Kocourek nebo kočička?

20. října 2007 v 11:30 | majitelka blogu |  Výběr a koupě kočky
Pořízení koťátka, které jednou vyroste v dospělou kočičku nebo kocourka, je důležitým rozhodnutím na mnoho let. Proto je třeba vše promyslet a zodpovědně se rozhodnout. Před tím, než si domů přivezete koťátko, měli byste mít představu, co obnáší to které pohlaví, ujasnit si, co od kočky očekáváte, jaké jsou vaše představy...
Kocourek nebo kočička?
Kocouři častěji než kočičky mohou trpět problémy s močovými cestami a močovým měchýřem. V tomto případě bývá kastrace potíží, protože zdravotní komplikace tohoto typu se mohou umocnit. Přes všechny výše uváděné informace vězte, že ať už si domů přinesete kočičku nebo kocourka, budou vám dělat radost a velmi milou, inteligentní společnost.
Při výběru koťátka hraje roli hned několik skutečností.
Chcete chovného kocourka?
Pak počítejte do budoucna s možným značkováním. Je to naprosto přirozený pud, který nelze odnaučit ani zakázat, ale dá se obelstít (alespoň nám se to podařilo). Pro nás lidi je kočičí značkování velmi nepříjemná záležitost, která nám může zkomplikovat život, pokud nejsme ochotni přizpůsobit svůj domov kocourovi, který se často stává dominantním vůdcem rodiny. Kocouři jsou ve značkování velmi vynalézaví, přemýšliví a trpěliví, ale hlavně nevypočitatelní. Drobnými naschválky, kterými může být právě značkování na "nepravém" místě, vás dokáží dostat tam, kam chtějí. Buď vás přivedou k nepříčetnosti nebo vás přinutí přemýšlet, jakým vhodným způsobem přizpůsobit byt kočičím potřebám. Jsou to však úžasné osobnosti, které vám do života přinesou spoustu radosti, lásky a zábavy.
Chcete kocourka na mazlení?
S ohledem na letité zkušenosti můžeme říci, že kocourci jsou mazlivější a oddanější než kočičky, což je do jisté míry dáno i kastrací, která je pro mazlíky téměř nevyhnutelná. Kastrace je zákrok, který vašemu kocourkovi neublíží a vám odpadnou starosti se značkováním vašeho miláčka, což je velmi podstatná věc. Nebudete se bát pustit jej do jakékoliv místnosti vašeho bytu či domu nebo jej dát na hlídání, když to budete potřebovat, protože značkování zkrátka nebude hrozit. Navíc kocourci zůstávají stále hraví a kastrace jejich temperamentu a povaze na atraktivitě nijak neubere. Je však dobré vědět, že kastrovaní kocourci v některých případech mohou mít tendence k přibírání na váze. Vhodná a nijak náročná strava, se kterou vám poradí chovatel, je tou nejlepší prevencí.
Chcete chovnou kočičku?
Pak musíte uvažovat dopředu a položit si otázku, jak to bude s jejím krytím. Chcete koťátka? Pokud ano, pak si položte otázku - stojí mi zato riskovat zdraví mé kočičky? Jestliže nemáte uzavřený chov, s rizikem nákazy musíte počítat. Nezbývá vám tedy, než pořídit vaší kočičce kocourka a pečlivě vybírat vhodnou krev a předky, aby se vám nevyskytly příbuzenské vazby. Když máte kočičku uchovněnou, neotálejte s jejím nakrytím. Oddalování a nerespektování jejich prvních tužeb, když ještě neměla koťátka, může vést ke zdravotním komplikacím. O těchto věcech se také vždy poraďte s chovatelem nebo veterinářem, který kočičkám rozumí.
Chcete kočičku na mazlení?
Navzdory informacím, které jsme uvedli ke kocourkům-mazlíkům, budete také jistě velmi spokojeni a kočička se stane nedílnou součástí vaší rodiny.
Doporučení:
Máte-li zaměstnání, které vám nedovolí trávit s vaším miláčkem tolik času, kolik by potřeboval, určitě mu pořiďte kamaráda. Záleží na zvoleném plemeni, nakolik je tolerantní vůči jiným kočkám či případně psům.
Občas se setkáváme s názorem, že kočky "smrdí". Je to přežitek, pravda je trošku jiná. Kočičky i kocourci jsou nesmírně čistotná a voňavá zvířátka, která se dokonale postarají o svou hygienu bez toho, abyste je museli koupat. I nevykastrovaný kocourek, který značkuje, je voňavý. Zátěžový je pouze jeho sekret, který může zanechávat ve formě značek na různých místech bytu - značí si tímto své teritorium.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavla Habětínková Pavla Habětínková | E-mail | 2. května 2008 v 11:54 | Reagovat

Ahoj

Asi za týden si přivezu chovného kocourka plemene ragdoll,ale moc se bojím toho značkování,protože mi každý řekné něco jiného(někdo mi řekne,že jim doma vůbec neznačkuje,ale pak se naopak dozvím opak)byla jsem u pár lidí,kteří mají kocourka a u většiny tam ten pach nebyl cítit,ale zase u někoho ano.Jde se nějak chránit nebo to je jenom na tom kocourkovi?

2 Dáša Dáša | 14. listopadu 2010 v 20:47 | Reagovat

Ahoj sousedka chová ragdoll a vůbec nic tam nejde cítit já myslím že záleží na povaze ale náš minulí kocourek peršák začínal značkovat v půl roce ale mi jme měli v pláno ho vykastrovat a to se stalo a už to bylo v pohodě taky budu mít na vánoce domácí kočku a chtěla bych kocourka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama