Nevhodné chování psa po odchodu pána z domu

24. května 2008 v 14:44 | Lilka |  Chování psů
Stává se vám, že po vašem odchodu váš pes ničí nábytek, počůrává se nebo vyje a kvílí? Nebo jste se přestěhovali a váš pes si na to nemůže zvyknout? Nezoufejte a naučte vašeho psího miláčka samostatnosti.
Důvod, proč se tak váš pes chová, je strach ze samoty. Proto si u psa musíte vybudovat důvěru, že se k němu vždy vrátíte. Stejně tak ho však musíte i naučit, že jeho nevhodné chování v podobě štěkání, vytí, kvílení, které v překladu znamená něco jako "hned pojď sem", je absolutně nepřístupné a spíše vás dokáže naštvat než ve vás vzbudit lítost.
Pokud se vydáte cestou nápravy musíte se připravit na to, že je to běh na dlouhou trať. Připravte se také na to, že se budete muset naučit důslednosti. Hlavní věcí je psa zbytečně nestresovat loučením nebo vítáním. Prostě to vynecháte.

1. První krok
První krok spočívá v jednom - naučit psa odložení. To můžete trénovat doma v obývacím pokoji. Psa tam odložte a ponechte na vámi určenou dobu. Výsledek by měl být takový, že pes bude schopen zůstat na místě tam, kde mu určíte vy, a ne, kde chce být on. Dobu postupně prodlužujte. Nakonec měňte místa odložení (ložnice, chodba, koupelna).

2. Druhý krok
Pokud váš pes zvládá hravě první krok, můžete se vrhnout na druhý. Vezměte psa na odlehlé místo, které je psu málo známé a začněte trénovat ovládání se. Tam jej uvažte a poodejděte od něj. Pes nesmí ani trošku napnout vodítko natož tak se hlasově projevovat. Pokud pes nebude dělat, co má, nenapomínejte ho povely zákazovými ("fuj", "nesmíš"), ale používejte povel, který mu znovu připomene, co má dělat. Je nutné, aby pes zjistil, že čím více bude v klidu, tím kratší je doba o samotě.
Pravidlo je, abyste nároky na psa kladli postupně a nepřetěžovali ho. Musíte nejdříve psa ponechávat o samotě na dlouhý čas a krátkou vzdálenost od psovoda a pak se začne postupně prodlužovat vzdálenost.

3. Třetí krok
Do třetice psa naučíme samostatnému hraní. Docílíme toho tak, že když se nám pes vnucuje a snaží se nás nalákat na hru, budeme jej ignorovat. Dále ve psu probudíme závist. Kupte mu hračku a místo toho, aby jste mu ji dali, si s ní po večerech před psem hrajte. Pak ji zase schovejte a v den, kdy budete chtít odejít z domu, si hračku vezměte a jakože ji zapomeňte na zemi u dveří. Po odchodu si ji pes vezme a bude mu dlouho trvat, než přijde na to, co vy na té hračce vidíte, že si s ní tak často hrajete a nechcete se o ni dělit.

Na tohle cvičení je důležité si udělat čas. Kdybyste mezi druhým a třetím krokem odešli z domu na delší dobu, vše by se vrátilo do stejných kolejí.
Přeji vám hodně zdaru a trpělivosti.
Vaše AZU1
Zdroj:psi-kocky.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama