Akné

11. května 2008 v 16:28 | Lilka |  Kočičí nemoci
Tento problém se občas vyskytne snad u každé kočky.Většinou najdeme změny na bradě a spodním rtu, někdy krátce, jindy chronicky, bez ohledu na plemeno, stáří nebo pohlaví.

Nacházíme komedomy, malé červené pupínky, jindy až stroupky nebo vřídky. Při větším postižení dochází na bradě a pyscích ke ztrátě srsti, kůže je holá, rudá, zesílená a bolestivá.

Pokud je vyloučeno onemocnění demodikózou, infekce bakteriemi nebo plísněmi, nádorové onemocnění, případně alergie, je možno akne považovat za vadu krásy. Terapie je nutná, už při prvním výskytu musí být dostatečně dlouhodobá. Při trvalých problémech musí být i udržovací léčba trvalá, celoživotní.

I když je léčba koček podobná léčbě stejného onemocnění u lidí ( stejně úspěšná či neúspěšná), nelze používat stejné preparáty. V mnohých jsou látky, zvláště salicyláty, které jsou pro kočky toxické, některé mohou působit vývin zrůdných plodů u březích matek.

Poraďte se se zvěrolékařem dermatologem, jak udržovat bradu v pořádku. U některých koček se jedná o náročnou celoživotní péči.
MVDr.Květa Mahelková
Zdroj:ifauna.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama