Syndrom kočičí přecitlivělosti

9. května 2008 v 11:27 | Lilka |  Kočičí nemoci
S tímto stavem jste se u koček určitě setkali a byli jste na rozpacích, jestli je to normální projev zdravé kočky, atypický projev zdravé kočky nebo onemocnění. Totéž váhání je i mezi odborníky.
Projevuje se tak, že kočka občas nebo pravidelně, někdy při podnětu, někdy zcela v klidu, se začne velmi nutkavě olizovat nebo až kousat na hřbetě, bocích nebo ocase, jindy se projevuje nutkavé olizování předních tlapek. Velmi často přitom mňouká až naříkavě křičí. Někdy jsou tyto nutkavé pohyby tak silné, že přechází až do křečovitých stavů s plavacími pohyby končetin, případně samovolným močením a troušením. Téměř vždy jsou křečovité pohyby doprovázeny hlasovými projevy.
Tyto stavy se nemusí projevovat trvale, někdy vznikají při dlouhodobém zahálení kočky (nuda). Častěji jsou vyvolávány při úpravě, čistění a česání srsti nebo při hlazení koček na hřbetě. Do toho spadají případy, kdy několikrát pohladíte kočku, jí se to zjevně líbí, ale přesto se ožene a naznačí kousnutí nebo kousne. Nato se začne intenzivně lízat, jakoby čistit.
Klinickým vyšetřením se obvykle nezjistí žádné změny zdravotního stavu, laboratorní testy jsou v mezích normálu. Někdy může být tato přecitlivělost způsobena zevními parazity, může být následkem úrazu páteře, zánětu míchy nebo i nádorového onemocnění. Projevy lze považovat i za "přeskokové" jednání, kdy kočka v daném okamžiku neumí reagovat na vzniklou situaci a reaguje nepředpokládaným způsobem.
Pokud se nezjistí objektivní příčina, na kterou by bylo možno zaměřit léčbu, kočky se neléčí. Obecně je nutno u takto se projevujících koček nevyvolávat aktivitu škrábáním a hlazením kočky na určitém místě, nejčastěji na hřbetě. Pokud však dochází k až nezvladatelným záchvatům a křečovým stavům, je nutno zavést antikonvulzní léčbu.
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama