Vakcinace koček - proč, kdy, jak?

11. května 2008 v 16:52 | Lilka |  Kočičí nemoci
Kdo má rád svá zvířata, uvažuje o tom, jak je ochránit před infekčními chorobami. Prevence je jednodušší a levnější než léčba. Pro kočky existuje a u nás je registrováno celé spektrum vakcín ( očkovacích látek), které vyvolávají imunitu proti nejčastějším infekčním chorobám. Jednotlivé vakcíny se liší výrobcem, nosičem a způsobem inaktivace virových kmenů, dobou a místem aplikace a také obalem. Všechny vakcíny u nás oficiálně používané odpovídají kvalitou a účinností, protože před uvedením na trh musely projít kontrolou v Ústavu kontroly léčiv a biopreparátů. Žádná z u nás běžně používaných vakcín nemá závažnější vedlejší účinky.
I když jsou vakcíny vyráběny prakticky ze stejného výchozího materiálu, mohou mít od různých výrobců drobné odchylky ve smyslu plus i mínus. Proto se doporučuje nevakcinovat kočku celý život vakcínou jednoho výrobce, ale občas je vystřídat. V rámci jednoho vakcinačního cyklu je však vhodnější použít všechny komponenty jednoho výrobce. Po každé vakcinaci by měla mít kočka 10 - 14 dní klid od výstav, krytí, přesunů a jiných stresů, aby se mohla dostatečně vytvořit imunitní odpověď.
Většina vakcín je určena pro podkožní aplikaci, každý zvěrolékař má své zvyklosti pro aplikační místo na těle. Z důvodů, aby se nenarušila účinnost vakcíny, se místo vpichu nedesinfikuje.

Vzteklina
U koček nejdéle používanou je vakcína proti vzteklině (lysa, rabies). U nás není pro kočky obecně očkování povinné jako u psů. Problémem je totiž identifikace zvláště volně a polovolně chovaných koček, které mohou být rezervoárem vztekliny nebo alespoň podezřelé z jejího šíření.
Kočky, které jsou přepravovány do zahraničí nebo na společné akce (výstavy), musí být povinně proti vzteklině vakcinovány. Po vakcinaci se do 14 dnů vytvoří solidní imunita a podle očkovací látky přetrvává 1 - 3 roky.
Kotě si dokáže vytvořit dokonalou imunitu od stáří tří měsíců. Většina výrobců vakcín doporučuje provést očkování až po tomto stáří. Ve zvláštních případech-nutné přesuny s rizikem infekce, zhoršená nákazová situace, přesun do zahraničí, lze některé vakcíny použít již od 7 nebo i 4 týdnů stáří kotěte. Ve všech případech se musí provést přeočkování po dovršení stáří 12 týdnů (3 měsíce), aby se vytvořila imunita přetrvávající odpovídající dobu.
Návnadovou vakcínu (perorální) používanou v terénu pro lišky se nedoporučuje pro jiné masožravce používat, protože není pro ně určena a nemusí u nich vytvořit dokonalou imunitu.
Vakcína může být pouze monovalentní - pouze proti vzteklině, nebo kombinovaná s dalšími vakcínami - polyvalentní. Při první vakcinaci kotěte nebo u dlouhodobě oslabených zvířat se doporučuje použití monovalentních vakcín a vzteklinu vakcinovat ve vakcinačním cyklu až jako poslední.
Při jakékoliv vakcinaci nesmí zvíře vykazovat klinické příznaky onemocnění a mělo by být prosto zevních i vnitřních parazitů. Koťata, která jsou ve stáří tří měsíců vystavovaná nebo přesouvaná do zahraničí, musí být proti vzteklině vakcinovaná, toleruje se nedodržení požadované doby jeden měsíc od vakcinace. S ohledem na oslabení kotěte přesunem by ale doba od vakcinace neměla být kratší než 10 dní.
Vakcinace proti vzteklině se provádí pravidelně po celý život kočky.
Panleukopenie-mor koček
Je vhodné, aby proti tomuto onemocnění byly vakcinovány pokud možno všechny kočky. U výstavních a chovných koček je to běžná praxe, proto se u nich toto onemocnění v současné době prakticky nevyskytuje. U volně žijících koček je toto onemocnění časté, silní jedinci ho přežijí, slabší uhynou. Kočky i zdánlivě zdravé pocházející z místa výskytu panleukopenie mohou být zdrojem nákazy pro kočky bez protilátek a to nejen při přímém kontaktu. Virus může pasivně přenést i člověk na své doma sice uzavřené, ale neimunní kočky.
U nás jsou registrovány dvě monovalentní a deset polyvalentních vakcín v různých kombinacích. Všechny tyto vakcíny se aplikují podkožně. Vzhledem k citlivosti vakcíny nedoporučují výrobci povrchovou desinfekci v místě vpichu. Při použití jednorázových jehel a stříkaček opravdu nehrozí infekce místa vpichu.
Vakcinovaná kočka předává koťatům protilátky, jejich hladina se postupně snižuje a ve třech měsících prakticky vymizí. Proto se musí koťata vakcinovat vždy po dovršení stáří 12 týdnů=tři měsíce. Některé vakcíny jsou vytvořeny tak, že nedochází k interakci s mateřskými protilátkami a proto mohou být aplikovány i dříve. Je to vhodné nebo i nutné u koťat, které před třetím měsícem odcházejí k novému majiteli nebo tam, kde nelze u matky předpokládat předání dostatečné imunity koťatům. Proto je také důležité, aby kočka před nakrytím byla v plné imunitě.
Nejdříve se mohou u nás registrované vakcíny používat od stáří 6 týdnů (monovalentní), polyvalentní od 8, resp. 9 týdnů. Revakcinace je doporučována po 14 dnech až do dosažení stáří 12 týdnů, případně ještě ve 14 týdnech nebo půl roce.
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kekrzcsjw kekrzcsjw | E-mail | Web | 24. dubna 2009 v 11:40 | Reagovat

obUSro  <a href="http://jhfdybvvvgaf.com/">jhfdybvvvgaf</a>, [url=http://ycwzhnwchrmv.com/]ycwzhnwchrmv[/url], [link=http://sxbijhjcwroj.com/]sxbijhjcwroj[/link], http://hmmvxjjexsjh.com/

2 wzstwbort wzstwbort | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:00 | Reagovat

IsvBf9  <a href="http://bdnxgfbxlohd.com/">bdnxgfbxlohd</a>, [url=http://yshrhbnzrrxl.com/]yshrhbnzrrxl[/url], [link=http://ravkzcfawvbm.com/]ravkzcfawvbm[/link], http://jumlrwombfsx.com/

3 qqhdspyrimr qqhdspyrimr | E-mail | Web | 23. května 2009 v 0:28 | Reagovat

j5L2Bm  <a href="http://ombdxadhlhun.com/">ombdxadhlhun</a>, [url=http://tmajtwmzvynb.com/]tmajtwmzvynb[/url], [link=http://ntfvmhyboebe.com/]ntfvmhyboebe[/link], http://elvlvzmjzuoa.com/

4 zyyrmutpw zyyrmutpw | E-mail | Web | 29. května 2009 v 18:58 | Reagovat

ELyCyu  <a href="http://upvmkucyeigf.com/">upvmkucyeigf</a>, [url=http://ktexunmindun.com/]ktexunmindun[/url], [link=http://bsbvwlmdowtm.com/]bsbvwlmdowtm[/link], http://vpkkvpvzlaex.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama