější příčinou akutního průjmu u psů, ale tyto epizody obvykle vymizí sami a nemají za následek signifikantní dehydrataci. U psů jako u lidí je pravděpodobné, že virová infekce může být důležitou příčinou epizody akutního průjmu a bývají dostatečně závažné a potřebují terapii vzniklé dehydratace.
Ve většině případů akutního průjmu definitivní diagnózu nestanovíme, ale symptomatická terapie účinná, aby odstranila klinické příznaky. Společně se specifickou terapií, jako například antibiotika nebo anthelmintika, je akutní průjem typicky léčen provedením krátkodobé (24 hodin) hladovky a rehydratační terapie. Potom podáváme "mírnou" dietu v okamžiku, kdy je nastolena tekutinová a elektrolytová rovnováha.
Zde vznikl spor, zda absolutní hladovka je opravdu nezbytná u nezvracejících pacientů. Studie u dětí ukázaly, že "krmení během průjmu" urychluje procesy hojení udržením lepší integrity slizniční bariéry, tím že je dodávána energie pro aktivní elektrolytové vychytávání a minimalizuje se malnutrice. Aminokyselina glutamin je hlavní energetický zdroj pro enterocyty a jeví se být nejdůležitější pro udržení zdraví střeva. Nedojde k prodloužení trvání průjmu, podáváme-li "krmivo", ale zvyšuje se objem produkované stolice, zvláště v případech osmotického průjmu. U mnoha majitelů psů počáteční zhoršení průjmu není pozitivně přijímáno, a proto je obvykle indikována krátkodobá hladovka.
Zdroj:psi-kocky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama