Zdravé a krásné kočky

9. května 2008 v 11:25 | Lilka
Je-li nějaký živočišný druh chován s určitým cílem a za použití určitých chovatelských metod, vzniká nebezpečí, že výběr přehnaných znaků vede k deformacím různých částí těla. Proto každý zodpovědný chovatel by se měl snažit vyloučit z chovu defekty, které narušují zdraví a vzhled koček.
Je nežádoucí postižené kočky rozmnožovat, zejména, jedná-li se o vady závažné. Také zvířata, která sama vadou netrpí, ale jejich potomstvo vady vykazuje není vhodné množit. Pokud zvíře už existuje s určitou mírou vady, která narušuje zdravotní stav a fyzickou nebo psychickou pohodu jedince, je nutno, pokud je to možné, vadu korigovat odlišným způsobem držení nebo i chirurgicky.

Nekorektní tvar hrudníku, (na průřezu).


Abnormální zakřivení páteře, vystupující žebra, deformace ocasu.
Chovatelské organizace se snaží bránit produkci postižených koček a proto sledují předpoklady a způsobilost rodičovského páru k odchovu nejen krásných, ale i zdravých jedinců. Také se snaží, aby kočky měly potomky až po dosažení plného tělesného vývinu. Proto stanovují určitá kriteria pro uznání koček k chovu.
Ideální, plnohodnotná kočka odpovídá typické charakteristice toho kterého plemene a je viditelně v dobrém zdravotním stavu, fyzické a psychické kondici. Nemá defekty stavby těla, ani poškození způsobené nevhodným zacházením a držením
Deformace stavby kostry jsou nápadné zvláště u krátkosrstých koček, u dlouhosrstých může být vada maskovaná dlouhou srstí. Vychýlení průběhu páteře, její vyklenutí nebo prohnutí často provází, spolu s deformacemi obratlů páteře, více či méně viditelně nerovný ocas se zálomkem nebo s uzly. Jednou z vad jsou příliš vystupující trnové výběžky obratlů (pilkovitý hřbet).
Obvyklý tvar hrudníku je (na průřezu) u zavalitých plemen spíše kulatý, u štíhlých oválný, nikdy ne hranatý. Vychýlení posledních žeber vně je také chyba. Hrudní kost má plynule přecházet v linii břicha. Různé hrboly a prohloubeniny jsou chybou, stejně tak jako příliš vystouplý nebo deformovaný začátek nebo konec hrudní kosti.
Kostra tvoří ochrannou schránku pro životně důležité orgány, na kostní podklad se upínají šlachy a svaly. Pokud není kostra optimálně stavěná, není dobře vytvořeno ani svalstvo. Orgány jsou stlačovány, tím je narušena i jejich funkce a proto i zdravotní stav zvířete. Bolestivost vyvolaná deformacemi kostry vede k omezení pohybu, nevrlosti až agresivitě kočky.
Nadměrný nebo nedostatečný počet prstů na hrudní nebo pánevní končetině v některých případech nemusí být na první pohled viditelný nebo neestetický. Každopádně je to chyba, která může při jisté rozsáhlosti vyvolat až neschopnost používání končetiny k umývání či pohybu. Ani takto postižené kočky není vhodné rozmnožovat.
MVDr. Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jubida Jubida | Web | 18. července 2017 v 17:39 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6S. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Detailov WEB

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama