Listopad 2007

Kostra psa

26. listopadu 2007 v 22:14 | Lilka |  Anatomie psa
1. Lebka
2. Krční obratle
3. Hrudní obratle
4. Bederní obratle
5.-6. Ocasní obratle
7. Pánev
8. Kyčelní kloub
9. Stehení kost
10. Čéška
11. Lýtková kost
12. Holenní kost
13. Hlezno
15. Nárt
16. Prsty
19. Zápěstí
20. Loketní kost
21. Vřetenní kost
22. Hrudní kost
23. Ramenní kost
24. Žebra
25. Lopatka
Vazy a šlachy
Vazy navzájem spojují kosti, umožnují pohyb v určitém směru a zároven ho omezují a tím chrání příslušné tělesné partie před poškozením. Vlivem nadměrné hmotnosti těla může dojít i k přetržení některých vazů. Šlachy tvoří tuhé pružné vazivo. Pomocí nich se svaly připojují ke kostře. Šlachy psa mají vyjímečnou vazbu a poškodí se jen vzácně.
Klouby
Kosti navzájem spojují chrupavčité klouby, které fungují jako tĺumiče nárazů. Každý kloub tvoří kloubní pouzdro, naplněné kloubním mazem. Chrupavčité konce kostí mají jakoby perleťový, hladký povrch, který umožnuje snadný pohyb a při běhu tlumí nárazy, které vznikají při dotyku se zemí. kloubní chrupavku vyživují stejné cévy jako růstovou chrupavku a kloubní maz. Při stárnutí dochází k postupným degenerativním změnám kloubů a zánětům. Nadměrná námaha, hmotnost, onemocnění a alergie mohou vést ke vzniku zánětlivých procesů a poruchám produkce kloubního mazu.
Kostra
Kostru tvoří kostěné páky a pohyblivé klouby. Jednotlivé části spojují vláknité vazy, pružné šlachy a silné svaly. Kost má mřížovitou strukturu tvořenou tvrdými, zvápnělatými kostními trámečky, dutiny těla dlouhých kostí vyplnuje kostní dřeň. kost zásobují živinami cévy, které do ní vstupují zvláštními kanálky. Růstovou chrupavku na konci dlouhých kostí vyživují četné dlouhé drobné cévy. Pokud se kost zlomí, vláknité vazivo okostnice začne vytvářet nové kostní buňky, které místo zlomu přemostí. Okostice většinou produkuje nadbytek nových buněk, ale kddyž je zlom naplněný, začne proces srůstání a přebudovávání kosti zevnitř ven.
Růst kostí
Zdá se, že rozdíly ve velikosti psích plemen odpovídají zhruba rozmezí velikostí jednotlivých plemen psů. První psi dosahovali velikosti dinga a růst kostí se zastavoval ve stáří 10měsíců. U mastifa vedlo 5500 let soustavného šlechtění k tomu, že plného vzrůstu dosáhne až v 18 měsících. U štěnat tvoří dlouhé kosti zpočátku jen protáhlá dutá chrupavka. Jak pes roste, postupně ji nahrazuje kostní tkáň. Vnější vrstvu kosti tvoří vláknitá vrstva okostice, vníž vznikají nové kostní buňky, tím kost sílí. Uvnitř se stará kostní tkáň neustále přestavuje a stěna kosti si zachovává tloušťku. Dlouhé kosti rostou do délky v oblasti růstové chrupavky, která se nalézá nedaleko jejich konců, a zde dochází ke kostnatění nových přírůstků. Hormony silně ovlivnují růst kostí, jež dosáhnou definitivní délky, dříve než pes pohlavně dospeje. Velká plemena dospívají později než trpasličí, a proto u nich růst kostí trvá déle.

Pohybová soustava

26. listopadu 2007 v 22:08 | Lilka |  Anatomie psa
Pohybovou soustavu psa tvoří kostra a svaly.

Nervová soustava

26. listopadu 2007 v 22:03 | Lilka |  Anatomie psa

Nervová soustava propojuje celý organismus s vnějším prostředím, koordinuje