Strava připravená doma

18. března 2008 v 16:19 | Lilka |  Strava koček
Připravit kočce stravu doma není vůbec jednoduché.Její strava musí obsahovat dostatečné množství živin a to hlavně ve správném poměru.
Základem jsou bílkoviny, které by měly být v potravě zastoupeny nejméně 40%.Živočišné bílkoviny jsou obsažený v mase,mléce a vejcích.Rostlinné bílkoviny může kočka získat v přílohách obilného původu nebo v luštěninách.Vhodné maso je hovězí a divočina, to můžete podávat kočce i syrové,drůbež musíte uvařit.Vepřové maso není vhodné.S podáváním vnitřností opatrně.Vhodné jsou i ryby.Maso má tvořit asi dvě třetiny krmné dávky.
Tuky jsou zdrojem energie a kočce ji podáváme ve formě loje,másla nebo oleje.Podíl tuků v potravě by měl být maximálně 25%.
Sacharidy jsou obsaženy v mouce,obilí,cukru,těstovinách,luštěninách a rýži.Jejích podíl nemá přesáhnout 35%,nadbytek vede k obezitě.
Balastní látky,jako např. celulóza,jsou obsaženy v zelenině a ovesných vločkách.Ovesné vločky můžete podávat jako přílohu k masu.
Minerály a stopové prvky jsou naprosto nepostradatelné pro normální život a vývoj kočky.Draslík je nezbytný pro funkci srdce,hořčík pro tvorbu enzymů,železo pro tvorbu červených krvinek,vápník pro vývoj zubů a kostí, jód pro funkci štítné žlázy,měď pro krvetvorbu.Aby kočka měla dostatek těchto látek podávejte pestrou stravu různé přísady do krmiv,které zakoupíte v obchodech s potřebami pro zvířata.
Vitaminy hrají důležitou roli ve vývoji a to hlavně u koťat.Z nedostatku vitamínů mohou vzniknout i různé choroby,které mohou mít vážný dopad na zdraví kočky.Vitamín B je obsažen v játrech,vejcích,kvasnicích a ovesných vločkách. Vitamín C si kočka dokáže vytvářet sama.Tento vitamín podávejte pouze při infekčních onemocnění a v rekonvalescenci.Obsažen je v zelenině a zelených rostlinách.Vitamín H obsahuje vaječný žloutek,játra,kvasnice.Jeho nedostatek se projevuje záněty kůže a sliznic.Vitamín A je obsažen v másle,játrech,mléce, vejcích.Je důležitý pro správný růst.Vitamín D je obsažen v rybím tuku, mořských rybách a játrech.Zvláště důležitý pro koťata,protože jeho nedostatek vede k nedostatečnému zvápenatění kostí,což může zapříčinit křivici.
Zdroj:jamis-kocky.net
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama