Dědičná onemocnění

4. října 2007 v 15:53 | majitelka blogu |  Kočičí nemoci

HCM(hypertrofická kardiomyopatie)

HCM je dědičná choroba,která spočívá v tom,že stěna levé srdeční komory je větší a silnější než obvykle,kvůli čemuž srdce nemůže normálně fungovat.
První problémy se obvykle objeví až v dospělém věku.Počáteční symptomy jsou znatelné pouze nepatrně, a můžete je snadno přehlédnout.Kočka vypadá dlouho zdravě,najednou však vážně onemocní.Často dochází k ochrnutí nohou,rychlejšímu tlukotu srdce nebo šelestům na srdci.
U některých koček se objevují pouze lehčí stadia této nemoci,ty se pak mohou bez výraznějších problémů dožít vysokého věku,zatímco u jiných koček vede tato nemoc k předčasné smrti.
V současné době lze tuto nemoc diagnostikovat pouze ultrazvukem.HCM je sice nevyléčitelná nemoc,pokud je však diagnostikována a léčená,může se srdeční činnost díky speciálním lékům zlepšit.

PKD(polycystic kidney disease)

PKD je dědičné onemocnění ledvin,jenž se vyskytuje nejen u koček,ale i u jiných zvířat a též u lidí.Nemoc se projevuje výskytem cyst(prohloubenin naplněných tekutinou),které se tvoří ne obou ledvinách.Tyto cysty ochromují funkci ledvin a mohou mít až smrtelné následky.Přestože je PKD nevyléčitelná choroba,mohou vhodné léky život zvířete prodloužit.Nemoc se často projevuje nadměrným pitím a s tím spojeným nadměrným močením.
PKD se objevuje v různých stupních.Zvíře na ni může zemřít již v mladém věku,ale též se stává,že kočka onemocní až později.V druhém případě se majitel kočky domnívá,že kočka zemřela na přílišné opotřebování ledvin,zatímco pravou příčinou smrti byla právě neléčená lehká forma PKD.
Kvůli dědičnému charakteru tohoto onemocnění je důležité nemoc diagnostikovat,a to i přesto,že nemocné kočky se často dožívají vyššího věku.Zvířata,která zdánlivě nemají žádné potíže,ale přesto PKD trpí,mohou totiž zplodit koťata,která touto nemocí onemocní již v útlém věku a také na ni předčasně zemřou.Diagnóza se zjišťuje pomocí ultrazvuku a určují ji pouze specializovaní lékaři.

Patella luxatie.

Patella luxatie(PL) je dědičná vada kolenních kloubů,která se vyskytuje u rozličných druhů psů a koček.Odchylka se vyznačuje více či méně uvolněnými kolenními klouby,v nejvážnějších případech se mohou klouby uvolňovat při sebemenším pohybu,což znemožňuje kočce ohýbat nohy,a tedy jakýkoli normální pohyb nebo skákání.Ve velké většině případů se však jedná pouze o lehkou luxaci,která kočku tolik neomezuje.
Diagnózu může určit dobrý veterinář,který hmatem zjistí,jakou vůli mají kolenní klouby při lehkém tlaku.Kočkám jenž trpí vážnější formou patella luxatie,může pomoci operace,kterou provádějí specializované kliniky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama