Tailles

29. září 2007 v 9:55 | majitelka blogu |  Kočičí příběhy
Toto je povídání o kocourovi Tailleskovi a tom, že není kočka jako kočka. Mám na mysli kočky zdravé, kočky nemocné, ale také mohou být kočky s trvalými následky po nemoci nebo úrazu. Mám takové zvířátko doma, je to kocourek Tailess. Vzala jsem si ho z Nadace v Ostravě Porubě jako hendikepovaného po ošklivém úrazu kyčle a amputaci ocásku. Pro ty, které to zajímá, bych chtěla přiblížit, jak se o něj starám, co obnáší péče o něj a snad i co to přináší mě.
Tailleskovým problémem je, že není schopen sám čůrat a že neví o tom, že kaká. To, že nemá ocásek - protože mu musel být amputován (měl ho skoro úplně odtržený), zadeček nebylo jak sešít, museli odstranit odumřelé maso, proto má zadeček takový, jaký je - mi připadá už jen jako kosmetická vada. Když jsem si kocoura v útulku osvojila, věděla jsem, jaký je jeho stav, a to, že se už asi nezmění. Těžko vysvětlovat mé rozhodnutí vzít si ho a starat se o něj. Prostě mezi námi přeskočila, i když na dálku, jiskra a bylo to.

Kocour Tailless
Taila mám od 9.12.06. Je to normálně se pohybující kocourek, běhá, skáče, jen při pomalé chůzi je poznat kulhání na levou zadní nožičku. Měl roztříštěný kyčelní kloub. Nožku mu odoperovali, zůstala trošku nakřivo, proto také maličko kulhá. Dodatečně se ukázalo, že není schopen ovládat vyprazdňování a močení.
Žije se mi s ním, jako by byl zdravý, ale musím se starat o vyprázdnění jeho močového měchýře, a to 3x denně. K tomu dalšímu důležitému patří zajistit očistu zadečku a udržovat ho v čistotě. Tail se vyprazdňuje v průběhu celého dne. Na to, aby to bylo únosné, jsem převzala od dřívější pečovatelky její nápad, a to jsou kalhotky a v nich plenka.Tu si nahrazuji slipovými a na noc obyčejnými vložkami. Hodně používám kosmetické čistící kulaté tampóny, obvazové čtverce, buničitou vatu ve velkých čtvercích, tu si nastříhám podle potřeby, obyčejnou vatu a také navlhčené ubrousky pro kojence. Na omývání heřmánek a chlopici, proti opruzení v lékárně míchanou mast pro kojence Leniens.

Lumpačení s kočičím kamarádem

Denní režim

Jak vypadá náš den? Ráno se začne vyčůráním. Tail je na vše zvyklý, takže vymačkám moč. měchýř, to jsem se musela naučit. Zpočátku mě to moc nešlo, pomohli mi i u nás v ordinaci, ale pak se zadařilo jednou a podruhé, a dnes už o tomto úkonu vůbec nepřemýšlím. Někdy cítím, že Tail je našponovaný, jakoby vše zadržoval. Někdy se mi při tom vyzvrací, proto dostává jídlo až po vyprázdnění. Někdy se při tom i vykadí.. Pak musím omýt zadeček, pokud je po noci hodně zapatlaný - to se nám stalo asi 2x, musela jsem si pomoci sprchou a dětským šampónem. Pokud je to v normálu, omyji ho v umyvadle pomocí malé žínky a mýdla. Má své ručníky, takže osušit a učesat. Stejně si to po mě přeblíže a upraví podle sebe. Ráno ho vždy nechám chvilku běhat "nahatého", aby si zadeček vyvětral. Mezi tím se nají, pak trošku mastičky na zadeček, kulatý tampónek, kalhotky, ty jsou z prubanu č. 8. Z koupeného balení jsou dvoje kalhotky, nastřihnu otvory pro zadní nohy a je to. Pak ještě vložku, dík lepení dobře drží.A pokud jedeme do služby, na cestu navléknu ještě přes vše stejně upravenou slabou ponožku, na bříšku a zádech založím a jsme nachystáni. Dnes to zvládáme asi za 4-6 minut. Pokud mám zrovna službu, beru si ho sebou do práce.

Apartní kalhotky z prubanu
Během dne musím kontrolovat stav v kalhotkách a měnit mu plenky, včetně omytí zadečku. Jsou dny, kdy má trus v šiškách, a to je pohoda, jsou dny, kdy má průjem, a to je horší. Pak přidávám do kalhotek obyčejnou vatu jako polštářek. Vše dobře zachytí. Plenky měním asi tak 4-6x denně. Když má lepší dny, odbude si vše ráno, běhá pak většinu dne bez plenek. Chodí pravidelně hrabat na kočičí wc, ale nic nedělá. Už se nám ale stalo, že se mu podařilo si na wc ucvrknout. To mne stále udržuje v naději, že by se jeho stav mohl zlepšit.
A co je za těch 7 měsíců, co ho mám nového? Trochu povyrostl, přibral na váze, ze 2,4 kg má dnes 3,1 kg a začíná se z něj stávat pan kocour. Změnou je, že se začal počůrávat, hlavně v noci. Nevím, jestli to je polohou nebo spánkem, nebo se s ním něco děje k lepšímu? Těžko říct. Také se mu docela upravil trus, průjem ho už delší dobu netrápí, ale abych to nezakřikla! Dokonce se už i stihnul vykadit na kočkolit, to byla veliká radost a to zahrabávání! Několik posledních dnů máme ukázkově normálních, přes den plenky nemá, kadí ráno a večer, takže je také po noci skoro čistý. Tolik bych mu přála, aby se vše upravilo. Alespoň na současný stav. Čas nám ukáže. V blízké budoucnosti plánujeme kastraci, to by také mohlo mít na vše vliv.
Reakce na péči o něj jsou různé. Ale s těmi, kdo jsou proti, to nerozebírám a ti ostatní se mohou přesvědčit sami, zda to je nebo není spokojený kočičák. Není sám, má kamaráda kocourka Krejzu a k tomu fenku Ladu, vzornou maminu všech koček, co jsem kdy měla. Jsou to kočičí puberťáci, rvou se, demolují byt, šplhají, kam to jde, je jich všude plno. Většinu dne oba prospí, mezi tím mají 3x jídlo a stačí si sami. Pokud si Tail zamane, pozornost si vynutí kdykoliv. A těžko se mu odolává. Je opravdu úžasný mazlíček a máme mezi sebou veliké citové pouto. Nikdy nebudu litovat, že jsem si Tailesska vzala. To, jak dává najevo své potřeby, jak se chová, jak se všemu naučil a bere se o svůj život, jak si ho užívá, to vše mi změnilo pohled na kočičí svět. A já jsem ráda. V mém životě ubylo spěchu a chvatu, vnímám věci, co jsem dříve neviděla. A jejich pozornost o mě mi dělá moc dobře.

Tailless, Krejza a Lada

Zaslouží si pozornost...

Myslím, že si zvířátka jako je Tailessek a jemu podobní zaslouží pozornost a pomoc. Těžko určovat hranice, každý se cítíme na něco jiného, ale oni nám to vrací a ten pocit je úžasný a stojí za všechnu námahu, práci, časové omezení a vše, co to obnáší. Nebojte se péče o taková zvířátka, já také pořádně nevěděla, do čeho jdu. A možná jsem překvapila nejvíc sama sebe. Vím jen o několika, co jsou na tom podobně jako Tailessek. Sisinka bez přední nožičky, slepá Zuzanka, nechodící Ola, Hanýsek, který také nechodí a je na plenkách. Píší o něm na stránkách Nadace v Ostravě a je tam i povídání o Tailesskovi. Oni všichni a spousta ostatních, o kterých se ani neví, mají právo na život, od nás potřebují jenom s tím trošíčku pomoci. Někdo to v sobě najde, někdo ne. Tak už to je na světě zařízené.
Zdravíme všechny, komu nejsou zvířátka lhostejná, všechny, kteří se o ně starají a pomáhají jim.
Jašková Míla a Tailessek
tailless12
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama