Co potřebují kočky

8. září 2007 v 19:06 | Lilka |  Strava koček

Kočky potřebují vyváženou stravu a čerstvou vodu

Dobrou chuť :o)
Dle našich zkušeností je naprosto ideálním krmením kvalitní granulované krmivo určené pro kočky. Má vyvážené složení, které výrobce garantuje. Obsahuje všechny vitamíny a minerály, které jsou důležité pro život a zdraví kočky.
Naproti tomu konzervovaná krmiva pro kočky obsahují až 80% vody, není možné zaručit jejich vyvážené složení a obsahují spoustu soli, konzervačních látek a barviv. Konzervované krmivo by mělo tvořit maximálně 1/4 výživy kočky. Pozor také na běžně prodávaná předražená a barvičkami hrající granulovaná krmiva. Některé kočky s citlivým zažíváním mají problémy s množstvím barviv a konzervačních látek, která tato krmiva obsahují a mohou trpět průjmy a zvracením (jako např. naše Trinity).
Některá krmiva obsahují velké množství soli, aby zakryla nekvalitní složení a aby kočkám chutnala (konzervy i granule). Dlouhodobým podáváním takového krmení můžete vaší kočce zadělat na ledvinové kameny. Naprostou nutností ke granulím je čerstvá voda, několikrát denně obměňovaná.
V žádném případě nekrmte kočku krmivem pro psy! Kočka je masožravec a proto vyžaduje v potravě mnohem větší podíl bílkovin než pes. Psí krmiva obsahují spoustu příměsí a poměr živin je v těchto krmivech pro kočku naprosto nevhodný.

Ideální složení granulovaného krmiva pro kočky

NutrientMinimum %Maximum %Hlavní zdroj ingredience
Bílkovina
34
není důležité
kuře, mořské produkty, skopové, hovězí
Tuk
20
není důležité
kuřecí tuk, hovězí lůj, skopový lůj, rostlinný olej
Vláknina
není důležité
3
mletá kukuřice, rýže, ječmen, otruby, sojové boby
Voda
není důležité
10
není důležité
Minerály
není důležité
7
kosti
Obě naše miciny - Neo & Trinity jsou vykastrované a mají sklon jaksi špekatět. Naší volbou tedy bylo granulované krmení Hill's Feline Light. Trinity má navíc problémy se zažíváním a už od malička trpí průjmy. Po každém odčervení, nebo po antibiotikách se jí průjem vrací (občas i krvavý) a pak podáváme dietu Hill's Sensitive Stomach. Když problémy ustoupí, vracíme se zpátky k "lightce". Občas pro zpestření, a protože micinky jsou od přírody mlsná zviřátka, podáváme různé druhy kapsiček (většinou Whiskas nebo Friskies) nebo konzervičky Gourmet. Ale opravdu jen výjimečně.
Co je u našich miláčků zvláštní - nemají rádi ryby v jákekoli podobě, ať už syrové, vařené nebo v kočičí konzervě či kapsičce. Kocourek miluje syrové kuřecí maso a kuřecí šunku - obojí dostává ale jen občas. Ale ze všeho nejraději má zelené olivy. Prohání je po bytě, loví je a napichuje na drápek - jakoby lovil myšku. Trinity zbožňuje kořeněné trvanlivé salámy, jako třeba uherák, křemešník apod. Jelikož moc dobře víme, že to pro ni není zdravé, pochutnává si na nich opět jen výjimečně. Olivou také nepohrdne.
Obecně se kočkám žijícím v bytě nemá podávat syrové maso, protože může obsahovat zárodky chorob a cizopasníků. Doma žijící kočka nemá dostatek imunitních látek, aby se s případnou nákazou dokázala vypořádat. Také zásadním omylem je, že "kočička pije mlíčko". Dospělá kočka nedokáže strávit laktózu obsaženou v mléce a trpí zažívacími potížemi jako jsou zvracení a průjem.
Zdroj:kocicarny.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lucka kořánová lucka kořánová | 14. ledna 2008 v 10:56 | Reagovat

mám doma kocoura a tím vším si mě pomohla aby se u nás cítil dobře do tet dostával sirové maso ale tet uš nedostane

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama