Výchova psa-2.část

21. října 2007 v 0:10 | majitelka blogu |  Výcvik psa
A je tu pokračování článku Výcvik psa-2. Tentokrát najdete návody, jak psa naučit: štěkání na povel a ukončení štěkání, sedni, lehni, vstaň, odložení a slibovaný mrtvý pejsek.
Štěkání na povel a ukončení štěkání
I když máte psa jako společníka, je dobré aby se naučil štěkat na povel. Až potkáte nedůvěryhodnou osobu a váš pes na povel spustí štěkot, jistě nepohrdnete časem stráveným výcvikem.
Naučit psa štěkat je velmi jednoduché. Když nesete pejskovi potravu, tak než mu ji dáte, zkuste chutným kouskem v ruce pejska vydráždit. Do té míry, až začne dělat hluk alespoň vzdáleně připomínající štěkání. Zároveň zavelte "Štěkej!". Přitom můžete vždy vztyčit ukazovák a prostředník pravé ruky. V budoucnu si pes povel spojí s gestem. Jakmile pejsek štěkání byť jen naznačí, hned ho pochvalte a odměňte oním chutným soustem. "Vydráždit" štěně, ale i staršího pejska ke štěkání můžete i pamlskem, hrou… Vždy, když se rozdovádí a začne štěkat, zavelte "štěkej" a zdvihněte dva prsty.
Nedoporučuji vám pejska chválit, pokud štěká ve chvíli, kdy to není vhodné (i do budoucna). Např. když se vzdalujete a odcházíte z pokoje, či bytu, když někdo prochází kolem dveří, pokud štěká na jiné psy apod. Záleží na uvážení, co ve vašem konkrétním případě za nevhodné považujete.
Pokud bydlíte v paneláku nebo jiném podobně "zvukotěsném" domě, jistě vaši sousedé ocení, když naučíte pejska i ukončení štěkání. Štěkání je pro psa přirozená komunikace. Proto je "přestat" mnohem těžší než "začít". Nečekejte žádné zázraky. I při dobře zvládnutém cviku, pejsek občas štěkne.
Na ukončení štěkání se obvykle používá povel "Klid!". Zároveň zpočátku můžete slovní povel podpořit sevřením pejskových čelistí. Tak aby nemohl štěkat, ale aby jste mu neublížili. Máte-li malé temperamentní plemeno, přidržte mu hlavu zezadu. Pejsek bude mít snahu se z vašeho sevření vymanit. Proto je dobré cvik trénovat v rohu místnosti, aby nemohl ustupovat. Pochvalte ho při sebemenším náznaku zklidnění. V tomto případě bude pejskovi trvat určitě déle než pochopí, co po něm chcete. Bude-li chtít pejsek štěkat dále, povel opakujte a čelisti sevřete silněji. Po čase se pejsek bude zklidňovat už při povelu a náznaku sevření čelistí.
Sedni, lehni, vstaň, volno
Pejska si dejte na obyčejné vodítko. Postavte si ho k levé noze po směru chůze. Vodítko držte na kratší vzdálenost pravou rukou. Zavelte: "Sedni!" a zatlačte levou rukou na záď pejska, až si sedne. Pochvalte ho a odměňte.
Aby jste mohli cvik znovu zopakovat, potřebujete pejska dostat opět do vztyčené polohy. Jsou dva způsoby, jak na to. Buď zavelte: "Volno!" a popostrčte do něj, ať se jde proběhnout - cvik pak opakujete, až se vrátí, nebo si ho přivoláte. Anebo zavelte: "Vstaň!" a nadzdvihněte ho rukou pod břichem, až si stoupne.
Při výcviku lehání postupujte obdobně. Pejska si posaďte vedle levé nohy. Levou ruku mu položte na kohoutek, pravou si nachystejte k jeho předním nohám. Zavelte: "Lehni!", levou rukou zatlačte na kohoutek a pravou mu současně podtrhněte přední nohy, aby si lehl. Tento cvik vás bude stát o něco více námahy, než předchozí tři. Také můžete střídat cviky v tomto pořadí: sedni, lehni, sedni, volno nebo vstaň.
Odložení
Tento cvik se cvičí v návaznosti na "Sedni!" a "Lehni!". U malých štěňátek můžete používat povel: "Zůstaň!", když se na chvíli vzdalujeme. Vypěstujete tak u něj návyk a jistotu, že se opět po tomto povelu vrátíte.
U větších pejsků je dobré, aby trochu už ovládali povel "Sedni!" nebo "Lehni!". Postavte si psa na vodítku po levé straně. Zavelte "Sedni!" nebo "Lehni!" a "Zůstaň!". Zároveň přidržte levou ruku před čenichem psa. Vykročte směrem od něj. Pokud bude chtít jít s vámi, vraťte se. Znovu dejte povel a trhněte vodítkem. Někdy je zpočátku nutné psa přivázat ke kolíku. Vzdalte se alespoň na 2m. Snažte se pár minut setrvat. Dobu setrvání postupně zvyšujte. Chvalte, kdykoli je to možné.
Mrtvý pejsek
Tento cvik je velmi jednoduchý. Když si se svým štěňátkem hrajete a ono si lehne na záda, řekněte: "Mrtvý pejsek!". A pochvalte pejska. Když začnete takto od štěněcího věku, pejskovi rychle dojde, co má dělat a v dospělosti se rád před vámi po tomto povelu svalí a vyvalí. Bude si ho spojovat s příjemnými zážitky a hrou. Naši psi tenhle povel přímo milovali. Nutno podotknout, že k ničemu jinému, než hře jsme ho nepotřebovali.
Zpočátku cvičte na nerušených místech a s vodítkem. Až pes cvik zvládne, cvičte bez vodítka a na rušnějších místech. Začínejte od krátké chvíle až po několik desítek minut ( kdy má pes vydržet v zavelené poloze). Záleží, co od svého pejska v budoucnu očekáváte kromě společnosti (výstavy, hlídání domu…).
Při každém splnění povelu nezapomeňte pejska pochválit a odměnit. Pokud spolupracovat nechce, povel znovu opakujte s větší razancí. Je možné, že pejsek nemá na trénink náladu a po větším vyběhání by spolupracoval lépe. Přesto ho donuťte dokončit již vyřčený povel. Pak ho teprve nechte proběhnout. Naučí se tak, že ať chce nebo ne, poslechnout musí. A v budoucnu se vám s ním bude spolupracovat mnohem lépe.
A na závěr ještě pár tipů na pamlsky: piškoty, granule, nakrájený salám, špekáčky, sýr ... Vyberte podle toho, co vašemu pejskovi nejvíce chutná. Velikost odměny by měla být taková, aby jich pejsek snědl spoustu, ale měl stále chuť na další.
Budeme moc rádi, když nám napíšete vaše zkušenosti s cvičením. Co vám šlo, co naopak ne, na jaká úskalí jste narazili…. Přeji vám mnoho příjemně stráveného času s vaším pejskem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angie Angie | E-mail | Web | 21. října 2007 v 12:18 | Reagovat

Začalo hlasování v SONB, sháněj hlásky...

2 Maky Maky | E-mail | 9. února 2008 v 17:10 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych se zepta, mám doma německého ovčáka, a chtěla bych ho naučit alespoň trochu aportovat. Miluje hraní si s míčkem, ale i když s ním ke mě přijde, za žádnou cenu mi ho nedá. Co bych mohla dělat špatně...nebo co dělat aby věděl, že když mi ho dá, tak si s ním budu hrát? Díky

3 Martina Martina | E-mail | 26. února 2008 v 13:01 | Reagovat

Máš to tady úplně super!!!!! Jen tak dál a mohl/a bys mi prosím poradit? jsem na školním počítači takže si tuhle internetovou stránku nemůžu uložit do oblíbených a zítra si jedeme koupit několika týdenní štěně a tak mi prosíííííííííím někdo napište na můj email martistei@seznam.cz od kolika měsíců (popřípadě týdnů) se mají psi začít vycvičkovat a taky jak je naučit aporotovat a jestli nám ten pudlík aportovat bude. Budu všem moc vděčná za jakoukoli informaci. Díííky moc Martina a ozvěte se jsem psí nováček

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama