Duben 2008

Murphyho zákony kočičího stravování

17. dubna 2008 v 19:41 | Lilka |  Kočičí citáty
Malá svačinka
Sahat na krmící se kočku je mnohem nebezpečnější než strkat prsty do zásuvky.
Zákon kpt. Igla
Ryba se kočce nikdy nepřejí.
Zákon množstevní
Jediná kočka by dokázala vyprázdnit středně velký chovný rybník.
Zákon tepelné úpravy
Jíst rybu jinak než syrovou považuje kočka za svatokrádež.
Toleranční zákon
Co do potravních zvyklostí považuje kočka za rovnocenné partnery pouze Eskymáky.
Zákon migrace
V přesídlení do Iglů kočce brání pouze to, že v iglů není ústřední topení.
Zákon kočičí konzervy
Kočka neumí zacházet s otvírákem.
Zákon manuální zručnosti
Vy s otvírákem zacházet umíte - proto máte doma kočku.
Vnitřní zákon
Čerstvá játra nelze před kočkou účinně ukrýt.
Hopův zákon
Máte-li v ruce čerstvá játra, kočka se vám houpe těsně pod krkem.
Zákon přilnavosti
Kočka se vám zachytí těsně pod krkem i tehdy, když nemůže zatnout drápy do svetru.
Scratchovo upřesnění
Kočka, která zatíná drápy do vaší kůže těsně pod krkem vám působí nesnesitelnou bolest.
Katzovo upřesnění
Člověk, který drží v ruce játra, působí nesnesitelnou bolest kočce.
Zákon rozpínavosti
Průměrně vzrostlá kočka dokáže najednou sníst játra z průměrně vzrostlé krávy.
Dodatek prof. Lebera
Játra průměrně vzrostlé krávy jsou větší než průměrně vzrostlá kočka.
Idleův zákon nejmenšího odporu
Kočka nejčastěji žere tak, že otevře tlamu a přibližuje ji k pokrmu.
Sluggishův dodatek
Kousat znamená zbytečně se vysilovat.
Faulův dodatek
Stačí, že se musí občas polknout.
Zákon podobnosti
Krmící se kočka připomíná radlici bagru.
Zákon maximálního rizika
Sahat na krmící se kočku je mnohem nebezpečnější než strkat prsty do zásuvky.
Pepperův zeleninový zákon
Kočka nejí nic, co je zelené, pokud to není maso.
Agronomický zákon
Kočka nejí nic, co vyrostlo na poli, pokud to není hraboš.
Zákon absolutní pachové paměti
Kočka dokáže na krajíci chleba zachytit stopu po salámu, který na něm ležel před několika týdny.
Zákon vizualizace
Zachytí-li kočka na čemkoli stopu po salámu, nepřesvědčíte ji, že už na tom salám není.
Surveyův zákon obrazotvornosti
Nejtěžší je přesvědčit kočku, že salám není na vaší košili.
Taylorův oděvní zákon
Jediná košile, která odolá kočičím zubům a drápům, je košile drátěná.
Dodatek Taylorova oděvního zákona
V drátěné košili jsou očka.
Taylorovo pravidlo nedostatkovosti
Drátěné košile se v konfekci neprodávají.
Zahrádkářův zákon
Kočku nelze přesvědčit, že na záhonu s petrželí nerostou čerstvá játra.
Zahrádkářův rezignační zákon
Vlastnictví kočky přímo vylučuje dosažení byť i minimální úrody.
převzato z knihy Karla Wagnera: Murphyho zákony a domácí zvířata

Zachraňte vojína Prtína

10. dubna 2008 v 14:06 | Lilka |  Kočičí příběhy
Zachraňte vojína Prtína
Prosím všechny kočkomily a kočkolidi o pomoc. Náš malý Prtínek potřebuje urychleně pomoc ve formě léku EPREX.
Jedná se o rekombinantní Erytropoetin, hormón na podporu tvorby červených krvinek. Je to preparát běžný pro "lidskou" medicínu, ale veterinář mi jej předepsat nemůže.
Pokuď někdo z Vás, co čtete tato slova by měl preparát doma, nebo je majitelem (známým majitele) lékárny, nebo dělá ve výzkumném ústavu, kde tento lék používají, nebo o tomto léku něco ví, prosím, dejte mi vědět na níže uvedený mail nebo telefonní číslo.
Prtínek jej nepotřebuje moc, celkem asi 1000 IU (mezinárodních jednotek). V porovnání s množstvím, které dostávají lidští pacienti, je to doslova "zbytek na dně ampulky".
Ale právě tento malý zbytek, pomůže zachránit naši malou udatnou kočičku, která má pouze rok a chce moc a moc žít.
Děkuji všem
Milan Ďurica
email:
milan@durica.info
tel: 724 00 64 78

Hlášení vojína Prtína

10. dubna 2008 v 14:05 | Lilka |  Kočičí příběhy
615045 57926169
Ahoj, kočindy, kocouřové a koťata. Protože můj páníček už dlouho nic nenapsal (pořád se vymlouvá na práci a nějaké nevoňavé, věčně řvoucí mrně, které krmí z flašky) musím se chopit svého "brku" já. Možná si pamatujete, jak byla těsně před koncem roku 2006 zveřejněna zpráva, že potřebuji lék jménem EPREX. Musím přiznat, že si tu dobu moc nepamatuji, bylo mi hodně špatně, i to málo co jsem zbaštil jsem vyblinkal a nemohl jsem vyčerpáním ani chodit.
Předně musím poslat moc kočičích pusinek na Slovensko, kde žije moc hodná mladá paní Marika Veselá. Ta se mému páníčkovi hned druhý den ozvala a lék, který mě pak zachránil, mu darovala. Páníček vyjel z Prahy hned 1. ledna brzo ráno, aby se dokázal vrátit co nejrychleji zpátky a paní doktorka mi mohla injekce píchnout. Dodnes, když mě takto hladí po bříšku, vzpomíná že on opravdu nejel rychle, že to jenom moc nízko letěl. Ale já mu to nevěřím, on totiž žádná křídla nemá (to bych ho jako ptáčka hned začal lovit).
Řeknu Vám kočičáci, ty tři týdny, co jsem pak zažil, bych nepřál nikomu z vás. Samá jízda autem po doktorech, pořád mě píchali do ťapiček a brali mi krev (prý nějaké testy a vyšetření), protože nikdo pořádně nevěděl co mi je. Zažil jsem hodné paní doktorky, které mě hladily a říkali, že se vyléčím, ale našel se i jeden ošklivý doktor, který mi chtěl píchnout injekci, abych prý páníčka zbytečně nepřipravoval o peníze. Nevím přesně co to bylo, akorát si pamatuji, že páníček pak na toho doktora hodně hlasitě mňoukal, vrčel a vztekal se tak, že pak kopal do takové divné bílé věci. Nejdříve jsem si myslel, že to mňouká na mě a bál jsme se, že ho zlobím. Ovšem, pak jsme si sedli do auta, páníček mě vyndal z přepravky a dlouho, předlouho se se mnou mazlil a říkal mi, že jsem moc a moc statečná kočička a že by nic takového nikdy nedopustil.
Každý den jsem dostával spoustu prášků a injekce. Bylo mi moc špatně, točil se se mnou celý svět, občas jsem blinkal a jinak celý den jsem spinkal. Jednou týdně jsem musel jezdit k paní doktorce, aby mě prohlédla, občas mě bodla do ťapky až mi tekla krev. Jak jsem byl celý rozbolavěný, měl jsem špatnou náladu, tak jsem vřískal a škrábal jak to jenom šlo. Jednou jsem dokonce škrábnul páníčka do oka, až mu tekla krev. Sice jsem se maličko styděl, ale byla to všechno jeho vina. Měl mě nechat spinkat a odpočívat, ne mě jenom a pořád stresovat přepravkou, autem a doktorkou. Taky jsem mu to všechno cestou zpátky domů hezky od plic vymňoukal.
Bohužel se pořád nedařilo, hubla jsem každým dnem, už jsem neudržela v bříšku pomalu ani vodičku. Byla jsem smutná, netečná a i když se moje maminka Čertík, která se mnou ještě bydlí, o mě pěkně starala. Každý den se jenom trochu proběhla na zahradě a pak se mnou ležela v pelíšku a lízala mi na hlavičce pěšinku.
Po jednom z vyšetření přišel páníček domů a říkal, že jsem negativní. Vůbec jsem nevěděla co tím chtěl naznačit, protože já jsem velice pozitivní kočička. Jak páníček furt něco mňouká, tak jsem z toho byla úplně jelen, že prý …FIP a FeLV negativní… No kočičáci, rozumíte tomu ? Asi to moc páníčka potěšilo, protože mě pak div neumačkal v náručí.
Nyní, po téměř půl roce, se mám tak střídavě oblačno, možná už i polojasno. Už mi není tak moc špatně od bříška, nezvracela jsem už dlouhou dobu. Papat mi stále moc nechutná, většinou si přes den jenom tak zobnu dietních granulek, ale nestačí to na zvýšení váhy. Páníček si ze mě utahuje, že bych mohla dělat kočičí modelku, že prý se chovám jako ty vychrtliny na předváděcích molech. Něco na tom asi bude, včera mi to mňoukal do ouška můj kocouří oblíbenec Maximilán. Mám prý víc baštit a ukazoval mi jak na to. Se mu to mňouká, on je pětikilovej kocour a spořádá toho jako stavební míchačka. Taky je to na něm pěkně vidět, hlavně od té doby, co mu bylo rok a jel za paní doktorkou, aby mu vyléčila toulací choutky. Zkrátka je to pořádný břišoun.
Protože jsem furt hubená jak lunt, musí mi páníček každý večer připravovat speciální jídlo z granulek. V moždíři rozmačká HILLS K/D granulky, zaleje to čajem na léčení močových cest, přidá pořádnou dávku Calopetu, celé to dochutí Glukopurem, dvakrát propasíruje přes sítko a dává mi to stříkačkou do tlamičky. Že bych nadšením drápala koženou pohovku se zrovna říct nedá, ale sním to. Pokaždé mě pak za odměnu podrbe za ouškem.
K paní doktorce teď jezdím pouze jednou za měsíc. Nemám to moc ráda, protože mě vždycinky píchne do ťapky. Ta mě pak bolí a jsem nevrlá. No uznejte bratři a sestry kočkové, líbilo by se vám to ? Prý se hodnoty krve srovnávají, ale bude to ještě běh na dlouhou trať.
Musím moc a moc poděkovat všem, kteří mi drželi pazourky. Všem vám, který jste mi na dálku pomáhali. Nevyznám se v tom, ale když mi bylo nejhůř, cítila jsem, že někdo na mě myslí a to mi vlévalo do slábnoucího tělíčka chuť žít. Musím teď páníčka trochu pozlobit. Co ho za celý svůj kočičí život znám, pořád o sobě tvrdí, že na co si nemůže šáhnout, tomu nevěří. Ale po tom, jak na téměř tisíc kilometrů vycítil, že není něco v pořádku a volal to domů, najednou už není tak kategorický. Něco tady je. Něco nepopsatelného a neuchopitelného. Něco, co nás s páníčkem spojuje a já pak vím a můžu se spolehnout, že pro mě udělá všechno na světě.
Děkuji Vám všem za podporu
Vaše kočička Prtínek
Zdroj:kocicarny.cz

Kočičí sirotek Mišulka vás zdraví!

9. dubna 2008 v 17:38 | Lilka |  Kočičí příběhy
Mišulka
Tak to jsem já, ten mrňous, který tak zoufale a beznadějně hledal náhradní maminku. Jmenuji se Mišulka a teď už jsem skoro měsíční kocourek.
Už 14 dní se moje panička snaží, abych nestrádal a já se o ten kocouří život peru jak můžu. Naučil jsem se baštit z lahvičky a hlavně nejsem sám - mám nové kočičí kamarády, i když jsou na mě ještě velcí, přijali mě po pár dnech mezi sebe. I pan doktor má ze mě radost, že jsem zdravý a čiperný kocourek.
Chtěl bych tady všem říci, že jsem své adoptivní člověčí mamince moc vděčný, že tady můžu prožít naplno svůj kocouří život, protože vím, že mí bráškové a sestřičky takové štěstí neměli. Maminku nám přejelo auto a co je s mými sourozenci vlastně vůbec nevím. Vím ale, že existují na světě moc hodní lidé a já jsem měl to štěstíčko na jednoho z nich.
Až trošku povyrostu, přijdu se vám zase ukázat i se svými novými kocouřími "brášky". Život je moc príma.

Mišulka - fotogalerie

Páni, to je žrádlo!

Páni, to je žrádlo!

Ježíšmarjá, neberte mi tu flašku!

Ježíšmarjá, neberte mi tu flašku!

Dejte to blíž! Po dobrém papáníčku je siestička

Po dobrém papáníčku je siestička

To bude mazec, až tu myš chytím!

To bude mazec, až tu myš chytím!

Viděli jste to?

Viděli jste to?

Ta potvora mi proklouzla přímo pod levou zadní! Parťák Nr. 1

Parťák Nr. 1

Tak tomuhle kápovi budu velet (jen co se pustím flašky :o) Parťák Nr. 2

Parťák Nr. 2

A tenhle borec bude moje pravá tlapka :o)) Mamča

Mamča

A tohle je moje adoptivní maminka. Pac a pusu mami :o))

Onemocnění ledvin

8. dubna 2008 v 18:53 | Lilka |  Kočičí nemoci
Selhání ledvin je častý zdravotní problém koček středního a staršího věku. Postupné zhoršování funkce ledvin je nevyhnutelná součást procesu stárnutí a vyskytuje se (v různém rozsahu a stupni) u mnoha zvířat. Poškození je trvalé a nakonec fatální (vždy končí smrtí). Vaši kočku ale i po zjištění nemoci, pokud bude dostávat účinné léky a vy budete dobře spolupracovat s ošetřujícím veterinárním lékařem, čeká ještě mnoho měsíců dobrého a spokojeného života.

Co poškozuje ledviny?

K poškozování buněk, které v ledvinách filtrují krev a odvádějí do moče jedovaté odpadní látky (normální zplodiny látkové výměny) dochází v důsledku normálního procesu stárnutí.
Postupem času (stárnutím) dochází k poškození tak velké části ledvin, že tyto už nejsou schopny odfiltrovat (odstranit) z krve všechny zplodiny, které se pak hromadí v krevním toku (v krvi). Tento proces, který se nazývá chronické selhání ledvin je u koček starších 7 let velmi častý.
Vrozené vady (zejména u dlouhosrstých plemen), bakteriální infekce, virové choroby - např. kočičí leukémie a kočičí infekční peritonitis (zánět pobřišnice), otravy a nádory, zhoršují průběh onemocnění.
Náhlé, nebo akutní selhání ledvin může vzniknout i v důsledku otrav, bakteriálních a virových infekcí, ucpáním močovodů, nebo i v důsledku onemocnění srdce. Tyto akutní případy přestože jsou okamžitě a včas úspěšně léčeny, mohou vést k chronickému poškození ledvin.

Co se stane s kočkou když má nemocné ledviny?

Ledviny mají velkou filtrovací kapacitu krve tj. velkou rezervu ve funkci a proto příznaky onemocnění se projeví až když asi tři čtvrtiny buněk přestanou fungovat. Jedním z prvních příznaků nemoci je ztráta schopnosti produkovat koncentrovanou, tmavou moč. Aby se organizmus mohl zbavit stejně velkého množství zplodin, musí vyprodukovat větší množství zředěné moči. Kočka má větší žízeň než obvykle, hodně pije a močí mnohem častěji. S postupující nemocí se mohou objevit i další příznaky. Kočka je smutná, apatická, ztrácí chuť k přijímání potravy, opakovaně zvrací, hubne a její srst se stává matná. Páchne jí z úst a v dutině ústní se objevují vředy. V poslední fázi nemoci upadne do komatu.

Jak zjistím že kočka má nemocné ledviny?

Mnohé z uvedených příznaků se vyskytují i u jiných nemocí, například při cukrovce. Veterinární lékař vaši kočku vyšetří celkově a zároveň vyšetří krev, moč, provede roentgenové vyšetření, příp.vyšetření sonografické, které prokážou že ledviny nepracují tak, jak by měly.

Jak se onemocnění ledvin léčí?

Poškozené ledvinné buňky nelze obnovit, ale přesto se dá udělat mnoho aby se nemocná kočka cítila lépe. U koček, které vyprodukují abnormálně velké množství moče dochází k těžké dehydrataci (odvodnění) a proto váš veterinární lékař zkusí vaši kočku zavodnit pomocí infuzí a druhotné příznaky kterými jsou vředy v dutině ústní a vředy žaludeční, léčit příslušnými léky. Poškozené ledviny nejsou schopny se zbavit všech zplodin výměny látkové, a to může vést k tvorbě ledvinových a močových kamenů.
U některých koček v pokročilé fázi onemocnění častým doprovodným problémem bývá i chudokrevnost, která se vhodnými léky dá rovněž úspěšně léčit.

Jak můžu pomoci?

Nejdůležitější je snížit zátěž na zbývající zdravou tkáň ledvin.To lze dosáhnout změnou výživy. U vašeho veterináře si koupíte speciální dietní krmivo které snižuje odpadní látky výměny látkové v krvi. Uvedená krmiva mají i zvýšený obsah vitamínů a minerálních látek. Léčená kočka nesmí dostávat žádné zbytky jídel, ani žádné pamlsky, protože by to nepříznivě ovlivňovalo působení diety. Nemocným kočkám bývá často nevolno a nemývají chuť k žrádlu. K zvýšení chuti často pomůže krmivo ohřát (zvýšení vůně) anebo krmit po troškách z ruky, než si kočka na nové krmivo zvykne. Krmit málo a často a zbytky krmiva odstranit. Kočka musí mít vždy dostatek čerstvé vody, nedostatek vody - žízeň, prudce zhoršuje stav nemoci.

Jak dlouho bude moje kočka ještě žít?

Má-li onemocnění ledvin souvislost se stárnutím, vaši kočku čeká ještě několik let hodnotného života. Stejně jako u jiných onemocnění, pomocí vhodné diety, veterinární a vaší péčí, je pravděpodobnost, spokojeného života ještě mnoho dalších měsíců.
Během léčby bude kočka potřebovat pravidelné veterinární kontroly. Musíte sledovat její váhu, příjem tekutin, chuť k žrádlu, pozorovat její chování, atd., aby jste vašemu veterináři mohl poskytovat všechny důležité informace které pomohou k úspěšné léčbě vaši kočky.
Zdroj:kocicarny.cz

Hypertyreóza

8. dubna 2008 v 18:51 | Lilka |  Kočičí nemoci
Hypertyreóza je onemocnění způsobené nadměrnou činností štítné žlázy, orgánu který se nachází na krku po obou stranách hrtanu. Tato žláza produkuje hormon štítné žlázy tyroxin, který napomáhá při regulaci metabolizmu vaši kočky. Jestliže štítná žláza produkuje nadměrné množství hormonu, "vnitřní motor" vaši kočky se přetáčí. Onemocnění se dá úspěšně léčit, ale neléčené končí smrtí.

Co vyvolává onemocnění?

Hypertyreóza byla u koček poprvé zjištěna až asi před 30 lety a je vyvolána nezhoubným nádorovým bujením štítné žlázy. Zatím se přesně neví co nádorové bujení vyvolává. Onemocnění se vyskytuje převážně u koček středního a staršího věku, zatím co u koček mladých se vyskytuje pouze výjimečně. Je to nejčastější hormonální onemocnění starších koček.

Jaké jsou příznaky?

Prvním příznakem, že se něco děje je obvykle značně zvýšená chuť ke jídlu. I když vaše kočka žere podstatně víc, přesto ztrácí na váze a její kožíšek se stává drsným, matným a neupraveným. Dalšími příznaky jsou neklid, agresivita, třes, žízeň, časté močení, zvracení a průjem. Asi u jednoho z deseti případů jsou příznaky netypické, opačné než se předpokládá. Jsou to deprese, nechutenství a celková tělesná slabost.

Jak se hypertyreóza diagnostikuje?

Kromě již popsaných příznaků, existuje celá řada kroků a možností vyšetření jak provést správnou diagnózu. Při celkové klinické prohlídce a prohlídce hrdla váš veterinář zjistí že, štítná žláza vaši kočky je zvětšená, nebo uzlovitá. Provede vyšetření krve, aby se vyloučila jiná onemocnění, zejména onemocnění jater a ledvin. Měření hladiny hormonu v krvi může při určování diagnózy být nápomocné, ale u některých koček hladina tyroxinu může být i normální.
Váš veterinář provede i vyšetření srdce, protože abnormálně rychlá anebo nepravidelná srdeční činnost je jedním z dalších příznaků nemoci. Včasná diagnóza a následní včasná léčba je důležitá v prevenci poškození srdce a ledvin.

Jak se onemocnění léčí?

Podáváním léků

Podávají se léky (jednou až třikrát denně), které brání produkci hormonu štítné žlázy.
 • Výhody:
  • Léčba je jednoduchá a nevyžaduje narkózu.
  • Vhodná i pro kočky s těžkým onemocněním ledvin u kterých by jiný způsob léčby mohl průběh onemocnění ledvin zhoršit.
 • Nevýhody:
  • Nepostihuje vyvolávající příčinu a léky se musí podávat pro celý zbytek života kočky.
  • Některé kočky mají potíže s polykáním tablet.
  • Nesmí se zapomenout na každodenní podávání léku
  • Léky u některých koček mohou mít vedlejší účinky, např. vyvolávat únavu a anemii (chudokrevnost).
  • Na začátku léčby musí kočka být důsledně monitorovaná ,aby se zjistilo správné dávkování léku.

Chirurgicky

Abnormální štítná žláza se operativně odstraní.
 • Výhody:
  • Chirurgickým zákrokem se onemocnění úplně vyléčí a další podávání léků není nutné.
 • Nevýhody:
  • Operační zákrok nelze provést u každé kočky. Není vhodný zejména pro kočky s těžším onemocněním ledvin a koček starších.
  • Některé kočky musí před operací postoupit asi třítýdenní medikamentózní léčbu ,aby se ledviny stabilizovaly a dokázaly vypořádat s narkózou.
  • Celková narkóza je vždy určité riziko, zejména pro ne zcela zdravá zvířata.
  • Při chirurgickém zákroku existuje určitá možnost poškození příštítných žláz, které leží v těsné blízkosti žlázy štítné a které kontrolují metabolizmus vápníku v těle. Operaci by proto měl provést pouze zkušený chirurg.
  • Po operaci musí být kočka několik týdnů přísně monitorovaná, aby se zjistilo jestli v důsledku poškození příštítné žlázy nedochází ke změně hladiny vápníku v krvi.

Ozářením

Injekce radioaktivního jodu zničí nádorové buňky ve štítné žláze a normální tkáň zůstane nepoškozena a funkční.
 • Výhody:
  • Zákrok se provádí bez narkózy a nemá téměř žádné vedlejší účinky.
  • Jednorázový zákrok natrvalo vyléčí 9 z 10 případů a druhý (opakovaný) zákrok vyléčí většinu zbývajících.
  • Ozáření účinkuje i u mnohem vzácnějších případů kdy nádorové bujení je zhoubné, anebo když část žlázy je umístěna odděleně od žlázy hlavní a při chirurgickém zákroku to ujde pozornosti.
 • Nevýhody:
  • Dostupnost. Jelikož se jedná o radioaktivní látku, jejíž používání podléhá striktním regulačním předpisům, tímto způsobem léčby se zabývá pouze několik málo pracovišť, lze očekávat dlouhou čekací lhůtu.
  • Vaše kočka bude muset zůstat asi 4 týdny v kompletní isolaci dokud hladina radiace neklesne. Během této doby nelze s kočkou manipulovat a proto tato metoda není vhodná pro kočky, které mají i jiné závažné onemocnění vyžadující akutní léčení.
  • Výdaje za léčbu a delší hospitalizaci mohou být vysoké.

Co je pro moji kočku nejlepší?

Rozhodnutí který způsob léčby použít by mělo vycházet až po důkladné konzultaci s vašim veterinárním lékařem.
Každá metoda má své výhody a nevýhody. Ne všechny jsou vhodné pro vaši kočku. Je několik faktorů, které se musí brát v úvahu. Je to věk kočky, závažnost případu, přítomnost anebo nepřítomnost jiných nemocí, riziko komplikací apod.
Cena zákroku může rovněž být jedním z rozhodujících faktorů, jelikož jak chirurgický zákrok, tak ozařování mohou být značně nákladné.
Je nutné ale poznamenat, že i onemocnění které bylo zjištěno relativně včas a ještě v ranném věku zvířete v důsledku dlouhodobé léčbě trvající i několik let, nemusí být levná záležitost.
Zdroj:kocicarny.cz

Kočičí leukémie

8. dubna 2008 v 18:32 | Lilka |  Kočičí nemoci
Virus kočičí leukémie (FeLV) je pravděpodobně nejdůležitějším virem, který se vyskytuje u koček. Přibližně u jedné ze tří koček které s virem přijdou do styku se vyvine infekční onemocnění, které téměř vždy končí smrtí. Kočičí leukémie má mnoho příznaků. Oslabení imunitního systému způsobuje, že kočky jsou pak náchylnější i k jiným infekčním chorobám. Účinek viru na imunitní systém je podobný tomu, který má AIDS u lidí. Virus kočičí leukémie postihuje pouze kočky a není přenosný na člověka a na jiné druhy zvířat, např. psy.

Jak se nákaza přenáší?

U infikovaných koček se virus kočičí leukémie nachází v jejich tělních tekutinách, nejčastěji ve slinách. Nákaza se šíří tím, když kočky žerou ze stejné misky, používají stejnou toaletní misku, při kýchání, při kousnutí a při vzájemném čištění. K nakažení může dojít i při pohlavním styku, přes placentu, nebo při kojení koťat mlékem od nakažené matky.

Nakazí se moje kočka virem FeLV?

Asi jedna ze 100 koček je stálým nositelem aktivního viru (tzv. bacilonosič). Při soužití několika koček společně pod jednou střechou, pravděpodobnost přenosu viru z jedné kočky na druhou je mnohem větší. Možnost nákazy se zvyšuje věkem, ale nejčastěji se infikují koťata (do šesti měsíců) a u jedné ze tří se nemoc projeví i klinicky.

Jak působí virus FeLV?

Padesát procent koček nakažených virem kočičí leukémii hyne v důsledku destrukce bílých krvinek, které jsou jedním z nejdůležitějších obranných činitelů organizmu. To nechává kočky bezbranné proti celé řadě dalších choroboplodných zárodků. Dalším důležitým problémem, který v důsledku infekce vzniká, je chudokrevnost a nádorová bujení. Dále může docházet k neplodnosti, k potratům, k rození mrtvých nebo velmi slabých koťat, k zánětům očí, k prudké ztrátě tělesné hmotnosti, k onemocnění střev a k poškození nervů. Nakažená kočka se může zdát zdravá a to i po dobu několika měsíců, ale asi osm z deseti infikovaných koček hyne do tří let od doby nakažení.

Jsou všechny kočky nakažené virem FeLV nemocné?

Podezření na infekci virem FeLV se vyslovuje pokaždé při opakovaném onemocnění koček. Zjištění styku s infekcí se provádí jednoduchou krevní zkouškou (zjišťováním protilátek v krvi). Pozitivní výsledek ještě neznamená katastrofu, může to pouze znamenat, že kočka je infikovaná, ale imunní. Podobně ale negativní test ještě neznamená, že kočka je "čistá". Jestli k infekci došlo v nedávné době, organizmus kočky ještě nestačil reagovat a vyprodukovat protilátky. Z tohoto důvodu veterináři obvykle vyšetřují krev dvakrát, v intervalu několika (2-3) týdnů, protože tímto způsobem se získávají spolehlivější výsledky a tím i informace o zdravotním stavu vaší kočky.

Dá se FeLV léčit?

Jestliže nemoc propukne, neznáme zatím žádný způsob jak ji zastavit. Léky mohou pouze pomoci, aby se kočka cítila celkově lépe, nebo pomoci při léčbě dalších infekcí, které se mohou projevit v důsledku infekce FeLV, ale lék přímo na FeLV zatím neexistuje. Vakcinace zabrání infekci asi u 80% očkovaných koček. První vakcinace se provádí u koťat již ve stáří asi 8-10 týdnů, pro udržení stálé a dostatečné hladiny protilátek, kočky se musí přeočkovávat vždy jednou ročně. Jestli již došlo k nakažení, na očkování je už pozdě a je zbytečné. Vakcinace proti infekci s FeLV se běžně neprovádí, a proto, jestli chcete, aby vaše kočka byla chráněná, obraťte se o radu k vašemu veterináři.

Je vakcinace proti FeLV nebezpečná?

Vakcíny proti FeLV jsou velmi bezpečné, ale reakce v místě vpichu injekce v podobě zduřeniny se výjimečně může vyskytnout. Jestli máte jedinou kočku, která se navíc neustále zdržuje uvnitř v bytě, riziko že přijde do kontaktu s virem je téměř nulové a proto vakcinace je celkem zbytečná. Jestli máte několik koček a chcete si pořídit další, před příchodem kočky nové je vhodné je všechny vyšetřit na přítomnost protilátek v krvi a ty, které protilátky nemají, by se měly včas naočkovat.

Co mám dělat při nakažení mojí kočky?

Když se dvěma krevními zkouškami provedenými v intervalu několika týdnů zjistí, že kočka má protilátky proti viru FeLV, dá se bezpečně říct, že vaše kočka je nakažená. Tato kočka se musí od vašich zbývajících koček izolovat, i když jsou vakcinované. Nejvhodnější je kočce najít nový domov, ve kterém nemají jiné kočky. V některých situacích bohužel budete muset myslet i na eutanázii.

Kdy je bezpečné si pořídit kotě nové?

Není pravděpodobné, že by se vaše nová kočka nakazila virem, který se ve vaší domácnosti vyskytuje, protože virus ve vnějším prostředí mimo organizmus je málo odolný a poměrně rychle hyne. Přesto se ale doporučuje, veškeré misky a pomůcky důkladně saponátem umýt a pak vydezinfikovat, než si novou kočku přivedete domů.

Vývojová stadia růstu

7. dubna 2008 v 17:26 | Lilka |  Anatomie psa
0. až 2. týden
Štěňata se rodí slepá a hluchá a nemají ani čich. V tomto období má štěně silně vyvinutý sací reflex a většinu dne spí a saje mléko od matky.Také se dokáže přesunout na krátkou vzdálenost lezením plovavým pohybem, ale ještě neumí chodit ani se postavit. Oči se štěňátku otevírají kolem 12 dne, ale zpočátku je jejich zrak ještě slabý.

2. až 3. týden
Štěně začíná chodit a je schopno samo močit a vyprazdňovat se, v předchozím období u tohoto musela asistovat fenka, která je k tomu stimulovala olizováním pohlavního orgánu a konečníku. Kolem 20. dne věku štěněte začíná fungovat sluch a čich. Je prokázáno, že v tuto dobu je vhodné se štěňaty lehce manipulovat, občas je vzít do ruky, štěně je v tomto případě vystavováno lehkému stresu a pro pozdější dobu je lépe vybaveno ke zvládnutí jiných stresových situací.

3. až 12. týden
V této době by měla nastat postupná socializace štěněte, což znamená častější kontakt s člověkem, která je důležitá pro jeho pozdější život v nové lidské smečce.
Okolo 4. týdne stáří štěněte se čich, zrak a sluch stává vyvinutějším. Štěně začíná reagovat na silnější zvukové podněty, matka v tomto období začíná štěňata usměrňovat vrčením. V tomto období již štěňata vykonávají svou potřebu mimo pelech. Jsou již také schopna začít přijímat tuhou potravu. Štěňata si začínají spolu hrát.
Okolo 5. týdne po narození již při svých hrách na sebe cení zuby, honí se spolu a začínají nosit v tlamě předměty. Mějme na paměti, že v této době je nutný častý kontakt chovatele a štěňat, aby proběhla řádná socializace, tolik důležitá pro jejich další život mezi lidmi.

6. až 8. týden
V tomto období štěně obvykle odchází od matky a sourozenců do nového domova. V novém, stálém domově štěně musí okamžitě pochopit, kdo je v rodině pánem, musí se naučit rozlišovat hierarchii rodiny.

3. až 6. měsíc
Toto období je ideální k postupnému výcviku psa a také k vyčlenění jeho postavení v nové rodině. V tomto období je štěně dobře tvárné a za úplatu (pamlsek) je schopno vykonávat to, co po něm požadujeme, nezapomeňme také na slovní pochvalu s patřičnou intonací v hlase. Intonace našeho hlasu je pro komunikaci se psem velmi důležitá. Štěně se brzy naučí, podle našeho hlasu rozpoznat, co je špatně a co dobře,.

6. až 12. měsíc ( u některých plemen 6. až 18. měsíc)-PUBERTA!!!
Toto je jistě pro vás, a hlavně nezkušené majitele nejobtížněji zvládnutelné období v soužití s vašim psem. Pokud jste v předcházejícím období ve výchově nic nezanedbávali, podaří se vám zvládnout toto zvládnout s menšími obtížemi. V tuto dobu určitě poznáte, kde jste kladli menší důraz, váš pes totiž určitě provede nejeden pokus o to, aby povýšil své postavení v hierarchii vaší smečky (rodiny). Při těchto jeho pokusech musíte být velmi důslední, váš kamarád musí pochopit, že jeho snahy jsou zbytečné. Nic však netrvá věčně, a toto období skončí, než se nadějete. Neřešte to tím, že se svého nového kamaráda zřeknete díky jeho dospívání a zbavíte se ho!!!

Od 1 roku (1,5 roku): Dospělost
V tomto období se pes již zklidní, tělesně je již dospělý, jeho charakterové vlastnosti jsou již plně vyvinuty, ale je nutné je stále upevňovat, neboť úplně se stabilizují až kolem 3. roku věku.

Š

2. dubna 2008 v 21:35 | Lilka |  Jména psů
Šampion
Šantal
Šany
Šárka
Šarlota
Šarpy
Šaryk
Šazzi
Šéf
Šejla
Šelma
Šendiška
Šeri
Šerlok
Šeryn
Šiang
Šíla
Šimon
Šimonek
Širan
Šíša
Šlofík
Šmejďa
Šmoulinka
Šmudla
Šopp
Šotek
Šotyna
Šoufek
Šourek
Špunt
Šrek
Štístko
Šukina
Šulíšek
Šumpík
Šuplík
Šušeň
Šved
Švédík
T

2. dubna 2008 v 21:35 | Lilka |  Jména psů
Tabasco
Tabatha
Tabbo
Tabby
Tabian
Tabitha
Tabonela
Taboo
Tabriz
Tabrizia
Tabu
Tac
Tacky
Tačúd
Tadd
Tadík
Taffy
Táfita
Tag
Tahiti
Tailchaser
Taka
Taki
Talahache
Talara
Talarina
Talia
Talián
Talisman
Tallyho
Tamahto
Tamara
Tamila
Tampest
Tang
Tangelo
Tangerine
Tango
Tanja
Tank
Tanka
Tanner
Tanuki
Tao
Taos
Tapi
Tapík
Tapioca
Tapka
Ťapka
Tappy
Ťapy
Tar
Tara
Targa
Targo
Tarin
Taro
Tarot
Tarragon
Tartine
Tartuffe
Tarzan
Tarzana
Tash
Tasha
Tater
Tatiana
Tatoo
Tatters
Tatti
Tattletale
Tattoo
Taurus
Tauskey
Taxi
Taylor
Taz
Tazer
Tazzie
Teabone
Teacup
Teacupino
Teal
Tease
Teaser
Teazle
Tecumseh
Teddy
Tedy
Teeny
Tegan
Tegoo
Teinka
Telstar
Tempest
Tempus
Ten
Tena
Tennessee
Teoš
Tequila
Tera
Terai
Tereza
Terezička
Terezka
Teri
Teríí
Terinka
Terka
Terminator
Terpsichore
Terracotta
Terron
Terry
Tesí
Tess
Tessa
Tessi
Tessie
Testarossa
Teufel
Teva
Tex
Texas
Thadeus
Thai
Thailai
Thaleia
Thalia
Thalina
Thatcher
Thia
Thistle
Thomasina
Thor
Thorin
Thorn
Thudpaw
Thumbaleena
Thumbs
Thumper
Thunder
Thundertoes
Thyme
Tiamo
Tiani
Tiara
Tibby
Tiberius
Tibert
Tic Tac
Ticker
Tickets
Ticktock
Tiddles
Tidítko
Tidýtek
Tie-Dye
Tiffany
Tiger
Tigger
Tiggerbutt
Tiggy
Tigi
Tija
Tilda
Tildy
Tilly
Tim
Timber
Timbukto
Timex
Timmy
Timon
Timur
Timy
Tina
Tingo
Tinker
Tinkerbell
Tinkertoy
Tinkle Bell
Tinman
Tinsel
Tintin
Tiny
Tinymon
Tinytips
Tippy
Tipsy
Tiptoes
Tira
Tiramisu
Tirgillo
Tish
Tisha
Tissot
Titan
Titania
Titanian
Titanic
Titi
Titian
Tittle
Tivaly
Tivvy
Tizz
Tizzy
Tlapiček
Tlapka
Tnooky
Toad
Tobias
Toblerone
Toby
Tobycat
Tobýnek
Toccata
Toddles
Todi
Toff
Toffee
Tofu
Tokyo
Tolstoy
Tom
Tom-Tom
Tomahawk
Tomas
Tomba
Tombambi
Tomík
Tommoon
Tommy
Tonda
Tonička
Tonka
Tonterina
Tonto
Tony
Tonya
Tood
Toody
Tookey
Tookie
Toonies
Tooter
Toots
Tootsie
Top
Topaz
Topdance
Topper
Toreador
Tori
Tornado
Toro
Torquil
Tortelini
Tortie
Tortilla
Torts
Tortsina
Tosca
Toscanini
Toto
Totomon
Touché
Toufon
Toukie
Toulouse
Tova
Towser
Toybox
Tracey
Trailblazer
Tramp
Trap
Trappy
Trdlo
Treat
Trekky
Tremor
Trendy
Trevor
Tricia
Tricky
Trilogy
Trina
Triniti
Trinity
Trinket
Triny
Trip
Tris
Trischa
Trisha
Tristan
Trixie
Trojan
Troll
Trollina
Tropicana
Troubadour
Trouble
Trouper
Trout
Troytruffle
Truffaut
Trufflehunter
Truffles
Truly
Trump
Trumphy
Trurman
Tryst
Trystian
Tsuki
Tsunami
Tubbo
Tubbs
Tubby
Tubs
Tuci
Tucker
Tudor
Tuffy
Tugboat
Tuláček
Tulačka
Ťulík
Tulip
Tumble
Tumbleton
Tummy
Tuna
Tundralin
Tuppence
Turbo
Turbomon
Turek
Turkey
Turks
Tut
Tutankhamen
Tutlinka
Tutti Frutti
Tutti-Frutti
Tutu
Tutula
Tuum
Tux
Tuxie
Twain
Tweedledee
Tweedledum
Tweeds
Tweety
Twenty
Twerp
Twiggy
Twinkie
Twinkle
Twinky
Twister
Twitcher
Tybalt
Tybi
Tycoon
Tygřík
Týk
Tyler
Tym
Týna
Typhoon

U

2. dubna 2008 v 21:34 | Lilka |  Jména psů
Ufo
Ugolyn
Ujo
Ulanova
Uličník
Ulin
Ulla
Ulm
Ulysses
Uma
Umek
Umpa Lampa
Unagi
Uncle Sam
Unesco
Ungo
Unica
Unita
Unka
Uny
Uraliana
Uran
Uranus
Urchin
Uriel
Urimon
Urissa
Urlika
Ursa
Ursanela
Ursi
Ursula
Ursus
Uršula
Uršulka
Ushki
Uther
Utopia
Utta

V

2. dubna 2008 v 21:34 | Lilka |  Jména psů
Vader
Valda
Valdik
Valentine
Valentino
Valentýna
Valiana
Valina
Valky
Valmont
Van dame
Van Gogh
Van-Damme
Vanda
Vanesa
Vanetta
Vanilla
Vaniš
Vaquero
Varuna
Vasek
Vasil
Vašek
Veera
Vegas
Veggie
Velcron
Velma
Velvet
Venda
Vendulka
Venezia
Veni
Venus
Venus De Milo
Verboten
Verísek
Verna
Verona
Veronica
Verra
Verunka
Verushka
Vessi
Vestibul
Vesuvius
Vichyssoise
Vidalia
Vigo
Vik
Viki
Viktora
Viktorka
Viky
Viliam
Vilíček
Vilík
Vilo
Vincent
Viola
Violet
Viper
Virgil
Visa
Viva
Vivaldi
Vivien
Vixen
Vlad
Vladěna
Vladimir
Vlček
Vločka
Vočko
Vogue
Voltaire
Voodoo
Voříšek
Vorpal
Voyager
Vrk
Vroni
Vroom Vroom
Vyborny
W

2. dubna 2008 v 21:33 | Lilka |  Jména psů
Wacky
Wackyboo
Waddles
Waffle
Wagelot
Wags
Waiter
Walden
Waldo
Wallenda
Wallflower
Wallis
Wally
Walnut
Walrus
Walter
Walteron
Wampir
Wampum
Wanda
Warhol
Warlock
Warrior
Warthog
Wasabe
Washington
Watson
Wayne
Wearie Willy
Weasel
Web
Webster
Wee Willy
Weeza
Wellies
Wellington
Welma
Wendell
Wendy
Wensdy
Wesley
Whatever
Wheels
Whietly
Whimsey
Whinny
Whip
Whirlwind
Whiskas
Whiskers
Whiskey
Whisky
Whisper
Whisperwind
Whispurr
Whit
White Heather
Whitey
Whitney
Whizzer
Whoopie
Wicca
Wicket
Widjet
Wiggles
Wiggy
Wigo
Wigwam
Wikk
Wiky
Wikynk
Wilberforce
Wilbur
Wild Bill
Wildfire
Wildthing
Wildwood
Wiley
Wilfred
Wilhelmina
Wili
Wilkie
Will
Willa
Willi
William
Willoughby
Willow
Willy
Wilma
Wilnik
Wilson
Wilt The Stilt
Wimpy
Windjammer
Windsor
Windy
Wings
Winifred
Wink
Winky Dink
Winnie
Winston
Winthrop
Wipeout
Wiseguy
Wiskers
Witch
Witka
Wizard
Wizkid
Wolfer
Wolfgang
Wollensky
Wonderdog
Wonton
Woodbine
Woodstock
Woodwind
Woody
Woof
Wookie
Wooley
Woolymammon
Wooshie
Worms
Wrangler
Wriggle
Wrigley
Wumps
Wuzzie
Wuzzle
Wyla
Wynken

X

2. dubna 2008 v 21:32 | Lilka |  Jména psů
Xanadu
Xanthus
Xantipa
Xavannah
Xaver
Xavier
Xclamation
Xena
Xendy
Xenochica
Xeros
Xerox
Xerro
Xerron
Xerxes
Xilin
Xilit
Xit
Xitt
Xiv
Xixi
Xoraya
Xsali
Xsanda
Xsara
Xsaver
Xylofonek
Y

2. dubna 2008 v 21:32 | Lilka |  Jména psů
Yahoo
Yale
Yam
Yamaha
Yamasee
Yang
Yankee
Yashi
Yaya
Yeager
Yenta
Yeti
Ying
Yitzak
Yoda
Yoffrey
Yogi
Yoko
Yorda
Yorgy
Yoriie
Yosemite
Yoshi
Youtany
Youtoo
Yowler
Yoyobon
Yrrie
Yuki
Yukiko
Yukon
Yule
Yum Yum
Yuma
Yummy
Yuppy
Yuri
Yvetta
Yvette
YvonZ

2. dubna 2008 v 21:31 | Lilka |  Jména psů
Zach
Zacharia
Zachary
Zachie
Zack
Zadar
Zadoc
Zafira
Zaire
Zak
Zaki
Zambo
Zanie
Zanzibar
Zar
Zara
Zasu
Zazou
Zebu
Zed
Zeema
Zeezee
Zeke
Zelda
Zelig
Zemwald
Zena
Zepellin
Zephyr
Zeppo
Zerav
Zero
Zeryk
Zeta
Zeus
Ziggy
Ziki
Zikmund
Ziky
Zimpo
Zina
Zingaro
Zip
Zipes
Zipp
Zippity
Zippo
Zippy
Zira
Zizi
Zmizík
Znoober
Zodiac
Zoe
Zoie
Zola
Zolly
Zombie
Zona
Zonker
Zooey
Zooie
Zoom-Zoom
Zoppico
Zora
Zoraida
Zoranda
Zoro
Zorro
Zrzek
Zsa Zsa
Zuleika
Zulu
Zummo
Zuni
Zuzka
Zuzana
Zuzanka