Průjem

9. března 2008 v 18:57 | Lilka |  Kočičí nemoci
Kočka, jako většina dravců a masožravců, zvrací poměrně snadno.Příčinou může být přijmutí nestravitelných částí v potravě(kůže,kosti,srst vlastní nebo uloveného zvířete).Tyto nestravitelné části musí prostě ven tou nejkratší cestou.Zvracení předchází nausea,je to stav,kdy kočka začíná být malátná,nadměrně sliní,olizuje se a polyká. Tento stav může u nezkušeného majitele vyvolat zděšení, protože kočka přitom leží, natahuje krk, vydává sípavé zvuky až skřeky různé intenzity.Potom následuje zvracení nevhodného obsahu zaživadel zpět jícnem do dutiny ústní a vyplivnutí.Dalším šokem může být,když kočka začne vyzvracenou potravu znova konzumovat.
Za zcela normální lze považovat zvracení smotků srsti, kterou kočka spolyká při čistění a které neprojdou ven klasickou cestou.Tyto smotky kočka musí zvrátit,jinak hrozí zdravotní problémy. Stejně tak zvracení nestravitelných částí potravy u lovících koček
Pokud však zjistíte,že se s kočkou opravdu něco děje a přijatá potrava se nepohybuje směrem,kterým by měla,je nutné kočku pozorovat.Zjistěte častost zvracení a zkontrolujte obsah zvratků.Občasné zvracení smotků srsti není závadné.Zvýšit pozornost by jste měli v případě,že kočka zvrací opakovaně a nebo ji lidově řečeno pořád natahuje ke zvracení.Nejprve si vzpomeňte,co kočka naposledy jedla.Může se totiž jednat o akutní záležitost,kdy je zvracení jen obraným mechanismem organismu k odstranění nevhodné nebo závadné stravy.Při tomto zvracení odstraňte veškeré krmivo z dosahu kočky a nechte jí jen dostatek čerstvé vody.Pokud se již zvracení neopakuje,ponechte kočku asi 24 hodin bez krmiva,potom podávejte kvalitní krmivo v menších dávkách,ale častěji.
Když ale zvracení neustává a kočka začíná být malátná nebo apatická,napíná se,ale nezvrací,nebo ve zvratcích najdete kusy zcela nestravitelných předmětů nebo krev,neváhejte a okamžitě navštivte veterinu.Také v případě,že zvratky mají žlutou nebo černou barvu,je nezbytné vzít kočku na vyšetření. Může jít o velmi závažné onemocnění, od potravní alergie přes otravy, záněty žaludku, problémy střevní až k metabolickým poruchám. Nejen onemocnění jater, slinivky břišní, ledvin, pobřišnice, také neurologická onemocnění, stavy po úrazu, zánět středního ucha a další onemocnění mohou vyvolávat zvracení.
Veterináři sdělte jak dlouho kočka zvrací a o jaké zvracení se vlastně jedná.Jestli jde o dávení,kdy je polknuté sousto vráceno okamžitě po polknutí,ještě dříve,než se dostane do žaludku.V tomto případě zůstává sousto jen v jícnu a vyvržený obsah není nijak změněný,ani není cítit žaludečními šťávami.
Nebo se jedná o klasické zvracení,při kterém kočka vyvrhne obsah žaludku,případně i střev,v čase nezávislém na krmení nebo i při naprosté hladovce.Sdělte také veterináři kdy byla kočka naposledy krmena a čím.Pokud kočka užívá nějaké léky,vitamíny nebo krmné doplňky,sdělte i tuto informaci lékaři.Jen tak se podaří co nejdříve zahájit patřičnou léčbu.
Nikdy se nesnažte tlumit zvracení,bez toho,aby jste znali příčinu.I zvracení je obranná reakce organismu,proto nesmí být podceněno.Snad jediným případem,kdy je třeba kočce podat léky proti zvracení, je nevolnost při jízdě autem.Pokud má vaše kočka tento problém,poraďte se s veterinářem,jaké léky jí dát,rozhodně sami neaplikujte léky určené lidem.Je mnoho léků určených speciálně pro kočky s tímto problémem,vyzkoušet můžete i homeopatii.Dobré je také zavedení speciálního dietního režimu před plánovaným cestováním,s tím vám pomůže váš veterinář.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama