Poruchy chování

29. května 2008 v 22:42 | Lilka |  Chování koček
Terapie chování domácích mazlíčků je důležitou a stále významnější součástí celkové služby pro majitele domácích zvířátek.Poruchy kočičího chování mají nespočet příčin a je téměř detektivní prací určit příčinu a navrhnout léčbu.Hlavním cílem všech terapeutů,kteří se zabývají chováním domácích mazlíčků , je vyvážit vztah mezi majitelem a jejich zvířátkem k oboustranné spokojenosti.Jejich životy bývají často neoddělitelně propojeny a chování kočky významně ovlivňují napětí a stresy v rodině, v níž žije. Příčinou poruchy chování může být i podávání nevhodné stravy.Spojitost mezi poruchami chování a jídelníčkem nemusí být však na první pohled tak zřejmá.
Terapeut se proto snaží přistupovat k řešení záležitosti,která je často nesmírně citlivá,s co největší trpělivostí a ohleduplností.
Poruchy chování si majitel kočky nezřídka připustí až v okamžiku,kdy nepříjemné následky začnou převažovat nad radostí,kterou mu soužití s kočkou přináší.Jakmile si milující majitel kočky přizná,že se objevil problém související s chováním jeho mazlíčka neví,kam se obrátit pro pomoc.Většinou přijde nejdřív na řadu přítel nebo známý,který také chová kočku,v naději,že se třeba se stejným problémem osobně setkal a dokáže mu poradit.V mnoha případech taková rada stačí a problém se vyřeší.Pokud ne,přichází jako další pomoc veterinář.Ten kočku prohlédne,aby zjistil možnou spojitost mezi poruchou chování a zdravotním problémem kočky.Pokud je kočka po zdravotní stránce naprosto v pořádku je už jen na lékaři,zda doporučí vhodného terapeuta,nebo (a to jen má-li dostatek času a zkušeností) se léčby ujme sám.
Lidé musí sebrat spoustu odvahy,aby si přiznali,že v jejich vztahu s kočkou není něco v pořádku.Rozhodně jim nepomůže,když od někoho uslyší,že si dělají zbytečné starosti.Je třeba si uvědomit,že jakmile majitel považuje nějaký rys chování za problém,je třeba ho brát vážně.
K tomu,abychom si vytvořili přesný obraz situace,který je klíčem k úspěšnému řešení poruch chování,je zapotřebí znát co nejvíce informací.Nejlepší je,když se konzultace zúčastní všichni členové rodiny,protože každý vnímá problém trochu jinak a každý názor může být důležitý.Jen tak se dá odhalit i případná souvislost mezi napětím v rodině a chováním kočky,protože kočičí mazlíčci jsou na okolní prostředí mimořádně citliví.
Poruchy chování koček je téma velmi obsáhlé od agresivity,přes odmítání používání kočičího wc, okusování pokojových rostlin,ničení bytového zařízení až po strach z cizích lidí.Samozřejmě zde není vyjmenováno vše,co může vaše miláčky potkat.Jestliže se vám zdá,že i u vaší kočky se jedná o poruchu chování,neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc,nebo napište a společně se pokusíme zjistit příčinu nežádoucího chování a pomoci jak vám, tak hlavně vašemu domácímu tygříkovi.
Zdroj:jamis-kocky.net
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kovaříková Šárka Kovaříková Šárka | E-mail | 6. října 2008 v 17:45 | Reagovat

Dobrý den,máme broblém s naší kočkou.V poslední době  se nám každé ráno pomočí  pod boty v předsíni. Jinak během dne  i v noci chodí bez problému na svou toaletu,která je též umístěná v předsíni.Toaleta je pravidelně čištěna.Nevíme proč to dělá.Jinak se chová normálně a je hodná.Děkuji za radu.

2 Jana Jana | E-mail | 30. listopadu 2008 v 19:52 | Reagovat

Dobrý den, vlatním kocourka a v poslední době je agresivní na mé děti, kouše je a škrábe, stačí kydž kolem něho projdou a on skoší a kousne nebo škrábne. Co se s tím dá dělat? děkuji

3 Machová Machová | E-mail | 12. ledna 2009 v 14:41 | Reagovat

Máme doma kocourka 7 měsívců. Čím je starší budí se dříve v noci ve 2:00- 3:00 a žalostně mńouká. Nepomáhá mu dát nažrat,ani že má všude přístup.Sedne si  a vydrží 3 - 4 hod. mňoukat,případně škrábat o zeď.  Poradíte jak ho to odnaučit? Přes den s ním nejsou žádné starosti,je hodný, není k nikomu agresivní. Děkuji za radu. Machová

4 Pösingerová Kateřina Pösingerová Kateřina | E-mail | 11. února 2009 v 10:31 | Reagovat

Dobrý den,mám pětiletého kastrovaného kocourka, který s námi žije v bytě. Nikdy s ním nebyly žádné potíže, ale najednou mi začal močit do postele. Nejdříve jsem si myslela, že má nevhodné stelivo (které nehrudkuje a znemožnuje tak důkladné odstranění moči z toalety), to jsem ale vyměnila, starám se o to aby měl toaletu neustále čistou a on stejně využije nestřeženého okanžiku a vykoná svou potřebu do peřin. Byt je malý, takže nelze před ním zavírat dveře. Prosím o radu, jak zabránit jeho chování, když to nikdy dřív nedělal. Určitě bych ho nerada dávala pryč. Děkuji

5 Katka Katka | E-mail | 10. února 2012 v 9:40 | Reagovat

Dobry den....snad mi muzete pomoci...mam doma 2,5leteho kastrovaneho kocourka. Od mala zijeme spolu jen my dva...sem tam nejaka navsteva. Krome sousedky ktera codial casto..a kamaradky ..kterou zna od mala aji ho mesic hlidala...tyto dve pozna hned a jde za nimi...dale mam jednu kamaradku ke ktere hned nejde, ale pochvili opatrne prijde....a co se tyce cizich lidi...vzdy naprosto stejna reakce....uz jen kdyz slysi ze jde nekdo cizi okamzite utika uprkem do ukrytu....na starem byte to byla skrin na chodbe a na novem kde ted bydlime od rijna ...utika do loznice pod postel....zkousela jsem to aji zavrit..ale utika vsude mozne dke se da..aby se schoval....uz me to delsi dobu vadi...ale myslela jsem, ze je to tim ze zna jen me ke me nikdo casto nechodi a kdyz nekdo prijde je okamzite pryc..pokud je to nekdo znamy neutika.
Tak se ptam dalo by se s tim neco udelat?....ja si nevim rady...

A jeste druha vec myslite, ze zvladne v takovem stavu jakouje na cizi a podobne...absolvovat navstiveni ciziho bytu na vikend ..kde bude se mnou a kdyz tam nebudu sam..nikdo ho tam nebude obtezovat...ale bojim se do toho jit..dekuji moc za odpoved...:))

6 AMBER AMBER | Web | 28. září 2016 v 6:18 | Reagovat

půjčka online bohušovice nad ohří :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama