Turecká kočka Van

11. května 2008 v 20:31 | Lilka |  Plemena koček
Plemeno:
Turecká kočka van je plemeno polo-dlouhosrstých koček.
Původ:
Turecká kočka van byla vyšlechtěna již před několika tisíciletími v Turecku, v jihovýchodní provincii, blízko jezera Van. V roce 1955 byla z Turecka dovezena do Anglie, kde se selekcí dovršil vývoj a vzhled plemene. Od té doby se rozšířila do mnoha zemí. V roce 1971 plemeno přiznala FIFe.
Hmotnost:
V rozmezí 3 až 8,5 kg.
Srst:
Srst je delší, měkká, jemná a velice hedvábná. Je rovná s jen nehustým podsrstím. Barva je oslnivě bílá s červeně kaštanovým označením na hlavě a na ocase. Dle barvy srsti se rozeznávají tři druhy. V Anglii krémově zbarvené Van vymírají.
Hlava:
Hlava je trojúhelníkového tvaru, s pevnou bradou.
Nos:
Nos je středně dlouhý rovný.
Uši:
Uši jsou větší, posazené rovně a blízko sebe. Mají žluto-růžovou barvu a chomáčky vlasů uvnitř mušlí.
Oči:
Oči jsou velké a kulaté. Mají většinou světle-jantarovou barvu nebo modrou s růžovým obrysem. Barva očí však může být různá, někdy modrá, jindy oranžová.
Tělo:
Tělo je svalnaté, masivní a pevné. Krk je krátký. Hrudník má dobře vyvinutý. Ramena, záda i bedra jsou svalnatá. Nohy jsou středně dlouhé a silné. Tlapky má oválné, s chomáčky vlasů mezi prsty.
Ocas:
Pokrytý tmavšími kruhy, na čumáku se nacházejí souměrné (symetrické) skvrny. Ocas je hebký, chlupatý, úměrně dlouhý, kaštanově rezavé barvy s jasně zřetelnými kaštanovými obroučky (prstýnky). Zbarvení kruhů u mladých koček nemusí být stejné barvy.
Charakter:
Turecká kočka van má neobvyklý charakter a zaujme nás nádherným mňoukáním. Vody se nebojí, mají k ní překvapivě kladný vztah. Lehce se naučí plavat a pod vodou dokonce loví rybky. Mají neobyčejně bujný temperament, zvláště v mladém věku, a milují hrátky ve sněhu. Takovéto kočky je vhodnější chovat, pokud je to možné, v páru, neboť pro své hry potřebují jedince se stejným temperamentem.
Ostatní popis:
Koťata tureckých koček Van se rodí vyspělá a s nádhernou srstí. Již čtvrtý den života otevírají oči a za tři neděle jsou zcela samostatná.
Péče:
Srst koček je nutné rozčesávat kartáčem.
Chovatelské organizace,které plemeno uznávají:
GCCF,FIFé,CFA,TICA.
Zdroj:celysvet.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama