Jak si vybrat kočku nebo koťátko?

20. října 2007 v 11:43 | majitelka blogu |  Výběr a koupě kočky
Vezmete si domů nalezence? Nebo raději po zralé úvaze koupíte vychované kotě od zkušeného chovatele? A máte vhodné podmínky k životu tohoto nezávislého a tajuplného zvířete?
Bohužel, ročně končí na ulici mnoho koček. Naštěstí zároveň existují lidé, kteří si nalezence nejenže všimnou, ale namísto umístění do útulku, se ho sami ujmou. Většinou na čas nezbytný k objevení nového, hodného majitele. O takovýchto lidech slýcháme čím dál častěji. Kočičí útulky zřizují rovněž lidé, kteří si koček váží, obdivují je a mají je rádi. Mimochodem, v kočičích útulcích se často vyskytují i čistokrevné kočky, jejichž původní majitelé přecenili své schopnosti. V neposlední řadě jsou tu lidé, u kterých tito nalezenci najdou útočiště až do konce svého kočičího života. Děkuji všem těmto lidem za jejich ochotu a lásku ke kočkám a vůbec všem živým tvorům.
Nad čím se zamyslet
Pokud právě uvažujete o poskytnutí lásky a domova některému nalezenci, kočičímu bezdomovci nebo si chcete koťátko koupit od chovatele, pak tu pro vás mám pár, doufám, zajímavých informací. Kočka se dožívá v průměru 10 - 14 let. Většinou i déle. Pokud se srovná život kočky a člověka, dalo by se říci, že člověčí rok se rovná pěti kočičím. Ale v jednom roce je kočka psychologicky a fyziologicky na "úrovni" 18-20tiletého člověka. Je možné, že po pár letech bude kočka více přítulná a tulivá než v mládí. Proto nezoufejte, pokud se s vámi nebude chtít mazlit tak často, jak jste doufali a na těch prvních pár let si pořiďte ještě plyšáčka. V každém případě, pokud máte malé nebo žádné zkušenosti s chovem nějakého zvířátka, pořádně zvažte dopředu možnosti bydlení, finanční možnosti, kolik máte citu a času na rozdávání. Každý druh zvířat je jiný. Pes je přizpůsobivější. Nevadí mu změna bydliště, dokonce i častější. Kočka naopak nesnáší stěhování. A každá větší změna je pro ni velmi nepříjemná. Kočka chovaná původně na venkově s možností výběhu, bude opět potřebovat volný přístup z a do domu. Proto by v bytě bez volnosti vycházek trpěla. Tím nemyslím vycházky v kočičím postroji. Kočky nemají toto omezení rády. Potřebují mít možnost kdykoli z bytu odejít a přijít. Naopak, kotě vyrůstající v bytě, nepotřebuje a ani by nemělo byt opouštět. Nevědělo by, jak si venku poradit. Stačí mu možnost posedět na otevřeném okně nebo balkóně. Sluníčko a čerstvý vzduch potřebuje každá kočka.
Nalezenci
Začněme nejdříve od těch nejnešťastnějších kočiček. Obvykle můžeme rozdělit nalezence na dva typy. Buď jde o kočičky chované doma, které o svého majitele či domov přišly. Nebo jsou to kočky volně žijící, které onemocněly nebo měly úraz a bez pomoci člověka nepřežijí. Jakým způsobem kočka dřív žila, poznáte podle její důvěry či nedůvěry k člověku. Je třeba mít na paměti, že s nalezenci a kočkami z útulku budete muset mít větší trpělivost, možná vám připraví různá výchovná překvapení. Možná, že se u nich projeví nemoc či vrozená vada. Možná se nikdy nezbaví své plachosti. A třeba se nikdy úplně neuzdraví. Takových "možná" by se našlo víc. Není mým záměrem vás strašit nebo dokonce odradit od pomoci opuštěnému zvířátku. Chci vás ale varovat a upozornit na jistá úskalí takového počinu. Na druhou stranu, pro kočku i pro vás to může být mnohem zajímavější a přínosnější, než když si donesete 13ti týdenní kotě s průkazem původu, s předběžnou výchovou v čistotnosti a nižší pravděpodobností nemocnosti. Každý nalezenec potřebuje kompletní vyšetření u veterináře a nezbytné očkování.
Od chovatele
Pro chovatele začátečníka je ale nejlepší, zakoupit si koťátko od chovatele patřícího do některé organizace sdružující chovatele koček. Zároveň by to měl být chovatel, chovající menší počet koček. Takové kotě, nejenže má vychování, je navyklé na soužití s člověkem, je očkované, ale zároveň je pravděpodobné, že vás chovatel neodbude, budete-li v budoucnu potřebovat s chovem poradit. Jeho členství v organizaci vám dává určitou jistotu, že chov bere vážně a poctivě. A dobrá péče o zvířátka v jejich vývinu a růstu se samozřejmě projeví i na zdraví. Navíc z chovu jsou vylučována zvířata, která by mohla být nositelem nějaké degenerace nebo nemoci. Kočky z velkochovu, zase nejsou zvyklé na soužití s člověkem. Je tedy náročnější je vychovat.
Úvahy nad plemenem
Berete-li si kotě od chovatele, dobře a pečlivě vybírejte. Především si vyberte iSimaské kočky správné plemeno. Můžete navštívit některou z výstav koček. Poohlédněte se po zajímavých internetových stránkách a zalistujte ve vhodných knihách. Každé plemeno má své zvláštnosti a specifika. Například dlouhosrsté kočky dospívají pomaleji něž krátkosrsté. Perská kočka je klidnější povahy a snášenlivější vůči jiným kočkám. Zrovna tak Ragdollové jsou kočky velmi mírné a klidné povahy. Manská kočka (manx) je sice také klidné povahy, ale chov kvalitních potomků je nesmírně složitý. Barmské kočky jsou temperamentnější a kočky plemene Cornish rex zase potřebují vyšší péči o srst. Jejich srst má totiž nižší izolační schopnosti. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Pokud uvažujete o chovu smečky, je přihlédnutí k povaze a chovné náročnosti o to důležitější. V jednom bytě raději nechovejte dva samce. Jeden z nich by musel být podřízen druhému a tím by strádal. Tři kočky samice a jeden samec je vcelku bezproblémové uskupení.
Věk kočky
V ČR platí chovný řád, který zavazuje chovatele prodávat koťátka nejdříve ve věku 13 týdnů po řádném odčervení a očkování. Někteří chovatelé nabízejí koťata záměrně i starší. Vysvětlují, že kočka má už naučené hygienické i další návyky a výchova je pak pro budoucího majitele o to snazší. Pravděpodobně si pak kočička na nový domov i člověka o něco déle zvyká. Záleží na vás, chcete-li se piplat s výchovou malého koťátka nebo trpělivě a obezřetně navykat starší kočku. Když vám bude někdo nabízet 8týdenní kotě, pak od něj "utečte". Kočky potřebují delší dobu máminy výchovy a navíc těžko bude mít takové koťátko potřebné očkování. V každém případě nabídka mlaďounkého kotěte k odběru vypovídá o nepoctivosti chovatele.
Jak poznáte zdravé kotě?
Kotě si jděte vybrat k chovateli přímo domů. Z prostředí, ve kterém vyrůstá poznáte, jestli by se do vašeho hodilo. Ideální je samozřejmě kočku do bytu koupit od chovatele, který má chov v bytě. Je naučená té správné formě hygieny i dalšího chování. Kotě musí být zcela zdravé. Takové kotě má jasný bystrý pohled. Je čilé a hravé. Pohybuje se bez jakýchkoli problémů. Jeho srst je neslepená, načechraná, čistá a suchá. Takové kotě bude téměř pořád ochotné něco jíst. Kolem očí a uší nesmí mít jakýkoli výtok a žádné usazeniny nečistot v okolí tělních otvorů.
Pokud kočky nebudou vykastrované, počítejte s tím, že žádná doba ovulace nezůstane kocourem nepovšimnuta. Např. u Ragdolla se doporučuje chovat kočky společně s kocourem. Při jejich klidné nátuře si často ani nevšimnete, že je kočka v říji. Ale kocour to nepropásne nikdy.
Co se týče finanční stránky, nalezenec a útulková kočička vás budou stát menší pořizovací náklady. Očkování, prohlídka veterinářem, misky, wc,…. V útulku možná ještě nějaký příspěvek za stravu a ubytování. Minimálně pár set korun utratíte v každém případě. Čistokrevná kočka bez papírů vás už přijde na pár tisíc a u papírové kočky vhodné na chov a výstavy není cena kolem 10000,-Kč nijak neobvyklá.
A na závěr mám na vás prosbu. Bylo by přínosné, kdyby lidé opravdu uvažující o pořízení kočky, mohli pod článkem najít odkazy na zajímavé stránky, knihy či výstavy. Mně se dostala do rukou kniha Marie Hájkové a Reného Bílka s výmluvným názvem KOČKY. Je v ní přehled plemen a základní věci kolem chovu koček. Kniha je to povedená. Jen bych například u jednotlivých plemen koček ocenila více informací např. o charakteru, možných komplikacích apod. Zajímavé internetové stránky jsou www.kocky-online.cz. Pokud znáte další zajímavé zdroje informací, prosím, připojte je.
Jako obvykle budu ráda, když připojíte svůj názor, komentář nebo mi napíšete, že se mnou nesouhlasíte. Doufám, že jste u článku strávili příjemný čas, něco vám přinesl a na tenhle portál znovu zavítáte.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama