Retroviry koček - FeLV, FIV, FIP

5. května 2008 v 21:38 |  Kočičí nemoci
Léčit se tyto choroby nedají, je možno pouze podporovat imunitní systém a potlačovat projevy ostatních přidružených chorob. Mezi nejslavněší retroviry patří HIV, lidská AIDS, o které bude ještě zmínka. Evropští veterináři se nedomnívají, že by byli kočičími viry ohroženi lidé, američtí kolegové s námi v některých případech nesouhlasí. A nyní k jednotlivým chorobám.

FeLV - Feline Leukemia Virus

Nositel viru nemusí mít žádné klinické příznaky a přesto může virus šířit dál. Po určité době se může snížit až vymizet imunita a kočka se stává vnímavou pro jakoukoli infekci podobně jako u FIV. Na tyto choroby je třeba myslet u koček s dlouhodobým nebo opakovaným prskáním a výtokem z očí, které odolávají léčbě.

Lymfomy - nádory lymfatických systémů

Druhou formou této nemoci jsou lymfomy - nádory lymfatických systémů - v podkoží, mízních uzlinách a na střevech. Velmi podstatnou informací je fakt, že proti této nemoci existuje preventivní postup. Krevní test může potvrdit nebo vyloučit přítomnost protilátek v krvi a tím informovat o případné infekci - nebo naopak o její nepřítomnosti.

Pokud krevní test nepotvrdí přítomnost lymfomů, je možné kočku naočkovat proti této chorobě

Test lze provést v ordinaci veterinárního lékaře během 10 minut a pokud je výsledek negativní, lze proti této chorobě naočkovat, za 14 - 21 dní je ale potřeba revakcinovat. Dále se revakcinuje každých 12 měsíců - ne déle ! Pokud chcete připouštět svou chovnou kočku, žádejte předložení očkovacího průkazu chovného kocoura s negativním testem na FeLV a zkontrolujte, zda od té doby je FeLV pravidelně revakcinována. Pokud chybí některá vakcína v řadě, raději se poohlédněte jinde. Majtelům chovného kocoura doporučuji striktně vyžadovat dotéž od majitelů koček. Výsledek vyšetření může být buď ze Státního veterinárního ústavu nebo od praktického veterináře. V tom případě je opsán v průkaze typ testu, jeho výrobní číslo a datum vyšetření. Nebo, ještě lépe - může být v průkazu přímo nálepka z tohoto testu a potvrzení negativity. Testuje se chromatograficky, provedení je velmi podobné těhotenskému testu.

FIV - Feline Imunodeficiency Virus

Klinicky je nerozlišitelný od viru FeLV a ještě relativně nedávno byly oba viry považovány za totožné. Virus je blízký příbuzný viru HIV, přesto je na člověka nepřenosný. U koček proti němu neexistuje očkování. Existuje ale test velmi podobný jako u FeLV, někdy dokonce jsou oba testy spojeny. Pozitivní zvířata je třeba vykastrovat a izolovat, aby nemohla dále virus roznášet. Na FIV je třeba myslet při opakovaných případech infekční rhinotracheitidy, kočky s opakovanými průjmy, horečkou nejasného původu, zvětšenými mízními uzlinami, anemií, leukopenií (malým množstvím bílých krvinek v krvi), kočky se zánětem dásní. Pro chovná zvířata platí totéž co u FeLV (kromě možnosti očkování ) - tj. provést test na půl roce věku a od majitele druhého chovného zvířete požadovat předložení potvrzení o negativním vyšetření na FIV.

FIP - Felinní Infekční Peritonitida

Infekční zánět pobřišnice koček je další ze skupiny virových chorob s dlouhou inkubační dobou a nespecifickými příznaky. Kromě imunosuprese (oslabení imunity) se FIP projevuje ztrátou hmotnosti, stále častějším zvracením, pozdější postupnou ztrátou schopnosti chodit a bolestmi břicha. Léčba je pouze symptomatická - tj. vedoucí k dočasnému zmírnění problémů. Pro tuto chorobu platí totéž co pro předchozí - lze ji diagnostikovat imunologicky a pozitivní zvířata oddělit od zdravé populace koček
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama