Mladí a neklidní

19. května 2008 v 17:16 | Lilka |  Kočičí příběhy

Elisa

Elisa, čistě bílá kočička, k nám přišla ze sídliště v Příbrami, na krku hluboké rány. Tehdy se zřejmě jednalo opravdu o poranění pokousáním, ale krček se měsíce nehojil, a protože Elisa nedala kůži chvíli oddechu a škrábala se a škrábala, stala se z ní kočka šátečková - nosila různé slušivé šátečky okolo krku. Díky tomu se podařilo vyhojit původní poranění, povrchové záněty kůže se ale opakovaly, zkrátka občas měla Elisa krvavý flek a následovalo další šátečkování . Už bylo jasné, že jde o alergii, ale na co? Takhle se obvykle projevuje potravní alergie, ale čas ukázal, že největším problémem Elisy jsou blechy. Má silnou alergii na bleší kousnutí. Je tu ale ještě něco, i když se k Elise žádná blecha nepřiblíží, něco stejně občas způsobí, v menší míře, alergickou reakci. Nejsme schopni pouhým pozorováním a zkoušením zjistit, co je druhým alergenem, sázíme na něco konkrétního v krmivu.
Elisa má už dávno volný pohybový režim po depozitu a bydlí s horními kočičáky , takže uhlídat úplně přesně, co kdy baští, je už lehce nereálné. Po měsících léčení (samozřejmě i očkování, kastraci atd.) a měsících zkoušení udržet Elisu bez kožních reakcí jsme došli k názoru, že budeme s číčou muset absolvovat tytéž testy, které má kocourek Dido a které mu, daleko silnějšímu alergikovi, spolu s důsledným aplikováním výsledků do praxe, umožnily žít normálně a bez trápení.

Elisa a Sněženka
Elisa je hravá, veselá, milá, atraktivní kočička, která by se, nebýt tohoto problému, už dávno proháněla v nějaké domácnosti nových páníčků. Bude to teď přesně rok, co na marodku přišla…

Kryštůfek

Kryštůfek byl spolu s Kateřinou do útulku odložen svou paničkou, odjíždějící do ciziny. Zatímco Kateřina už nějakou tu chvíli bydlí v novém, Kryštůfek, supermazlivý, velmi společenský, pusinkující kocour s dlouhým tělem a světle zrzavým kožichem stále čeká na marodce. Má totiž průjmy, nikoliv z infekční příčiny. Je v celkem dobré kondici, nestrádá, ale podle bývalé majitelky měl průjmy vždy po všem, jen po Whiskasu ne. No, tak po tom taky. Ale není pravdou, že po všem, někdy mu krmení sedne , někdy ne. A zas ten samý případ - ačkoliv se to Marcele už u vícero zvířat vysledovat povedlo, u Kryštůfka se nedaří určit, co konkrétního mu vadí. Potřebovali bychom u něj udělat kompletní vyšetření krve a testy na alergii... Kryštůfek teď bude mít narozeniny, budou mu dva roky.

Kryštůfek
Třetím do počtu se zřejmě stává mladinká černobílá Babetka, bez důvodu opakovaný zánět kůže, rozškrábaný krček…

Útulek je jen provizorium

Ani jeden z nich nemá skutečně vážné problémy, které by ho ohrožovaly na životě, a v podstatě na tom jsou teď biti. Už před dvěma měsíci jsme domluvili jejich testování. Čekají, až bude dost peněz na testy (času, lidských sil) a on je vždycky někdo akutní předběhne. Naposledy Mokasín a Ferda (více v článku Silikonové stelivo - Mokasín a ti další), s průšvihy, které život ohrožují. A tím se ten jejich nový život v novém domově stále odkládá. U všech tří kočičáků předpokládáme zjištění problémů podstatně menších, než jsou ty, které má kocourek Dido, tedy mnohem méně alergenů, soužití s nimi by neměl být zdaleka takový problém.
U erárních koček platí jedno pravidlo - čas je nejcennější. Pokud budete léčit vlastní zvířátko, řešit u něj život neohrožující problém, můžete postupovat metodou pokus-omyl a nakonec dojít k cíli. Tenhle postup ale u zvířete erárního znamená prodlužování pobytu v útulku, oddaluje chvíli, kdy se kočičák ocitne v nové rodině. To zvyšuje náklady, vyčerpává lidské síly a zabírá místo jiným potřebným. U útulkářů se tedy snažíme raději volit rychlejší a třeba i dražší vyšetření, kvalitní diagnostiku, pokud na to ovšem máme... No, hádáte správně, už zase žebrám: pokud se ukáží testy na alergii nutné i u Babetky, částka na ně potřebná pro všechny tři přesáhne deset tisíc.
Navíc možnosti zkoušení a pozorování na volno už jsme vyčerpali, kočičáci by museli (každý sám) do klece, (kterou už by teď asi zbořili :-) a klece jsou plné jiných, o dost potřebnějších, kterým je o dost hůř. Oni teď rozhodně neumírají, ještě to samozřejmě chvilku vydrží, jen… jen potřebují mít možnost žít někde normálně, byť s lehkým omezením, netrávit život v útulkovém provizoriu.
Ne, není to srdceryvný příběh, je to jen šance pro tři mladá, nadějná zvířata na změny k lepšímu. Útulek je jen provizorium, domov je domov.
Máte-li chuť přispět třem kočkám na testy na alergii, které jim dají šanci na nový domov, můžete poslat libovolně velkou částku na účet OS podbrdska, tedy 152335352/0600, s variabilním symbolem 2537443 (slůvko alergie na klávesnici mobilního telefonu), který je určen právě pro Kryštůfka, Elisu a Babetku (dary lze ve smyslu zákona č. 586/1992 Sb. o daních odečíst z daňového základu).
Zdroj:kocky-online.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama