Zánět mléčné žlázy

11. května 2008 v 16:09 | Lilka |  Kočičí nemoci
Kočce od hrudníku na břicho probíhají mléčné lišty, na kterých jsou umístěny bradavky. Obvykle jsou párové, ale vyskytuje se i rozdílný počet bradavek na pravé a levé liště.
K zánětu může dojít po traumatu, také zanesením infekce krví, při zánětu dělohy nebo celkové sepsi, nejčastěji ale při infekci jednotlivých žláz při produkci mléka. Koťata mohou zraňovat kočku ostrými zoubky nebo drápky, při nedostatečné hygieně prostředí lehce dochází k infekci.
Ve druhé polovině březosti zarudnou a zvětší se bradavky, později zbytňují celé mléčné lišty. Po porodu odpovídá počet zvětšených a mléko produkujících mléčných žláz počtu sajících koťat. Ostatní žlázy před porodem připravené na tvorbu mléka se během několika dnů zmenší a mléko neprodukují.
Onemocnění se projeví nejdříve tím, že koťata neprospívají, matka trpí nechutenstvím, letargií, nezajímá se o koťata. Mléčná žláza je oteklá, tuhá, bolestivá na pohmat, z bradavek po lehkém stisknutí vytéká krvavý nebo hnisavý sekret. Kočka má horečku, je dehydratovaná, při abscedaci nebo i gangreně mléčné žlázy dochází k septickému šoku.
Neodborná nebo pozdě zahájená léčba často končí úhynem kočky. Zánět se mimo jiné obvykle léčí i antibiotiky, ta většinou přecházejí do mléka. Proto je nutné koťata odstavit a krmit uměle. Pokud se po léčbě matky podaří zachovat laktaci, vrací se koťata zpět.
Nebolestivé zvětšení mléčné žlázy u mladých nepřipuštěných koček není zánět ani onemocnění (viz kapitola zbytnění mléčné žlázy).
MVDr.Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ashley Ashley | 11. května 2008 v 17:13 | Reagovat

Sorry,ze ti to posilam.Posilam to ze strachu.NE o sebe ale o sve blizke.Tento dopis pochazi z Venezuely byl vyslan aby zmenil tvuj zivot a udelal te stastnejsi.Posli tento dopis 20 lidem do 96 hodin.Zmeny se dockas do 5 dnu.Alena Kovarikova ktera tento dopis poslala 22 lidem vyhrala v losovani automobil.Erik Prazak ktery tomuto dopisu neuveril do 5 dnu dostal rakovinu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama