Výživa koček

9. května 2008 v 8:59 | Lilka |  Strava koček
Jakmile kotě přinesete domů, tak prvním problémem, který budete řešit, bude jak a čím ho nakrmit. V prvním měsíci života kotě roste patnáctkrát rychleji než lidské mládě a je opravdu důležité poskytnout mu kvalitní potravu pro co nejlepší start do života. V porovnání s potravou pro psy nebo s naší lidskou stravou by kočičí potrava měla obsahovat více bílkovin a tuků. Doporučujeme používat kompletní krmiva, buď suchá nebo konzervovaná. Je totiž obtížné zajistit kočce vyváženou stravu tradičním způsobem. Strava založená pouze na mase je chudá na vápník a vlákninu, naopak nízký přísun kvalitních živočišných bílkovin vede k nedostatku vitamínů a aminokyselin, zvláště taurinu,který ovlivňuje nervový systém a odpovídá za dobrý zrak a zdravé srdce kočky. Z kompletních krmiv se zvláště u mláďat vyplatí koupit značkové krmivo. Zde výrobce garantuje, že krmivo svým složením plně odpovídá potřebám kotěte. Vstupní investice je na první pohled vyšší, ale vrátí se vám v podobě zdravého a spokojeného kamaráda. Také si uvědomme, že k takovýmto krmivům není potřeba přidávat žádné další doplňky (vitamíny, vápník), není nutno je složitě připravovat, zvíře konzumuje menší množství kvalitního krmiva, neboť je stravitelnější a výživnější a vaše zvíře bude v lepší zdravotní kondici, což jistě sníží četnost návštěv u veterináře. Všechny tyto skutečnosti znamenají úsporu finančních prostředků.
Suchá strava je finančně výhodnější, neboť u konzerv vlastně platíte za vysoký obsah vody, kočka je zkonzumuje poměrně rychle a konzerva se také rychleji kazí. Značky krmiv, které vám můžeme doporučit, jsou: PURINA PRO PLAN, IAMS, HILL'S popřípadě PRO PAC. Všechna tato krmiva jsou k dostání i v naší ordinaci, stačí zatelefonovat a domluvit se.
Krmivo už máme, jak tedy krmit? U malého kotěte začněte se čtyřmi nebo pěti porcemi denně. Když kotě dosáhne věku asi šesti měsíců, snižte počet krmení na dvě až tři za den. Zvíře by si mělo zvyknout, že pokaždé dostává potravu na stejném místě a ve stejnou denní dobu. Na krmivo pro dospělé kočky je vhodné přejít ve věku 10-12 měsíců, tedy až kotě ukončí svůj růst.
Pamatujte na to, že kočka musí mít neustále k dispozici misku s čerstvou vodou, aby se mohla kdykoli napít. Velmi důležité je to zvláště v případě, kdy se živí převážně suchou stravou. Nedávejte kočce kravské mléko, není to pro ně vůbec přirozené, ačkoli je to velmi silně zakořeněná tradice.Vysoký obsah mléčného cukru (laktózy) může u koček vyvolat podráždění žaludku a průjem.
Zdroj:veterinachrudim.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama