Péče o zuby kočky

11. září 2007 v 22:19 | majitelka blogu |  Péče o kočku

Jak správně pečovat o chrup vaší kočky

Péče o chrup vaší kočky by pro vás měla být stejně důležitá jako péče o chrup vlastní.
Péče o chrup vaší kočky by pro vás měla být stejně důležitá jako péče o chrup vlastní. Vy víte, že je nejlepší čistit si svoje zuby minimálně 2x denně, ale vaše kočka je v tomto zcela závislá na vašem rozhodnutí.
A jak tedy poznáte, že v tomto ohledu nic nezanedbáváte?
Vaše kočka má:
  • bílé zuby
  • nezapáchající dech
  • růžové dásně těsně přiléhající k zubním krčkům
Bohužel, v současné době jsme ve veterinární praxi často svědky různých stavů onemocnění dutiny ústní právě z důvodů zanedbávání preventivní péče o chrup. Mimo jiné k tomu přispívá i zkrmování pouze měkké stravy bez jakýchkoliv tvrdých a křupavých částí, které za normálních okolností masírují dásně a pomáhají čistit exponovaný povrch zubu. Pokud k tomuto pravidelně nedochází, začíná se na zubu hromadit tzv. plak - tvořený neviditelným povlakem bakterií, ze kterého postupně vzniká zubní kámen - ten můžete sledovat jako oranžovohnědý povlak na zubu.
Zubní kámen se šíří pod dásně až na zubní lůžko a způsobuje pak zánět dásní (gingivitis) a zubního lůžka (periodontitis). Jestliže ani v tomto stadiu nezasáhnete, dochází k uvolnění zubu a následně k jeho vypadnutí.
Pokud tedy nepečujete o chrup své kočky dostatečně, můžete postupně sledovat:
  • permanentně zapáchající dech
  • oteklé, červené, příležitostně krvácející dásně
  • sníženou chuť k jídlu
  • uvolněný nebo chybějící zub
Tomu všemu ale můžete předejít! Jednak pravidelnou domácí péčí, jednak pravidelnými kontrolami v naší ordinaci, kde vám po zhodnocení situace doporučíme nejlepší možnou léčbu.

Domácí péče:

To nejjednodušší, co pro svou kočičku můžete udělat, je pravidelně (minimálně jednou týdně) jí dát možnost si zuby "vyčistit", a to tím, že jí dáte něco k okousávání. Ať už jsou to komerčně vyráběné kosti, suchary nebo normální kosti - ovšem pozor, pouze takové, které nemůže spolknout!
Avšak nejúčinnější preventivní péče, kterou jí můžete poskytnout, je pravidelné čištění jejích zubů.
Pokud se rozhodnete pro tento krok, pak je důležité vytvořit si pravidelný program péče o chrup nejlépe již v raném věku vašeho koťátka. Jakmile si na toto jednou zvyknete, stane se to samozřejmou součástí všech vašich příjemných povinností vůči čtyřnohému příteli.

Jak tedy správně začít?

Nejprve vaši kočku zvykněte na jemnou manipulaci v její dutině ústní. Masírujte jí prstem zuby a dásně - nejdříve z vnější strany při zavřené tlamě, postupně jí zkoušejte čelist otevřít a provést to samé z vnitřní strany. Pak si dejte na prst trochu zubní pasty pro kočky a nechte ji, aby ochutnala. Poté čistěte zuby prstem s pastou. Po několika dnech seznamte svou kočku se zubním kartáčkem a velmi pomalu postupujte podobně jako při masáži prstem.
Nikdy nezapomeňte na slova chvály a na závěr můžete přidat za odměnu i malý pamlsek např. ve formě kočičích sucharů (vyhněte se sladkostem!). Čištění by mělo trvat maximálně 1 až 2 minuty a hlavně by mělo být prováděno pravidelně.
V současnosti jsou na trhu k dispozici různé zubní kartáčky i pasty speciálně vyrobené pro domácí zvířata. Nikdy u vaší kočky nepoužívejte běžné zubní pasty určené pro lidi! Nejenže kočka neocení jejich příliš výrazné aroma a chuť, ale hlavně na rozdíl od lidí neumí pastu vyplivnout a polyká ji, což může způsobit podráždění žaludku.
V případě že budete mít jakékoliv problémy, nebo mít pocit, že vaše kočka trpí nějakým jiným onemocněním dutiny ústní, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Rádi poradíme jak dál.
A nezapomeňte, kočky mají také zuby! A správná péče o ně je důležitým krokem na cestě ke zdraví a spokojenosti vašich čtyřnohých přátel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sysi3 Sysi3 | E-mail | 26. září 2008 v 10:54 | Reagovat

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mají kočky také dvoje zuby? Nebo zda mají pouze jedny zuby po celý život - bez mléčných zubů. Děkuji za odpověd.

2 Pegie Pegie | 10. prosince 2015 v 9:36 | Reagovat

Eshop pro chovatele různých živočichů, samozřejmě hlavně psů a koček:

http://eshop.zivocich.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama