Potraviny vhodné pro psy

7. září 2007 v 15:12 | majitelka blogu |  Strava psů

Potraviny vhodné pro psy

Krmiva živočišného původu
Maso je pro psy nejpřirozenější a nejstravitelnější potravou. Maso zdravých zvířat lze zkrmovat syrové, vařením ztrácí část své výživné hodnoty. Maso z nuceného výseku je však nutné tepelně upravit z důvodu nebezpečí parazitárních onemocnění. Maso má velmi nízký obsah vápníku, a vyznačuje se nepříznivým poměrem vápníku a fosforu, proto je-li pes krmen pouze masem bez vhodných doplňků, vyvstává velmi závažný problém nedostatečné mineralizace kostí. Maso je dobrým zdrojem kvalitních bílkovin, tuků, železa a některých vitamínů skupiny B, má výborné chuťové vlastnosti a vysokou stravitelnost. Pakliže je tedy řádně doplňováno zdroji vápníku, jódu a vitamínů A a D, řadí se mezi velmi dobrá krmiva.

Vnitřnosti jsou sice pro psa vhodným krmivem, ale je nutné je podávat opatrně, protože obsahují více kolagenu, fosforu, a také těžkých kovů. Z vnitřností je vhodné například srdce, které má příznivé složení bílkovin, ale obsahuje také více tuku, dobré jsou i ledviny či mozek, hovězí předžaludky, vemena, žaludky a dělohy. Střeva a plíce se do krmiva dodávají hlavně pro zasycení, protože samy o sobě nemají velkou výživnou hodnotu. Slezinu může způsobit psovi průjem, proto je nutné používat ji velmi uvážlivě. Výborným krmivem jsou játra, která obsahují mnoho kvalitních bílkovin, glykogenu a vitamínů. Do jídelníčku psa se však nedoporučuje zařazovat je pravidelně nebo příliš často, protože mohou obsahovat zůstatek léčiv, chemikálii nebo těžkých kovů.

Chrupavky obsahují mnoho potřebných minerálních látek, jsou zdrojem chondroprotextiv a zvyšují chutnost potravy, na druhé straně jsou poněkud těžko stravitelné.

Kosti jsou dobrým zdrojem minerálních látek, obzvláště pak vápníku a fosforu. Je vhodné je podávat psovi mimo krmení, kromě živin mu poskytnou také zábavu. Přednost je třeba dávat měkkým, větším kostem z mladých zvířat, kosti z králíků a drůbeže jsou příliš tvrdé a lámavé, a jejich úlomky jsou pro psa nebezpečné. Příliš velký příjem kostí však může psovi způsobit zácpu. Odpad z drůbeže, jako například hlavy nebo běháky, je nutné je předem tepelně upravit.

Vepřové maso a odpady lze podávat jen omezeně, obsahují totiž vysoký podíl tuku.

Rybí maso je lehce stravitelné, je výborným zdrojem esenciálních aminokyselin, vitamínů a důležitých mikroelementů. Ryby je nutné podávat až po tepelné úpravě a je nutné je zbavit dlouhých, ostrých kostí. Silně solené, uzené či marinované ryby však nejsou vhodné.

Mléko podáváme pouze psům, kteří ho dobře snáší. Některým psům chybí enzymy, potřebné k trávení mléka, a to může následně vyvolat průjem. Pokud však mléko psovi nevyvolává žádné potíže, není důvod, proč mu ho nepodávat. Mléko se podává čerstvé nebo kyselé, nakyslé mléko může vyvolat trávicí poruchy. Mléko je výborné především pro výživu kojící feny a štěňat. Dobrým zdrojem minerálních látek, vitamínů a bílkovin je tvaroh, který lze považovat za velmi kvalitní krmivo, a rozhodně by neměl chybět v jídelníčku štěňat. Velice příznivě také působí na kvalitu srsti. Pro svůj obsah mléčných bakterií je také výborným krmivem jogurt. Lze jej použít po průjmových onemocněních nebo po podávání antibiotik, kdy je potřeba upravit mikroflóru střev. Velké množství bílkovin, tuků a minerálů obsahují také sýry.

Vejce jsou také vydatnou potravou, měla by však být podávána tepelně upravená, i když zatím nebylo prokázáno, že v syrovém stavu by mohlo psovi způsobit zdravotní potíže. Bílek syrových vajec však obsahuje složku avidin, která znemožňuje psům využívat biotin, proto se nedoporučuje zkrmovat větší množství bílků. Po tepelné úpravě však účinek avidinu mizí. Vejce jsou zdrojem železa, bílkovin a vitamínů B, A a D. Někteří psi ochotně přijímají i skořápku vejce bez úpravy, která je dobrým zdrojem vápníku.

Kvasnice jsou velkým zdrojem vitamínů skupiny B.

Tuky, jako zdroj energie, jsou vhodné přidávat jen psům s nedostatečnou hmotností nebo psům s vysokou zátěží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama