Onemocnění zažívacího aparátu

9. května 2008 v 11:32 | Lilka |  Kočičí nemoci
Zánět sliznice dutiny ústní mívá příčinu v pozření nebo olízání dráždivých látek a poškození sliznice. Také při celkových infekčních onemocněních, alergii nebo sepsi dochází k uplatnění specifických nebo podmíněně patogenních zárodků v dutině ústní s následnou zánětlivou reakcí. Kočce je z dutiny ústní cítit, jazyk a dásně jsou pokryty sekrety až pablánami. Snaží se přijímat krmivo, vzhledem k bolestivosti sousta vyplivuje. Také nemůže dobře pohybovat jazykem a přijímat tekutiny.
Nejprve je nutno se přesvědčit, jestli není v dutině ústní zaklíněno cizí těleso (kost vzpříčená nebo zaklíněná mezi zuby, provázek, gumička, prstenec průdušnice navlečené na jazyku). Někdy se podaří pinzetou kost vytáhnout, někdy je nutný zákrok případně v narkóze.

Zánět dásní se projevuje jako zduření a zarudnutí až krvácení dásní a je nejčastěji způsoben tlakem zubního kamene. Chronický zánět nereagující na terapii může být působen také FeLV, nevhodným jednostranným krmením nebo nedostatkem vitaminů. Pokud lze odstranit vyvolávající příčinu, při dobré péči se kočka rychle uzdraví. Je nutno podávat pestrou stravu se správným poměrem minerálií, ne jen měkkou a namletou, ale i v kusech, aby kočka mohla kousat.Velmi dobře splní tento úkol suché krmivo, granule, keksy. Kočce lze také čistit zuby speciálními zubními kartáčky a pastami s oblíbenými příchutěmi. Pokud je zubní kámen rozsáhlejší, je nutné mechanické odstranění nebo ošetření ultrazvukem v narkóze.

Zubní kaz se projeví u kočky tím, že odmítá přijímat krmivo nebo kouše pomalu a opatrně. Běžně se zuby mimo odstranění zubního kamene neopravují, plombování je značně problematické, jednodušší a méně náročné pro kočku je vytržení nemocného zubu. Nedoporučuji trhání i velmi volného zubu laicky doma, vždy může dojít ke značnému krvácení a ohrožení života kočky. Kočka, která pozbyla případně i všechny zuby, může bez problémů žít, samozřejmě při podávání krmiva vhodné konsistence, myši uloví, ale nepokouše. Dobré je předcházet zubnímu kazu fyziologickým krmením a včasným odstraňováním případného zubního kamene.

Předkus horní nebo dolní čelisti a nepravidelně rostlý chrup jsou nejen vady na kráse, snižující výstavní ocenění, ale někdy jsou takového rozsahu, že omezují schopnost kočky přijímat krmivo. Proto také chovatelské řády takto postižená zvířata vyřazují z chovu. Korekce vadného skusu je problematická, náročná na pohodu kočky a ne vždy úspěšná. Je vhodnější narozené kotě s těžkou deformitou čelistí bezbolestně utratit, než později provádět složité a bolestivé chirurgické zákroky, které stejně často vedou jen k tomu, že je nutno kočku celý život krmit pinzetou.
Vhodnější je dobrá chovatelská práce, kdy nejsou produkována koťata se skusem, který nedovoluje fyziologický příjem potravy. Drobné nepravidelnosti růstu mléčných špičáků zvláště u perských a exotických koček většinou mizí s trvalým chrupem. Jen v některých případech je nutno mléčné špičáky, které rostou do dásní protilehlé čelisti, odstranit.

Rozštěp patra jako vývojová vada se častěji vyskytuje u koček se zkrácenou obličejovou partií (perské a exotické). U kotěte je možno vidět, že při sání zpěněné mléko vytéká nosem. Podle rozsahu rozštěpu se toto zjistí buď velmi brzo po narození nebo až při příjmu většího objemu potravy. Často dochází ke vdechnutí krmiva a zánětu plic. Rozštěpy patra jsou prakticky neoperabilní, postižené jedince je vhodné bezbolestně utratit. Rodiče, u jejichž potomků se opakovaně rozštěpy vyskytly, je lépe vyřadit z chovu. K prasknutí - zlomení tvrdého horního patra, případně i dolní čelisti, často dojde při pádu kočky z výšky a nárazu bradou na zem. Tyto zlomeniny se hojí obdobně jako jiné, často je zapotřebí chirurgický zákrok pro reparaci a fixaci kostí.

Cizí těleso v jícnu se u koček zjišťuje spíše výjimečně, protože kočky obecně přijímají krmivo pomalu, bez hltání. Rozšíření jícnu a jícnové výdutě mohou být následkem zaškrcení vadně vyvinuté srdeční cévy. Kotě krátce po nakrmení všechno krmivo nebo jeho část nenatrávené vyzvrací a opět se ho snaží přijmout. Pro mléko a tekutiny může být jícen dostatečně průchozí. Tato vada se většinou projeví u koťat, která začínají přijímat tuhou potravu. Operace je velmi náročná a výsledek problematický. Jsou známy případy, kdy po půl až roce, mnohokrát denně podávaného krmiva, zvlášť mechanicky upraveného, se stav natolik zlepšil, že umožňoval kočce život.
Torze žaludku - otočení (častější u psů) se u koček prakticky nevyskytuje. Zauzlení střev, střevní neprůchodnost, z jakékoliv příčiny se projeví jako náhlá silná bolestivost provázená napjetím břišní stěny. Kočka se odmítá pohybovat a při manipulaci nebo dotyku naříká. Pokud chirurgický zákrok není proveden ve velmi krátkém čase (hodiny), kočka uhyne. Naštěstí tyto případy se u koček objevují méně často než u psů.

Vředy, eroze žaludeční a střevní, stejně tak jako nádorové bujení jsou obtížně diagnostikovatelné, méně rentgenem, lépe endoskopicky. Příznakem je střídavé nechutenství, průjmy, také pojídání velmi aromatického nebo nefyziologického krmiva. Mohou vzniknout jako následek podávání kořeněné potravy (zbytky ze stolu), krmných doplňků a vitaminů s prošlou záruční dobou nebo nevhodných léčiv. Perforující vředy žaludku nebo dvanácterníku, vedoucí k uhynutí kočky, mohou vzniknout po podání i malého množství preparátu, obsahující kyselinu acetylosalicylovou (acylpyrin, aspirin…). Léčení je problematické, dlouhodobé a ne vždy úspěšné.

Zánět pobřišnice, pokud nejde o specifické infekční onemocnění (FIP), je nejčastěji vyvoláván prostupem parazitů (škrkavek) ze střeva a zanesením infekce. Také při proděravění střeva cizím tělesem, potratech a porodech nebo při chronickém zánětu střev nebo zácpě může vzniknout i zánět pobřišnice. Většinou dochází k tvorbě výpotku a zvětšení objemu břicha. Včasná léčba může kočce zachránit život.

Kýla bývá nejčastěji vrozená pupeční, méně často tříselná. Většinou nebývá velkého rozsahu a neomezuje kočce životní funkce. U výstavních zvířat nebo kýly stěny břišní vzniklé po úrazu je nutno chirurgicky reparovat. Často se majitelé domnívají, že kočka má kýlu, ale je to imitováno nadměrným ukládáním měkkého tuku v podbřiší, zvláště u obézních zvířat.

Zánět jater probíhá jako akutní nebo chronický. Dochází k nedostatečné činnosti jaterní tkáně jako hlavního detoxikačního orgánu, k jejímu zvrhnutí nebo tukové infiltraci. Příčinou jsou bakterielní, rostlinné nebo chemické jedy nebo toxické produkty látkové výměny. Vzhledem k tomu, že kočky mají nízké detoxikační schopnosti, jsou na působení i malých množství jedů velmi citlivé, zánět jater a jaterní nedostatečnost je velmi častým onemocněním. Zvláště citlivá jsou koťata do 16 týdnů stáří, protože dosud nemají dostatečně vyvinut metabolizmus a exkreci škodlivých látek.

Poškození jater se projevuje malátností, nevolností, nechutenstvím, zvracením, průjmem, případně žloutenkou. Může být komplikováno postižením nervového aparátu a často překračuje v lipidózu (tukovou degeneraci) jater. Pokud není adekvátní léčba, poměrně rychle dochází k rozrušení metabolizmu, které končí smrtí.

Lipidóza jater je onemocnění středního věku koček. Častěji vzniká jako následek jiného onemocnění, cukrovky, zánětu slinivky břišní, chronických onemocnění ledvin, nádorových onemocnění, infekčních chorob, poruše činnosti štítné žlázy, nedostatku vitaminu B 12. Může vzniknout po déletrvajícím nechutenství nebo rychlém úbytku na váze (nevhodná dieta), často jsou postiženy obézní zvířata - kočky. Mimo obecných příznaků poškození jater se projevuje také výraznou mentální otupělostí, sníženou pohyblivostí, poleháváním, zvětšením břicha a prohnutím páteře. Preventivně je nutno udržovat kočky v optimální váze, pokud je kočka obézní, redukce váhy může být maximálně 1,5 % váhy týdně ( šestikilová kočka maximálně 90 gramů týdně), nevystavovat kočky zbytečným stresům a zavčas odborně léčit případná i banální onemocnění.

Nádory jater jsou převážně zhoubné, buď primární nebo metastatické z mléčné žlázy nebo ze střev. Zatím nebyla ověřena cytostatika, která by u koček působila více pozitivně než negativně.
Postižení žlučníku není příliš časté, projevuje se nechutenstvím, depresí, zvracením, bolestivostí břicha, případně i žloutenkou. Může doprovázet jiná onemocnění a ustupuje s jejich léčbou. Žlučové kameny se obvykle neprojeví narušením zdravotního stavu a jsou spíše náhodným pitevním nálezem.

Slinivka břišní bývá postižena akutním zánětem, který se projevuje urputným zvracením a průjmy. Trus bývá světlé okrové barvy, hlenovité nebo kitovité konsistence. Při akutní nekróze pankreatu projevuje kočka enormní bolesti. Léčba je značně komplikovaná, problematická a ne vždy úspěšná.

Koprofágie
Fyziologické je požírání trusu koťat kojící matkou. Často se k tomuto úkonu (čistění a masírování koťat) připojí další členové kočičího společenství a to kočky i kocouři. Vlastní nebo cizí trus mohou kočky požírat při absolutním hladovění, při poruše žláz s vnitřní sekrecí, poruše vstřebávání živin nebo při nadměrné žravosti. Oproti psům se tento problém u koček vyskytuje jen zřídka.
MVDr. Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama