Poruchy chování

4. října 2007 v 16:08 | majitelka blogu |  Výchova kočky
Terapie chování domácích mazlíčků je důležitou a stále významnější součástí celkové služby pro majitele domácích zvířátek.Poruchy kočičího chování mají nespočet příčin a je téměř detektivní prací určit příčinu a navrhnout léčbu.Hlavním cílem všech terapeutů,kteří se zabývají chováním domácích mazlíčků , je vyvážit vztah mezi majitelem a jejich zvířátkem k oboustranné spokojenosti.Jejich životy bývají často neoddělitelně propojeny a chování kočky významně ovlivňují napětí a stresy v rodině, v níž žije. Příčinou poruchy chování může být i podávání nevhodné stravy.Spojitost mezi poruchami chování a jídelníčkem nemusí být však na první pohled tak zřejmá.
Terapeut se proto snaží přistupovat k řešení záležitosti,která je často nesmírně citlivá,s co největší trpělivostí a ohleduplností.
Poruchy chování si majitel kočky nezřídka připustí až v okamžiku,kdy nepříjemné následky začnou převažovat nad radostí,kterou mu soužití s kočkou přináší.Jakmile si milující majitel kočky přizná,že se objevil problém související s chováním jeho mazlíčka neví,kam se obrátit pro pomoc.Většinou přijde nejdřív na řadu přítel nebo známý,který také chová kočku,v naději,že se třeba se stejným problémem osobně setkal a dokáže mu poradit.V mnoha případech taková rada stačí a problém se vyřeší.Pokud ne,přichází jako další pomoc veterinář.Ten kočku prohlédne,aby zjistil možnou spojitost mezi poruchou chování a zdravotním problémem kočky.Pokud je kočka po zdravotní stránce naprosto v pořádku je už jen na lékaři,zda doporučí vhodného terapeuta,nebo (a to jen má-li dostatek času a zkušeností) se léčby ujme sám.
Lidé musí sebrat spoustu odvahy,aby si přiznali,že v jejich vztahu s kočkou není něco v pořádku.Rozhodně jim nepomůže,když od někoho uslyší,že si dělají zbytečné starosti.Je třeba si uvědomit,že jakmile majitel považuje nějaký rys chování za problém,je třeba ho brát vážně.
K tomu,abychom si vytvořili přesný obraz situace,který je klíčem k úspěšnému řešení poruch chování,je zapotřebí znát co nejvíce informací.Nejlepší je,když se konzultace zúčastní všichni členové rodiny,protože každý vnímá problém trochu jinak a každý názor může být důležitý.Jen tak se dá odhalit i případná souvislost mezi napětím v rodině a chováním kočky,protože kočičí mazlíčci jsou na okolní prostředí mimořádně citliví.
Poruchy chování koček je téma velmi obsáhlé od agresivity,přes odmítání používání kočičího wc, okusování pokojových rostlin,ničení bytového zařízení až po strach z cizích lidí.Samozřejmě zde není vyjmenováno vše,co může vaše miláčky potkat.Jestliže se vám zdá,že i u vaší kočky se jedná o poruchu chování,neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc,nebo napište a společně se pokusíme zjistit příčinu nežádoucího chování a pomoci jak vám, tak hlavně vašemu domácímu tygříkovi.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | E-mail | 14. dubna 2008 v 7:06 | Reagovat

Dobrý den,

mám problém se svým kocourem. Je to rasa Ruská modrá a pravidelně  mi močí do postele. Nechápu, proč to dělá. Normálně používá kočkolit, normálně žere, mě osobně bere jako " svého pána". Nikde jinde ani nikomu jinému z členů domácnosti toto neudělá. Co s ní mám dělat?

Děkuji za radu Martina

2 Táňa Táňa | E-mail | 29. listopadu 2009 v 12:46 | Reagovat

Dobrý den.Ráda bych se zeptala co mám dělat.Mám 3 letou kastrovanou kočičku,která je velice zlá k lidem.Ke mě si nic nedovolí ale nesmí přijít návštěva,nebo se jí kdokoli jiný dotknout či projít kolem ní.Nějak si už nevím rady a pryč jí dát nechci.Děkuji za odpověď.

3 Milena Milena | E-mail | 23. ledna 2012 v 12:08 | Reagovat

Zdravim,
v kvetnu minuleho roku jsem si poridila dve kotatka. Jsou to krizenci britske modre a poulicniho kocoura. Uz od prvniho dne,co jsme si je dovezli domu, jsem pozorovala jednu vec a to bylo s  somrovani a skemrani o jakekoliv jidlo, co jsem ja ci parner pripravili. Aniz bychom kotatkum neco sami dali, tak stejne zomraly. Dnes uz bohuzel mam pocit,ze kocky mysli uz jen ja jidlo, mam je kazdou chvili na lince, nikde si nemuzu odlozit ani kousek chleba, neb ony ho hned ukoristi. Jsou dokonce schopne mi z variciho se vyvaru vyndat maso a sezrat. Clovek po nich hodi noviny, nebo je vykoupe postrika vodou. Dve minuty je klid a po chvili jsou zas na lince a hledaji, co by ukoristily. UZ jsem z toho opravdu nestastna, neb musim rict, ze ackoliv jsou prekrasne, uz mi neprinaseji tolika radost ale naopak starosti. Nehlede na to, ze tim poziranim vseho,co najdou, ohrozuji sve vlastni zdravi.
Proto bych potrebovala radu,co delat,aby se tohoto zbavily.
Dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama