Nemoc kočičího škrábnutí

9. května 2008 v 11:49 | Lilka |  Kočičí nemoci
V ústní dutině zdravých, ale i nemocných koček mohou žít bakterie, které nemají vliv na zdravotní stav jedince. Některé z těchto bakterií mohou vyvolat onemocnění člověka, pokud se dostanou přes kůži nebo sliznici při poranění kočkou škrábnutím nebo kousnutím.
Pokud je člověk jinak zdráv a nemá oslabenou imunitu, projeví se infekce pouze v místě poranění. U oslabených lidí, s jiným onemocněním nebo imunodeficiencí, může vzniknout celkové onemocnění doprovázené nejen místní reakcí, ale i vysokou horečkou, malátností, případně zánětem kloubů, mozkových blan, nitroblány srdeční a může přecházet i v dlouhodobou infekci.
Prevencí je důkladná desinfekce a ošetření i povrchových poranění způsobených nejen kočkou. Při zánětlivých reakcích v místě poranění je nutné lékařské vyšetření a ošetření, případně léčba vhodnými antibiotiky. Oslabené osoby a malé děti by se měly vyvarovat poranění kočkou (i jakýchkoliv jiných poranění), případně ihned kontaktovat lékaře. Kočka (a nejen ona) je jen nosičem problémových bakterií, sama neonemocní, není nutno ji ani vyšetřovat ani léčit. Naštěstí toto onemocnění vzhledem k běžné hygieně a zdravotním návykům lidí se vyskytuje jen velmi zřídka.
MVDr.Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama