Informace pro začátečníky

29. září 2007 v 21:27 | majitelka blogu |  Výběr a koupě kočky
Kočka domácí je krásné a zároveň nenáročné zvířátko. Po svých divokých předcích zdědila skvělý zrak a sluch a elegantní tělo, dokonale přizpůsobené k lovu. Je chytrá a velmi soběstačná. Není to tak dávno, kdy byla kočka neodmyslitelnou součástí vesnických stavení, kde žila volně a svobodně vedle člověka, který si ji oblíbil především pro její schopnost lovit myši, ale také pro přítulnost a hravost. S postupem doby a rozvojem civilizace však z přirozeného prostředí kočkám moc nezbylo. I dnes však hlavně na vesnicích a v okrajových částech měst a na zahrádkách u rodinných domků může žít kočka šťastně a spokojeně svůj přirozený život. Ale bohužel jen v případě, když jí k tomu člověk vytvoří odpovídající a bezpečné podmínky.
Pokud se rozhodnete pořídit si kočičku, měli byste vědět několik důležitých informací. I když není kočka příliš náročná, bude záležet vždy na tom, v jakém prostředí bude žít. Jestli máte domek a zahrádku, bude se péče o kočku dost lišit od toho, kdy s vámi bude toto zvířátko žít například v městském bytě. Záleží také samozřejmě na plemeni kočky, kterou si chcete pořídit. Naše rady se ale především týkají u nás nejvíce chovaných "obyčejných" koček - koček evropských, kterých jsou díky neodpovědným chovatelům plné a mnohdy i přeplněné útulky.
Výživa
Kočka je masožravec, nejvyváženější formu stravy pro ni představují myši. Pokud je kočka chována v prostředí, které jí neumožňuje si tuto stravu opatřovat, je třeba na to brát při výběru krmiva zřetel. Druhů krmiv pro kočky je na našem trhu velké množství, takže nebude určitě problém vybrat takové, které bude zajišťovat jak rozamanitost stravy, ale také bude vaší kočičce chutnat. I když kočka nepije tolik jako např. pes, je nutné zajistit, aby měla kdykoliv podle své potřeby přístup k vodě.
Péče o srst, drápky a zuby
U různých plemen koček je i péče o jejich srst rozdílná. My zde ale mluvíme především o nejčastěji u nás chovaných kočkách, které jsou krátkosrsté. Ty si péči o svůj kožíšek obstarávají sami. Jsou totiž od přírody velmi čistotné. Není třeba je koupat (i když některé kočičky se koupou rády, tak proč ne :) a extra česat (ale pozor, dělá jim to moc dobře :) Je však samozřejmě důležité odblešování, protože blechy mohou být příčinou různých onemocnění kůže. Jestliže je nutné kočku vykoupat, používame k tomu jen speciální šampony, určené pro kočky.
Pokud nemá kočka přirozenou možnost obrušovat si drápky např, lezením po stromě, zakupte jí škrabadlo. Nejoblíbenější bývají škrabadla kombinovaná s prolézačkou, omotaná sisalovým provazem, která je možno buďto vyrobit, nebo zakoupit v obchodě. Investice do škrabadla se vám vyplatí - kočka nebude svými drápky vylepšovat vaši drahou koženou sedací soupravu :-)
Pokud chcete pečovat o zdraví své kočičky opravdu dobře, nezapomeňte na předcházení tvorby zubního kamene na jejích zubech. Suché krmivo částečně pomáhá při odstraňování zubního plaku, který je příčinou tvorby zubního kamene. Můžete však kočičce pořídit i speciální kartáček a pastu, kterými zubní hygienu ještě více zdokonalíte.
Ani občasnou kontrolou uší nic nezkazíte, zabráníte tak rozsáhlejším problémům, které může způsobit včas nezjištěný zánět.
Očkování, odčervování
Očkováním svou kočku chráníte před nemocemi, kterým je tímto způsobem jednodušší předcházet, než je pak léčit. I když na rozdíl od psů není u nás očkování proti vzteklině u koček povinné, dáte nám určitě za pravdu, že je důležité.
Pravidelným odčervováním chráníte svou kočku, ale i své zdraví a zdraví všech, kteří s ní přijdou do styku. Dospělá kočka by měla být odčervována 2x - 4x ročně.
Kastrace
Přemnožování koček je samozřejmě vinou jejich nezodpovědných chovatelů. Pokud máte kočičku, jste zodpovědni i za koťátka, která se jí narodí. Zvažte, zda jim dokážete pokaždé najít domov. Kočka může mít koťata až 4x za rok! V jednom vrhu může být i 8 malých přírůstků. Pokud nejste schopni dostatečně ochránit svou kočku před nežádoucím zabřeznutím (v případě, že jí chcete dopřávat dostatek přirozené volnosti, to bude těžko ve vašich silách), máte tu naráz za rok v průměru kolem dvaceti koťat. Navíc příliš častá březost rozhodně nepůsobí na zdraví kočky nijak příznivě. Rozhodněte proto včas, zda by právě kastrace nebyla tou pravou ochranou a řešením.
Pozor na zvědavky
Kočka je hravý tvor, ale také velmi zvědavý. Dopřejte jí kočičí zábavu, kterou jí určitě zpestříte vhodnými hračkami. Pokud chcete chovat kočičku především v bytě, jeho interiér by tomu měl být i částečně přizpůsoben. Předejdete tak nechtěnému zranění malého zvědavce, ale i vašemu rozčarování z rozbité starožitné vázy :)
Nezapomeňte, jak velké nebezpečí pro kočku a vlastně pro všechna zvířata znamená dopravní ruch! I když se říká, že má kočka sedm životů, pokud se připlete pod kola automobilu, často toto pořekadlo neplatí :(
Kočka není hračka
Pokud si chcete pořídit kočku jen proto, abyste si měli s čím hrát, určitě své rozhodnutí ještě zvažte. Kočka je osobnost a i když je přítulná a mazlivá, nenechá si poroučet. Měli byste vědět, že v přítomnosti kočky je dobré se chovat klidně, neboť tak nejlépe získáte její důvěru. Navíc si i ušetříte nepříjemnou zkušenost s jejími drápky na vaší kůži.
Zvolíte-li si kočičku jako svého společníka a kamaráda, pamatujte na to, že k sobě připoutáváte živou bytost, která má své nálady a potřeby, a za kterou jste zodpovědni a nemůžete se jí zbavit, když vás omrzí. Průměrný život kočky trvá 15, 20 ale i 25 let. Nedopusťte, abyste nakonec patřili k těm, jejichž vinou se zaplňují útulky pro opuštěná zvířata. Svou volbu, zda si pořídit kočku nebo ne, si dobře rozmyslete. Vaše rozhodnutí by mělo platit minimálně celý kočičí život.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 filip filip | E-mail | 12. března 2008 v 17:25 | Reagovat

mi jsme našli kotátko a je moc přítulný jmenuje se matylda

2 VEVERKA VEVERKA | 29. října 2008 v 19:20 | Reagovat

PROSÍM TĚ NEVADÍ TI ŽE SEM ZKOPÍROVALA JEDEN ČLÁNEK???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama