Toxokaroza není toxoplazma

29. září 2007 v 21:23 | majitelka blogu |  Kočičí nemoci

Toxokaróza není toxoplazma

Podobné názvy, rozličná onemocnění, která se týkají zvířat i člověka. Aby si je někdo nepletl, je vhodné uvést, že toxokarózou se rozumí napadení oblými červy škrkavkami (ty mají nejčastěji psi, ale i kočky - Toxocara canis či Toxocara cati), popřípadě jejich vývojovými stadii. A toxoplazmóza je onemocnění způsobené prvokem Toxoplasma gondii (zdrojem jsou nemocné kočky nebo syrové maso většiny obratlovců, kteří jsou mezihostiteli tohoto parazita).
Obě tato onemocnění s podobnými názvy patří mezi parazitózy a mohou při nedostatku pozornosti a hygieny ohrozit i člověka. Proto hned na počátku je třeba upozornit na to, aby chovatelé dávali psy i kočky pravidelně vyšetřovat a při nálezu škrkavek zvířata odčervovali, popřípadě aplikovali prostředky likvidující i toxoplazmy. A samozřejmě je nanejvýš vhodné, aby vždy byla dodržována základní hygienická pravidla, zejména aby neznámá zvířata neměla volný přístup na místa, kde si hrají děti, především na pískoviště.

Škrkavky

Škrkavky, neboli toxokary, mají často jak psi tak kočky (a to Toxocara canis, či Toxocara cati), při silném napadení jsou dospělí červi viditelní v trusu. Vývojová stadia těchto červů, kterými jsou vajíčka mikroskopické velikosti, mohou být po pozření člověku nebezpečná. Vajíčky škrkavek se člověk může infikovat v nečistém prostředí a ta se v jeho těle "vyvíjejí" a larvičky, aniž dosáhnou pohlavní zralosti, putují krví a mohou v některých orgánech způsobit problémy. Člověk však není konečným hostitelem. Projevy jsou teploty, únava, bolest kloubů, kožní svědění. Léčí se určenými léky - antihelmintiky. Byly popsány případy, že byly larvičky nalezeny v játrech, plicích i v oku. Obrana je možná - důsledná hygiena a psy i kočky od štěněte či kotěte, pravidelně vyšetřovat a odčervovat.

Toxoplazmy

Toxoplazmy jsou prvoci (Toxoplasma gondii), jejichž okem nepostřehnutelnými oocystami vyloučenými trusem nemocných koček nebo po pozření syrového masa (nebo pomůckami znečištěnými jinými potravinami) se mohou infikovat lidé. I zde nejde o konečného hostitele, ale mezihostitele. A největší problémy mohou mít děti a zejména těhotné ženy, kdy horečkami doprovázené onemocnění může poškodit i plod. Nakažení toxoplasmózou je možné nepřímo z vnějšího nečistého prostředí, ve kterém se vyskytovaly nemocné kočky, ale i při práci na zahradě, anebo přímo při porcování a ochutnávání syrového masa před jeho kuchyňskou úpravou. Je třeba uvést, že jinou nemocí neoslabený organismus se s nákazou vyrovná a překoná ji často jako "běžné chřipce podobné onemocnění". Nicméně i poté uzdravený má v těle tkáňové cysty, které čekají, zda mezihostitele nesežere nějaká kočkovitá šelma, v jejíchž útrobách prvok dospěje, začne se množit a začne vylučovat s trusem odolné oocysty. Obranou je opět - důsledná hygiena a také to, že se potrava vždy tepelně upraví, to znamená povařit, propéci, anebo třeba tři dny zmrazit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aněs aněs | 1. prosince 2008 v 19:24 | Reagovat

až na to že to máš okopírovaný ze stránek doktorů nebo zvěrolékařů je to docela good

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama