Onemocnění drápů

11. května 2008 v 16:16 | Lilka |  Kočičí nemoci
Drápky jsou pro kočky velmi důležité pro normální pohyb, chytání kořisti, přijímání krmiva i péči o srst. Jsou zatažitelné a kočka si je potřebuje "brousit", protože trvale dorůstají. Na hrudních končetinách má kočka pět prstů, na pánevních čtyři. U starších koček někdy přerůstá první prst na hrudních končetinách (palec) a je nutno mrtvou část drápku - při pohledu na světle nemá střed růžový - odstřihnout. Na výstavy koček musí mít kočky přistřiženy všechny drápky, je to vhodné také u sebevědomých koček, škrábance od nich jsou pak méně hluboké. Amputace drápů je zakázána, je to týrání zvířat, zcela porušuje psychiku a normální život kočky.
Drápky a nehtová lůžka mohou být poškozeny při úrazu, infekci bakterielní a zvláště plísňové, při imunitních onemocněních, nádorech, defektní tvorbě rohoviny, vyskytují se i vývojové abnormality. Také při nedostatku zinku v potravě nebo při nedostatečné činnosti štítné žlázy mohou být drápky postižené. Čas od času kočky drápky svlékají, pak nacházíme v bytě drápek, ale ten není ulomený, ale dutý, svlečený.
Onemocnění drápků se projevuje intenzivním olizováním tlapek, kulháním, bolestivostí na dotek, svěděním, zarudnutím a mokváním nehtového lůžka. Ostříhání přerostlých drápků zvládne chovatel sám kleštičkami na nehty, lépe speciálními kleštičkami na jemné kočičí drápky. Pokud není záležitost takto jednoduchá, je lepší zavčas zajistit odbornou léčbu zvěrolékařem. Léčba drápů je dlouhodobá a ne vždy zcela jednoduchá. Nelze totiž často zjistit vyvolávající příčinu.
MVDr.Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama