Krmení psů

31. května 2008 v 23:51 | Lilka |  Strava psů
Toto téma je nevyčerpatelné a proto vám přinášíme další zkušenosti a názory chovatelky velkých kníračů ing. Marcely Šedivé.
Naši psi jsou krmeni ve stylu BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Z poměrně ortodoxního zastánce superprémiových a lepších prémiových granulí jsem koncem roku 2004 přešla na krmení přirozenou stravou a jsem maximálně spokojená, o psech nemluvě. Jsem toho názoru, že žaludek (jako každý sval) potřebuje k svému správnému vývoji pracovat. Jestliže bude pes celý život jen na granulích (po rozmočení vznikne kaše, na druhém konci psa vyjde v podobném množství a barvě), tak se trávicí trakt správně nerozvine, tedy ochabuje. Ochablý žaludek je poté zejména po nakrmení granulemi (a jejich nabobtnání v žaludku) daleko více náchylný k torzím. Pokud mohu porovnat, tak psi krmení výhradně granulemi mívali trávicí problémy i při relativně neškodné nárazové změně diety ve smyslu přidání některé složky. Například: Dříve jsem měla psy ustájené venku v kotci. Na zimu jsem musela krmnou dávku zvýšit cca o třetinu až polovinu. Po přidání množství krmení mívali místy téměř průjmy. Občas dělal problém i tučný masový vývar. Při krmení "masem" mohu daleko lépe regulovat aktuální potřebu psů. Také daleko lépe na tyto změny reagují.
Základem krmné dávky je syrové maso plus přílohy. Vypadá to asi následovně:
Kupuji převážně zmrazené maso - různé druhy, střídám. Nejčastěji hrubě mleté hovězí, ale i mleté hovězí s drůbežím, dršťky, hovězí s droby, ryby, kuřecí krky, občas játra... V "lidském" krámě, když jdu kupovat pro nás, beru kuřecí skelety, vepřové nožičky, občas srdíčko, ledvinky. Zmrazené maso nechám jen rozmrazit (pokud mám z masny nakoupeno maso čerstvé, to podávám rovnou, jen pokrájím na větší kusy), do toho nastrouhám zeleninu a ovoce - co dům dá. Přidávám mléčné výrobky (kefír, bílý jogurt, sýry, pro štěně tvaroh). Cca 2x týdně přidám jedno vejce na hlavu (syrové, celé i se skořápkou). Velké množství syrového bílku není vhodné, zejména pro štěňata. Když si vzpomenu (cca 2x týdně), přidám Roboran. Příkrmy nepravidelně a v malém množství (rýže, vločky, občas těstoviny), a to hlavně u dospělých psů kvůli většímu nasycení, když by měli po nakrmení hlad. Nepravidelně přidám česnek a jiné pochutiny (lněné semínko, lžíci oleje, B-Pangamin atd.). Při zvýšené potřebě energie přidám lžíci sádla nebo zvolím tučnější maso (pro psa jsou pohotovostním zdrojem energie tuky, na rozdíl od člověka, pro kterého jsou to cukry).
To je základ krmné dávky, jinak přes den dostanou komu co "upadne": chleba s máslem, tvrdý chleba a jiné pečivo, ovoce a zelenina co zrovna jíme my (nepodělte se), venku na procházkách piškoty jako pamlsky...
Diskutovaným tématem jsou kosti: Ráda dávám velké kosti (lopatky, žebra, morkové kosti), které psa i na chvíli zabaví, procvičí dásně a zuby. Z kuřat zkrmuji skelety (tj. kostry s kůží a zbytky masa, bez stehenních kostí) - ty dávám celé syrové. Kuřecí brojler má kosti měkké, ještě ne zcela osifikované. Občas kupuji kuřecí krky, ty podávám taktéž syrové. Ryby dávám syrové - rybí kosti jsou pružné, nemají ostré špice. Rybí kost se v žaludku rozpustí, takže pokud se nezapíchne cestou do žaludku, tak ve střevě již problémy nehrozí. POZOR! Toto vše platí pro kosti SYROVÉ! Vařená či pečená kost změní strukturu - láme se, štěpí se na ostré kousky! Tepelně upravené kosti dávám psům jen ty velké morkové, spíše na hraní. Jinak obecně platí, že kosti jsou spíše doplňkem krmné dávky. Jejich velké množství může být až nebezpečné (ucpání střev).
Staré feně s artrózou podávám kloubní výživu Caniviton Forte 30, štěněti jej přidávám preventivně taktéž (od cca období výměny chrupu do roku věku).
Základem je DLOUHODOBÁ VYVÁŽENOST krmné dávky. Neznám nikoho, kdo by připravoval sobě či dětem jídlo a měl po ruce laboratorní váhy a tabulky se složením jednotlivých složek potravy. Není nezbytně nutné, aby pes (ani člověk) dostal každý den přesně na miligram tolik všech látek a prvků, které potřebuje. Jak říkají zkušení praktici - krmení psa není raketové inženýrství!
Štěně přibližně do roka věku krmím 3x denně - ráno nasypu trochu granulí s jogurtem, sýrem (Cottage), tvarohem apod., odpolední a večerní krmení je maso.
Potřebuji, aby psi byli přeci jen zvyklí i na granule, když se někam jede. Dospělí psi dostávají také jednou za čas granule, když kupříkladu odněkud přijedeme pozdě večer, nemám vyndané maso z mrazáku a ráno se vstává do práce. Jinak granule a konzervy považuji za "nouzovku", stejně jako pro lidi konzervy a "polystyrénový" chleba. Jsou super právě na cesty, zejména v teplejších měsících, když není možnost vozit s sebou maso.
Zpočátku jsem měla obavy, jak to vše stihnu a zorganizuji, vždyť přeci "vařit" pro psy je určitě časově velmi náročné. A co teprve pro velké psy, kterým nemohu navařit na více dní a poté jen ohřívat. Ale jde jen o to udělat si určitý rituál. Dnes mi příprava psího krmení zabere cca 10-15 minut denně, což svým psům ráda věnuji. Ráno vyndám z mrazáku maso (na jednoho velkého knírače kilo) a dám do velké mísy na lednici. Do večerního krmení je dávno rozmrazené. Večer jej vyndám se sáčků, nastrouhám syrovou zeleninu, přidám ostatní složky (v poměru cca 2/3 masa a 1/3 ostatní), zamíchám a servíruji. Nejvíce času mi popravdě zabere strouhání zeleniny. Pokud jde o štěně, odložím část připraveného krmení do nádoby do lednice, dostane jej druhý den odpoledne.
Poté, co jsem přešla na krmení "masem", pozoruji lepší kondici zvířat, větší chuť přijímat krmivo (což je důležité zejména u štěňat a zvířat v rekonvalescenci), daleko větší stravitelnost krmiva - podstatně méně exkrementů, snížení plynatosti. Moji známí chválí i lepší srst u plemen, která se neupravují.
Autorka:Ing.Marcela Šedivá
Zdroj:psi-kocky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama