Než si pořídíme kočku

9. března 2008 v 21:12 | Lilka |  Výběr a koupě kočky
Co bychom měli vědět, než si pořídíme první kočku? Především si musíme pořádně rozmyslet, zda jsme schopni se o ni pořádně starat. Žádné zvíře není hračka. Ani kočka není jen na chvilkové pohrání, nedá se vypnout nebo odložit na nějakou dobu do šuplíku pracovního stolu. Při pořizování dalšího člena domácnosti by měli s tímto důležitým krokem souhlasit všichni rodinní příslušníci. Při tomto dlouhodobém zásahu do biorytmů rodiny se neřídíme jen emocemi. Sibiřské černě tygrovanéSibiřské černě tygrované kliknutím náhled zvětšíte

Všechny negativní argumenty by měly být logicky vyvráceny. Tím odpadají pozdější nesmyslná ultimata jako "buď kočka nebo já!" nebo nezodpovědná "ta kočka půjde z domu!". Obzvláště v případě, kdy se nějaký živý tvor nemůže bránit, platí motto z Malého prince: ..."Stáváš se zodpovědným za to, cos k sobě připoutal." ...
Musíme dobře uvážit, zda jsme dlouhodobě nejen ochotni, ale především schopni přijmout závazek, že se o kočku budeme náležitě starat. Nesmíme zapomínat na to, že kočky žijí poměrně dlouho. Deset, patnáct i více let. Jsou případy, kdy se kočky dožily i dvaceti let. Kupujete-li si kočku určitého plemene s průkazem původu, je počáteční investice relativně vysoká. Nesmíme ale zapomínat, že další nároky - na krmení, životní prostředí nebo péči o zdraví jsou taktéž ekonomicky náročné. A je úplně jedno, jedná li se o šampióna, křížence nebo kočku domácí, která si občas vyráží na toulky po svém okolí.
Domácí kočky jsou všechny kočky, které nevykazují charakteristické znaky žádného plemene. Většinou pocházejí z nekontrolovaného rozmnožování polodivokých populací městských i vesnických koček. Ale i o tato zvířata by mělo být řádně postaráno. Bohužel velké množství těchto koček plní městské útulky. Pokud si hodláte do domácnosti pořídit kočičího kamaráda a nemáte chovatelské ambice či vyhraněný názor na určité plemeno, zajděte do takovéhoto zařízení. Určitě si vyberete vděčného přítele na dlouhých pár let. Všechna tato zvířata zaručeně prošla karanténou, preventivní veterinární prohlídkou, jsou naočkována a dospělá vykastrována. Jejich cena je většinou symbolická.
I v inzertním časopise Planeta zvířat se často objevují nabídky koťat "čistokrevná bez PP". To, že koťata nevlastní průkaz o původu (rodokmen) může mít několik příčin. Chovatel není organizován v žádné chovatelské společnosti, rodiče koťat nesplňují podmínky pro vydání průkazů o původu nebo samotná koťata vykazují určité vady vylučující z chovu. Mnohdy vše dohromady. Většinou však těmto "chovatelům" vůbec nejde o cílenou plemenitbu, ale jen a jen o rozmnožování koťat pro peníze. Tito množitelé nejsou nikde organizovaní, nemusí dodržovat žádná chovatelská nařízení, veterinární opatření, nejsou registrovaní u živnostenských úřadů, nemusí platit daně. Je i možné že chovatel "bezpapírových" koťat je velkým milovníkem zvířat a do situace, že nabízí koťata bez PP, se dostal pouze náhodně.
Kotě, které hodláte koupit, si důkladně prohlédněte. Předejdete tím zbytečným komplikacím. Zdravé kotě je hravé, aktivní, temperamentní, zvídavé a psychicky odolné. Nekupujte kotě předčasně odstavené, takové, které ještě nežere tuhou stravu. Předpisy většiny chovatelských organizací doporučují prodej koťat minimálně v 10 až 12 týdnech, FIFe dokonce ve 13 týdnech. Při návštěvě u chovatele si všímejte prostředí, prohlédněte si i sourozence a matku. Jejich vzhled i povaha vám mnoho napoví o vašem budoucím zvířeti. Je samozřejmé, že kotě nesmí jevit žádné známky onemocnění. Pokašlávání, výtok z nosu nebo očí, nečistá srst u zadečku, nervní škrábání, vypadaná srst a lysá místa, nepřirozeně nafouklé bříško a jiné průvodní znaky parazitů a nemocí, by vám měly zabránit v kladném rozhodnutí. Opravdu zde nemají prostor lítost a charita.
Koťata s průkazem původu pocházejí od chovatelů, kteří jsou organizováni v některé české odbočce světových organizací nebo v nezávislém chovatelském klubu.
V naší republice byla organizace chovatelů koček s celostátním působení založena již v roce 1967 jako součást Českého svazu chovatelů, od roku 1990 jako Sdružení chovatelů koček. Dnes je SCHK zastřešující organizací pro asi 50 základních organizací po celé republice. Prostřednictvím ČSCH je členem mezinárodní organizace FIFe (Federation Internationale Féline). Dalšími organizacemi u nás jsou Bohemia Cat Club, který vznikl v roce 1992. Ten je členem mezinárodní organizace WCF (World Cat Federation). Nezávislý mezinárodní klub chovatelů koček - Regnum Felis - působí u nás od roku 1995. V současné době je členem francouzské asociace nezávislých klubů. Dalším zájmovým chovatelským klubem chovatelů a ochránců koček je Nezávislý chovatelský klub se sídlem v Mladé Boleslavi.
Při výběru tak zvané čistokrevné, ušlechtilé neboli rodokmenové kočky je většinou rozhodujícím faktorem její vzhled. Dnes existuje tolik plemen koček, že si každý může vybrat podle svého vkusu i stavu bankovního konta. Jednotlivá plemena se liší nejen vzhledem, ale do jisté míry i temperamentem, povahou a náročností na péči. Zde je rozhodující délka a struktura srsti. Nesmíme zapomenout, že i v rámci jednoho plemene jsou určité rozdíly v charakteru zvířete, které jsou způsobeny prostředím, ve kterém kotě vyrůstalo, výchovou a vztahy v rodině i do jisté míry povahou kočičích rodičů.
V současné době se i u nás chová na tři desítky kočičích plemen a velké množství jejich barevných variet. Jediné opravdu dlouhosrsté jsou u nás dobře známé kočky perské. Polodlouhosrstou skupinu tvoří temperamentnější turecké angory, kočky sibiřské nebo norské lesní; mainské mývalí, ragdollové a birmy jsou rozvážnější. Krátkosrsté kočky jsou obecně poměrně živé. I v této široké skupině koček jsou však značné rozdíly. Jak ve vzhledu, tak i v povaze. Na lidskou pozornost jsou snad nejnáročnější kočky siamské a orientální.
Věřte, že stojí za to, pokusit se porozumět svérázné kočičí osobnosti, vnímat její krásu, ladnost a vyrovnanost a nechat se každý den přesvědčovat o tom, že tato malá šelma je schopna s člověkem navázat skutečné přátelství. A je jedno, zda je to obyčejná Míca nebo kočičí aristokrat. O těch podrobněji příště
Zdroj:casopis.planetazvirat.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama