Otrava

27. března 2008 v 14:09 | Lilka |  Kočičí nemoci
Jedovaté látky se mohou dostat do těla různým způsobem.Hlavními způsoby přenosu jsou nadýchání,kontakt s pokožkou a požití.

Vdechnutí

Většinou se jedná o jedovaté plyny jako kysličník uhelnatý.Kysličník uhelnatý narušuje přenos kyslíku červenými krvinkami a může dokonce vyvolat smrt udušením.Typickými symptomy otrav nadýcháním jsou roztřesené nohy a bledé namodralé sliznice.Kočka potřebuje okamžitě čerstvý vzduch.

Kontakt s pokožkou

Množství jedů rozvíjí škodlivé účinky,když se dostane do styku s kůží kočky.To platí například pro kyseliny a louhy.
Domácí olej,kyselina z baterií a průmyslové kyseliny mohou u koček vyvolat těžké projevy intoxikace.Obzvlášť ohroženy jsou oči,ale i kůže může při přímém kontaktu s kyselinami utrpět vážné poleptání.Pokud kočka přišla do styku s kyselinou, je třeba ji ihned důkladně umýt a dopravit k veterináři.I louhy,jako například louh sodný,mohou vyvolat těžká poleptání pokožky.Můžete se pokusit neutralizovat postižené místo na těle octem a opláchnout ho velkým množstvím čisté vody.Pak ihned dopravte kočku k veterináři.

Požití

Požití jedu tlamičkou hraje rovněž důležitou roli.Existuje mnoho účinných látek,které kočky pozřou při olizování nebo přímo, a ty jim pak v těle napáchají velké škody.Jedná se například o insekticidy,jedy na krysy nebo jedy na hlemýždě.Také léky bychom měli mít pečlivě schované.Mnoho léků určených pro lidi je pro kočku jedovatých.
Někdy je užitečné přimět kočku ke zvracení.Tak se z těla vyloučí toxické substance,které se již nacházejí v žaludku, a pak nemohou plně rozvinout své toxické účinky.Kočku přimějeme ke zvracení podáním teplé vody s kuchyňskou solí(5 až 6 lžiček na šálek vody).
Jsou ovšem situace,kdy je zvracení zbytečné nebo dokonce škodlivé:
  • -pokud kočka pozřela jed před více než dvěma hodinami,nemá zvracení smysl,jelikož toxické látky již byly vstřebány do těla
  • -po požití kyselin a louhů nesmí kočka zvracet v žádném případě,zvracením by se leptavé substance dostaly zpět do jícnu a ústní dutiny a způsobily by další škody
  • -při symptomech poruchy centrální nervové soustavy jako křečích a bezvědomí není rovněž zvracení namístě,protože hrozí nebezpečí udušení.
Zdroj:jamis-kocky.net
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama