Srpen 2007

Základní péče o kočku

8. srpna 2007 v 14:23 | majitelka blogu |  Péče o kočku
O kočce je známo, že je to zvíře nanejvýš čistotné. Přesto, pokud chceme, aby byla zdravá a krásná, musíme jí s tím pomoci.

Péče o srst

Na všechny procedury je nutné kočku navykat od mládí. Vždy s ní zacházejte velmi ohleduplně a citlivě. Nesmí to pro ni být nepříjemné. Snažte se jí zavděčit. Vynahradit méně příjemné části procedury např. drbáním na místě, kde to má ráda. Čím je srst kočky delší, tím častěji a pravidelněji se jí musíte v tomto směru věnovat. Nicméně se dá říci, že se péče o kočku krátkosrstou a dlouhosrstou od sebe nijak zásadně neliší.

Srst je třeba česat a kartáčovat ze tří důvodů. Jednak ji tím provzdušňujete a tím předcházíte např. plísním. Zároveň ji zbavujete uvolněných a odumřelých chloupků, kterých se kočka nedokázala zbavit sama. V neposlední řadě zlepšujete estetický dojem a vzhled kočičí srsti. Důležité je vyčesávat i ta méně přístupná místa, jako např. slabiny kočky. Vždy ve směru od hlavy k ocasu. Ocas je nejchoulostivější místo, tak u něj opatrně!

Nejvhodnější je speciální hřeben určený pro kočky. Kovový s dobře zaoblenými konci hrotů. Nemusí být příliš hustý. Doplňkem bývá kartáč, taktéž lepší je kovový.

Čištění očí a uší

Zejména v prašnějším prostředí slzí kočičí oči více. Tím se vyplavují nečistoty a vznikají tzv. ospalky v koutcích oka. K jejich odstranění je nejlepší smotek vaty, tampón nebo vata namotaná na tyčince, zvlhčené např. bórovou vodou, aby se přilepená nečistota snáze uvolnila.

Na ušní boltce a zevní části zvukovodu je nejlepší tampón navlhčený ve vodě nebo dětském olejíčku. Čištění provádějte vždy velmi opatrně a ne do hloubky, aby jste nepoškodili zvukovod.

Chrup a drápky

Málokdo je schopen čistit kočce chrup. Pravidelná kontrola, zda se neusazuje zubní kámen nebo nejsou zanícené dásně, je ale nezbytností.

Při přirozeném pohybu v přírodě, se zvířecí drápky obrušují samy. V bytě či domě k tomu slouží různá drápadla a škrabadla. Často k naší nelibosti i nábytek. Nicméně je občas zapotřebí drápky přistřihnout. Ideální jsou k těmto účelům klasické štípačky na nehty. Postupujte vždy velmi opatrně, aby jste nestříhli do živé tkáně. Většinou je dobře rozpoznatelná jako růžově prosvítající část nehtu.

Koupání

Ke koupání přistupujeme jen vyjímečně, pokud je to nutné. Častým koupáním bychom srst až příliš zbavovali tuku a pokožku přirozených ochranných vrstev, které brání vlivům vnějšímu prostředí. Pakliže koupeme kočku 2-4x do roka, nemůžeme očekávat, že bude navyklá. Koupání kočky se musí učit především chovatel. Aby postupoval co nejšetrněji, nejpříjemněji a pral se s kočkou co nejméně. Úspěch koupání velkou měrou závisí na povaze kočky a její důvěře chovateli. Při koupání se snažte kočku uklidňovat např. mluvením na ni a chválením.

Do vany, nebo nádoby pro tento účel, použijte protiskluzovou podložku. Pokud budou kočce při koupání prokluzovat nohy, navýší se tímto zbytečně její stres a strach. Teplota vody by měla korespondovat s teplotou těla kočky. Tedy asi 37-39 stupňů Celsia. Ideální je šampón určený přímo pro kočky. Z běžně dostupných vybírejte nejjemnější dětské. Určitě ne psí.

Opět není rozdíl v péči mezi krátkosrstou a dlouhosrstou kočkou. Některé krátkosrsté kočky mají velmi nesmáčenlivou srst. Pro úspěšné vykoupání je nezbytné, aby jste provlhčili kočičí srst až na kořínky. Teprve potom použijeme šampón. Případně našampónujte dvakrát. Pečlivě ji opláchněte. Dejte pozor na oblast očí a vnitřní strany ušních boltců, kam by se voda neměla dostat.

Kočku řádně vysušte. Ačkoli po chvíli srst působí suše, je ještě dlouho vlhká. A pokud je vlhká, hrozí kočce nastydnutí. Takže ji nevypouštějte ven, nenechte ji běhat po studené podlaze a neotvírejte na ni okno. Místnost by měla být dostatečně teplá.

Pokud bojujete proti blechám, je třeba koupání opakovat po 10-14 dnech. Ve stejném intervalu i generální úklid ploch a pokojů, kde se kočka pohybuje. Šampón s obsahem insekticidních látek volte s nižší koncentrací určený pro kočky. Insekticidy ve spreji nikdy nepoužívejte přímo na kočku.

Občas je třeba vyčistit tzv. perinální žlázy a v případě napadení kočičí srsti plísní i ostříhat. Obě procedury však raději ponechte odborníkům

Rady pro hygienu koček

8. srpna 2007 v 14:12 | majitelka koček |  Péče o kočku
 • Když ráno vyčistíte kočičí toaletu, chvíli počkejte. Váš miláček ji přijde zkontrolovat a asi ji hned použije. Když WC znovu uklidíte, bude čisté pocelý den.
 • Pokud máte víc koček, pro každou mějte jednu toaletu.
 • Z výkalů, které obsahují bakterie, se asi po 36 hodinách začíná šířit nákaza.
 • Kočky mají rády klid. Pokud dáte kočičí toaletuna frakventované místo, mohlo by se etát, že tam kočička odmítne chodit.
 • Doporučujeme dát poblíž kočičí toalety a odpadkového koše gelový osvěžovač vzduchu s citrónovou vůní
TIP: Zkuste jednoduché opatření proti blechám: do pelíšku svého miláčka dejte pod kobereček sušený tabák nebo ořechové listy
Aby se zvířátkům krásně leskl kožíšek, dejte jim čes od času sníst syrové vejce

Pro krásnou srst

8. srpna 2007 v 14:03 | majitelka blogu |  Péče o kočku

Péče o srst

U dlouhosrstých koček musíme pečovat o srst denně,u krátkosrstých nejméně obden.Dlouhosrsté kočky češeme hřebenem nebo kartáčem,krátkosrtsté jen středně tvrdým kartáčem.Musíme si vyzkoušet,kterému z různých typů kartáčů,nabízených v obchodě dává kotě přednost.Češeme a kartáčujeme vždy po srsti,nikdy ne proti - kočky to nemají rady.
Pozorujeme rovněž,zda se kočka často neškrábe na uších nebo zda se ndrbe či nekouše v kožíšku.Mohlo by to znamenat napadení parazity.Pak musíme svého miláčka ošetřit odkmyzovacím pudrem,který je k dostání v obchodě s potřebami pro zvířata nebo v drogerii.Když kotě pudrujeme,hladíme ho přitom výjimečně proti srsti,pudr sypeme pod chlupy a potom je zase uhladíme po srsti.(To je jediná výjimka ,kdy smíme hladit kočku proti srsti!)Můžeme také použít odkmyzovací prostředek ve spreji nebo v tyčince.
V každém případě bychom měli pravidelně dezinfikovat místa,kde se kočka zdržuje,a při podezření na výskyt blech ošetřit místo speciálním sprejem,zakoupeným v odborném obchodě.
Aby se kočce krásně leskla srst,můžeme ji jedenkrát týdně podávat žloutek,vitaminové přípravky nebo provést řádnou kúru pro zlepšení srtsi.Pokud i přes veškerou snahu srst trvale matná a působí neupraveně,poradíme se s veterinářem.

Pro zdravý chrup

8. srpna 2007 v 13:56 | majitelka blogu |  Péče o kočku
Péče o chrup
Kočka si obvykle nerada nechává prohlížet ústní dutinu a zuby. Krmíme-li zvíře vyváženě, jídelníček tvoří i suché granule, pitná voda neobsahuje zvýšené procento minerálních látek, tehdy o chrup kočky nemusíme přehnaně pečovat. Pouze v období výměny chrupu, mezi čtvrtým a pátým měsícem věku kotěte, se doporučuje prohlížet ústní dutinu častěji a kontrolovat, zda výměna probíhá normálně.
Normální bílá barva zubů kočky mívá různý odstín, ten závisí na průsvitnosti a síle skloviny. Povrchové zabarvení zubů bývá jen kosmetickou vadou, která nenarušuje stavbu a funkci zubů. Určitým problémem je usazování zubního kamene. Zejména u starších koček končívá bolestivými záněty dásní, viklavostí a ztrátou zubů. Odstranění zubního kamene není jednoduchou záležitostí - tento úkon svěříme vždy veterinárnímu lékaři. Odstraňování zubního plaku a kamene vhodným krmením, změnou složení pitné vody nebo ústní hygienou přispívá nejen k estetice, ale i omezuje nepříjemnému zápachu z dutiny ústní.

Pravidla

8. srpna 2007 v 13:41 | majitelka blogu |  Péče o kočku
10 pravidel
Tak tady jsem našla článek o koťátkách a jejich 1.krůčcích doma. (Mě se zalíbil, tak vám ho sem dávám, doufám, že se bude líbit i vám )

Rady pro výběr kočky

6. srpna 2007 v 15:34 | majitelka blogu |  Výběr a koupě kočky
Pořizujeme si kočku
Při výběru kočky,ať už s PP nebo bez něj,vyhněte se obchodům se zvířaty.Jednejte raději s renomovaným chovatelem,spolkem pro ochranu zvířat (útulkem),s přítelem nebo sousedem.
Jak vybrat tu správnou kočku nebo kotě?
Jsou lidé,kteří věří,že tu správnou koku najdou podle hvězd.Když znáte datum narození koťete,může astrolog sestavit jeho horoskop.Srovnáním se svým horoskopem máte prý velkou naději získat opravdu spřízněnou duši.Většinu z nás však při výběru kočky ovlivňují mnohem prozaičtější věci.Při koupi kočky bez PP pravděpodobně neutrpíte žádnou velkou finanční ztrátu.Ale situace je jiná,kupujete-li kočku ušlechtilou.Než vydáte spoustu peněz za potencionálního šampiona,potřebujete odbornou radu.
Nastávající chovatel kočky,lhostejno jestli s PP nebo bez něj,by měl dbát některých zásad.Když kupujete nové auto,taky slepě nevěříte tomu,co říká prodavač,ale chcete se o stavu vozu přesvědčit.Žádný solidní obchodník se nebude cítit dotčen,když si budete chtít důkladně prohlédnout zvíře,o které máte zájem.Když bude vše v pořádku,kočku kupte je-li-to možné,s výhradou určité zkušební doby-a co nejdříve ji nechte prohlédnout veterinářem.Nikdy nekupujte kočku v žádném zastrčeném obchodě se zvířaty,nebo kořku z "kočičí farmy".Mladé kočky jsou velmi citlivé k chorobám a infekcím,které se snadno šíří.Je nerozumné kupovat kočku mladší 10 týdnů.
Výběr kočky s PP se nemůže omezit jen na zkoumání zdravotního stavu.Pouze oko odborníka dokáže posoudit kvalitu,znaky a vyhlídky určitého jedince.Vezměte si proto někoho,kdo je znalcem plemene,které jste si vybrali,a kdo ví,co Vy sami od nové kočky očekáváte.Všichni jedinci s PP jsou ve věku asi 5 týdnů registrováni pod vlastním jménem,se všemi údaji o rodičích a zbarvení.Před registrací smí být vystavováni pouze ve třídě novinců,tj.ve výstavní třídě pro kočky,které nemají PP.Až si budete vybírat kočku,hledejte hravé,bystré zvíře,které je rádo,když se jím zabýváte.Z koťat si vyberte raději silné,smělé a průbojné,než to,které se drží vzadu.To by mohlo být slabé,případně nemocné.
Zjistěte,jestli bylo kotě vakcinováno alespoň týden před prodejem proti rhinotracheitidě.Při koupi dospělého jedince si ověřte,zda byl vakcinován jako mládě,a později následně přeočkován.Vakcinace má být potvrzena veterinárním lékařem v mezinárodním veterinárním průkazu.Máte-li ještě další kočky a bojíte se,že byste si zanesly do chovu kočičí leukémii,požádejte veterinrního lékaře,aby u nového zvířete provedl jednoduchý krevní test a vystavil Vám potvrzení o jeho negativním výsledku.
Jak prohlédnout kotě
1)Proberte jeho srst,abyste odhalili případné parazity.Drobná černá smítka jsou důkazem,že kotě má blechy.
2)Prohlédněte pozorně kotěti uši.Zjistěte,neteče-limu z uší nějaký výtok a jestli ve zvukovodu není nečistota,která by svědčila o infekci a nebo o přítomnosti parazitů.
3)Oči mají být jasné,čisté a bez výtoku.
4)Důležité je se podívat kotěti do tlamky a zjistit případná poranění,zhnisaná místa,zánět dásní,či abnormality chrupu.Uchopte kotě zezadu za hlavu a jemným tlakem prstů mu otevřete tlamku.
5)Pod ocasem musí být kotě čisté a suché,bez stop průjmu nebo opruzení.
6)Kotě má být živé a plné zájmu.Když jej zvednete, nemá projevovat bolest a má se chovat přátelsky.Zvedejte kotě jemně,malá koťata mají křehký a lehko zranitelný hrudník.
Závěr:
Kočka musí:
 • být čilá a zajímat se o své okolí
 • lehce se pohybovat a nést vztyčenou hlavu
 • seskočit snadno z výšky na zem
 • mít jasné oči beze známky bílého potahu(zákalu)
 • uši, oči, tlamu a nos mít čisté, bez výtoku
 • mít růžové dásně a jazyk a čisté, bílé zuby bez zubního kamene
 • mít hladkou, čistou kůži a uhlazenou srst, složenou z husté podsady(krátké spodní chlupy) a lesklích pesíků(dlouhé svrchní chlupy)

Rady pro koupě kočky

6. srpna 2007 v 14:48 | majitelka blogu |  Výběr a koupě kočky
Kupujeme kotě
koťata Přemýšlíte nad koupí kočky?Zvážili jste všechny možné slasti i strasti v soužití s novým členem vaší rodiny?Nabízím vám na této stránce pár svých názoru a zkušenosti,se kterými samozřejmě nemusíte souhlasit.
Proč chceme kočku?
Důležité je uvědomit si,proč kotě kupujeme.Kupovat kotě jen proto,že ho chtějí vaše děti by byla chyba.Kotě musíte chtít především Vy a to proto,že veškerá péče o něj bude ležet na Vašich bedrech.A tady je také dobré si uvědomit,že nejde o týdny nebo měsíce.Kočky se dožívají průměrně 10-15 let.
Dospělou kočku nebo kotě?
Většina lidí dá při pořizování kočky přednost kotěti před dospělou kočkou.Koťata jsou neodolatelná,plyšová a měkoučká.
Myslet si však,že můžete ještě zformovat jejich povahu podle svého přání by bylo mylné.Povaha koťat je zčásti dána dědičností a pouze částečně závisí na prstředí kde vyrůstá a jak je s ním zacházeno.Jedině,co můžete udělat je pokusit se naučit Vašeho miláčka pravidlům,které platí u Vás doma.
Co Vás čeká?
Můžu se Vám však zaručit,že s kotětem to není vůbec jednoduché.Kotě je jako malé dítě.Všude vleze,i do té nejmenší škvírky,kde jak byste Vy předpokládaly nemůže vlézt.Leze do květináčů,stahuje ubrusy,špacíruje se po kuchyňské lince.Pokud doma máte počítač,určitě se mu bude líbit myš a také klávesnice,po které se tak dobře prochází.Drápkama zkouší odolnost Vašeho nábytku,sedaček,záclon a závěsů.)
Kočku nebo kocoura?
Rozhodujete se mezi kočkou a kocourkem?Na první pohled je patrným rozdílem jejich vzhled.Kocouři jsou ve všech pohledech impozantnější než kočky.Povahou se však příliš neliší.Existují příjemní i méně příjemní kocouři.A totéž platí i pro jejich protějšky.Jestli-že plánujete založit chov,musíte si vybrat kočku.Nevykastrovaní kocouři se totiž kvůli svému značkování chovají v bytě velmi obtížně.Máte-li dům,je tu možnost voliéry pro kocourka.
Domácí mazlíček nebo výstavní kočka?
Pokud vybíráte domácího mazlíčka,vybírejte si prdevším podle citu a podle toho,které kotě Vás nejcvíc osloví.I koťata mají své city a pokud se mu zalíbíte,dá Vám to dostatečně najevo.Pak Vám nějaké malé vady na kráse nebudou vadit.
Pokud hledáte kotě na chov nebo výstavy,mohl by být výběr pro Vás složitější.Řekněte raději chovateli,jaké jsou Vaše představy a požádejte ho o radu.Chovatel sám pozná ve vrhu nadějná koťata,ale nezaručí se Vám,že z nich vyrostou šampioni.Je to nejméně dobrodružný způsob,jak přijít ke kotěti.
Jaké plemeno?
Jaké plemeno si vybrat?To je dost závažná otázka.
Krásná dlouhosrstá plemena vyžadují denně minimálně 15 minut Vašeho času na důkladné pročesání srsti.I tak budete nacházet chlupy na sedačce,kobercích a na svém oblečení.I když například Perská kočka je vhodná do domácnosti s dětmi.Krátkosrsté kočky mají menší nároky na péči o srst,některá plemena však bývají hlučnější.Chcete-li menší a jemnější kočku,nepořizujte si např.Britku.Ta dorůstá v dospělosti impozantních rozměrů,zvláště kocouři.
Jste připraveni?
Nejvhodnější věk kotěte je okolo 10-12 týdnů,ale záleží především na tom,jak je koťátko šikovné,jestli už samo přijímá potravu a chodí na svůj kočičí záchodek,tak si ho můžete přinést i dříve.Misky na suchou stravu-granule a miska na vodu by měly být blízko sebe,aby si kotě navyklo při jídle pít.Potom budete potřebovat ještě 1 misku na masitou stravu.Všechny misky udržujte v naprosté čistotě.Pozor!Misky na jídlo a vodu nedávejte blízko kočičí toalety.Vám by sice mohl takový koutek vyhovovat,ale kočce se to příliš nezamlouvá.Aby jste zabránily poničení sedaček a nábytku,kupte nebo vyrobte pro svou kočičku škrabadlo.Taky mu dejte k dispozici hračky,které by měly být úměrné jeho velikosti a potřebě.Kotě je velmi hravé,a i když se dokáže zabavit samo,je radši když si s ním hrajete Vy.
Kdy kotě přinést?
Nejlepší je kotě přinést domů,v nejklidnější části dne,když jsou děti ve škole či školce,aby koťátko mělo dostatek času seznámit se se svým novým domovem.Pak uvítá i ostatní členy rodiny.Než si přinesete koťátko domů,měly by jste mít pro něho vše nachystáno.Po příchodu ukažte koťátku nejdříve jeho záchodek a na chvíli ho tam posaďte,takto si nejlépe zapamatuje ,kde ho má hledat.Potom koťátko postupně seznamujte s jeho novým domovem.
Co ještě dodat?
Váš miláček bude koťátkem jen malou chvíli.Jedná se asi tak o 10 měsícu jeho života,ale je to nejkrásnější období a v této době potřebuje i nejvíce Vaší lásky a péče.
Doufám,že si správně vyberete,ať už čistokrevnou kočku,nebo nějakou domácí Micinku či Mourka a že Váš společně strávený čas bude plný krásných chvil a nezapomenutelných zážitků.

Jak mluví kočky?

6. srpna 2007 v 14:47 | majitelka blogu |  Kočičí řeč
Postavení uší:
 • Namířené uši dopředu- kočka něco zkoumá, nebo odpočívá a i vítá
 • Položené uši naznačují útočnost
 • Uši sklopené dozadu jsou signálem strachu či úzkosti, někdy obojího
Oči:
 • Přivřené oči jsou známkou spokojenosti, zornice jsou stažené
 • Roztažené zornice znamenají znepokojení kočka je připravena k útěku.
Zvuky:
 • Mručení nebo také vrnění či předení. Tento zvuk vyjadřuje skutečnou spokojenost. Také při setkání kočky mohou vrnět.
 • Otevřené hlasové projevy jako "mňau" takto se kočka něčeho dožaduje a nebo není spokojená.
 • Vysoce intenzivní zvuky syčení, prskání, vrčení, jek tyto projevy jsou známky bolesti či strachu.

Citáty o kočkách

6. srpna 2007 v 14:45 | majitelka blogu |  Kočičí citáty
Není nebojácnějšího badatele nad malé kotě
Čas strávený s kočkami není nikdy promarněný
Věřím, že kočky jsou duše vrácené na svět. Jsem si jist tím, že kočka by se dokázala procházet po obláčku, aniž by se propadla
Je jen málo případů, které potěší srdce více, než uvítaní kočky
Jsou dva způsoby, jak si oddechnout od bídy života - hudba a kočky
Naše postavení v nebi je určeno tím, jak se zde na zemi chováme ke kočce
Když něco udělá kočka, říkáme tomu instinkt. Když stejnou věc a ze stejného důvodu udělá člověk - říkáme tomu inteligence
Kočičí mňoukání je jako srdeční masáž
Kdybychom se ke každému, koho potkáme, chovali se stejnou něžností, kterou zahrnujeme kočku - také by předli
Čas nikdy nevymaže vzpomínky na dobrou kočku, stejně jako žádný kartáč nikdy nevyčeše všechny její chlupy z pohovky
Setkal jsem se s řadou myslitelů a řadou koček, ale moudrost kočky je nesrovnatelně nadřazenější
Uvážíme-li kvalitu kočičí čistoty, přítulnosti, trpělivosti, důstojnosti a odvahy, které jsou kočkám vlastní - ptám se vás, kolik z nás by dokázalo být kočkou?
Můžeš vlastnit kočku,ale nemůžeš jí vládnout
Kočka instinktivně vycítí chvilku ,kdy se majitel probouzí a ....probudí ho o 10 minut dříve
Kočičí motto:Ať už jsi zvrzal cokoliv,vždycky se snaž,aby to vypadalo, že to zavinil pes
Člověk,který by chtěl porozumět lidským vztahům,by si měl pořídit psa,který by ho zbožňoval,a kočku která by ho ignorovala
Bůh dosadil na tento svět kočku,aby připravila člověka o iluzi,že všechno na světě bylo stvořeno pro to,aby sloužilo jemu
Kočky jsou zvláštní tajemné bytosti.V jejich mysli se odvíjejí věci,o kterých nemáme ani tušení
Kočky jsou prohnanější než psi.Těžko najdete osm koček,které by táhly saně
Existují dvě útočiště před bídou světa-hudba a kočky

Výbava pro kočku

6. srpna 2007 v 14:43 | majitelka blogu |  Potřeby pro kočku

Pořizujeme si kočku-Výbava

Chovat kočku není nákladné, ale určitě základní výbavení je přece jen nezbytné. Kočka musí mít kde spát, mít svou misku na kálení, misky na jídlo a pití, obojek, přepravní schránku(hodláte-li s ní cestovat) a základní pomůcky k péči o srst. Užitečné, i když ne bezpodmínečně nutné, jsou např. ploché nebo sloupové šklabadlo(ušetří škody na nábitku), záklopka ve dveřích(smí-li vaše kočka chodit ven) a nějaké hračky(u kotěte by ovšem měly být).
Lože
"Postýlky" pro kočku si můžete opatřit v nejrůznějších provedeních, od tradičních pletených košů až po plastové iglů-nebo starou dobrou kartónovou krabici vystlanou novinami. Je dobré si u chovatele zjistit, jestli nebude materiál, z jakého chcete lože pořídit, vaše kočka kousat. Lože by mělo být něčím vystláno. Můžete koupit polštář pro kočky a psy nebo lože vystlat jednoduše hadramy.
Kálecí miska
Kočky jsou čistotná zvířata a naučit je chodit na jedno místo je poměrně jednoduché. Je více druhů kálecích misek. Nejvýhodnější, ovšem dražší jsou uzavřené "kočičí záchodky" s filtrem a záklopkou. Nutné je stelivo do kálecích misek. Existuje spousta druhů(nejlepší je prej CATS BEST). Je důležité několikrát denně vyčistit záchodek-proto počítejte také s plastovou lopatkou na vybíraní záchodků, která je ale celkem levná-a nejméně jednou týdně je důležité stelivo vyměnit úplně a pokud máte otevřenou kálecí misku pak je potřeba měnit víckrát. Proto počítejte s tím, že budou větší náklady za stelivo během chovu kočky.
Misky na jídlo a pití
Každá kočka by měla mít své misky(hlavně misku na jídlo). Musí být stále udržované v čistotě a nemají přijít do styku s kuchyňským nádobím. Je více materiálu, tak byste měli zvážit jaký je pro vaši kočku vhodný a bezpečný. Miska na pití by měla být neustále plná čisté vody.
Obojek,postroj,vodítko
Kočky mají stále nosit obojek opatřený štítkem s adresou(pokud chodí samy ven). Vhodný je pružný obojek, např. protkaný gumovými nitěmi, který v případě, že kočka někde uvázně, zabrání jejímu uškrcení. Když je vaše kočka ochotná chodit na vodítku, dáme přednost postroji před obojkem.
Transportní schránka nebo koš
Pokud chcete s kočkou cestovat na dovolenou(hlavně pokud chcete letadlem), nebo pokud chcete někam jet autobusem, musíte si pořídit transportní schránku. Ta je uzavíratelná, aby kočka neutekla. Vybírejte vhodnou velikost a schránku, která má co nejvíce otvorů, aby kočka mohla volně dýchat. Pokud chcete jet jen o pár měst vedle, nebo třeba k veterinárnímu lékaři, postačí transportní koš. Kočka v něm ovšam musí mít postroj nebo obojek a měla by mít i vodítko(stačí když ho budete mít po ruce). Také byste v něm měli hlídat kočku, která na to není zvyklá, jinak by mohla vyskočit. Pokud jezdíte s kočkou pouze k veterináři, pak postačí vystlaná krabice.
Pomůcky k péči o srst
Budete potřebovat kartáč a hřeben. Záleží na srsti kočky.
Škrabadlo
Je zvlášť vhodné pro kočky držené pouze v bytě. Bez škrabadla si bude vaše "domácí" kočka brousit drápky na nábytku. Kočky které mohou ven, si drápy brousí o stromy. Je spousta druhů škrabadel. Podle potřeby kočky se dá škrabadlo koupit. Kočky držené pouze v bytě(hlavně koťata a mladší kočky nebo hodně hravé kočky) ocení škrabadlo se spoustou odpočívadel a hraček, které stojí často několik tisíc. Pro kočky, které mohou být pravidelně venku postačí obyčejné, vcelku levné, ploché škrabadlo.
Záklopka
Dvířka se záklopkou nemají být výše jak 6 cm nad podlahou. Záklopka má být uzavíratelná. Některé záklopky mají po stranách magnetické pásky, takže dobře přiléhají a zabrání průvanu.
Hračky
Můžete je koupit v obchodě s potřebami pro zvířata nebo je nahradit prázdnými cívkami, které jsou kočce zdrojem nekonečných zábav. Nepoužívejte hračky z měkké gumy, mohou způsobit různé nepříjemnosti a z ukousnutých kousků může být kočce při nejmenším špatně. Může se jimi i zadusit!!!

Granule

6. srpna 2007 v 14:38 | majitelka blogu |  Strava psů

Jídla pro psa jsou někdy pod psa

Obrazek

Dysplazie kyčelních kloubů

6. srpna 2007 v 14:33 | majitelka blogu |  Psí nemoci
Dysplazie kyčelních kloubů /DKK/ je vývojové onemocnění kyčelních kloubů s dědičným podkladem. Postihuje prakticky všechna plemena psů, ale nejvýraznější problémy způsobuje u velkých a obřích plemen, a to vzhledem k váze přenášené na postižené klouby. Psi i feny jsou postiženi přibližně ve stejném procentu.
Anatomie kyčelního kloubu
Anatomicky je kyčelní kloub tvořený jamkou v pánevní kosti a hlavicí kosti stehenní. Oba kloubní povrchy jsou pokryty chrupavkou, která zajišťuje spolu se synovií - vazkou tekutinou vyplňující vnitřní prostor kloubu - hladký a nebolestivý pohyb. Podmínkou pro bezproblémovou funkci je ale správná stavba kloubu. Za normálních okolností hlavice zapadá do jamky pevně a její pohyb v jamce je nebolestivý. Při DKK vzniká tzv. laxita, čili volnost kloubu, při které se tvar hlavice i jamky v různé míře deformuje, pohyb je bolestivý a následně se v kloubu vyvíjí osteoartróza.
Vliv dědičnosti
V krátkosti je vhodné se zmínit i o dědičnosti DKK. Jedná se o tzv. polygenní dědičnost, tzn. podílí se na ní větší množství genů, které mají vliv na anatomický vývoj kyčelního kloubu. Stupeň dědivosti laxity/volnosti/ kyčelního kloubu je plemenně rozdílný a je předmětem výzkumů, dosavadní výsledky jsou však alarmující - např. u labradorských retrívrů se laxita kyčelního kloubu dědí z více než 90 % a lze předpokládat, že u jiných plemen bude toto číslo podobné. Kromě dědičnosti se na klinickém vývoji DKK podílí i podmínky prostředí - zejména rychlost růstu a stupeň zatížení vyvíjejících se kyčelních kloubů. Zajímavým faktem je, že nejkritičtějším obdobím pro vývoj kyčelního kloubu je prvních 6 - 8 týdnů života štěněte, kdy je tkáň kyčelních kloubů ještě relativně měkká a tudíž snáze defomovatelná.
Projevy onemocnění
S jakými problémy se můžeme u psa postiženého DKK setkat?
Jedná se zejména o:
neochotu k pohybu, zejména potíže při vstávání, skákání, chůzi do schodů, nastupování do auta, pes může odlehčovat pánevní končetiny nadměrným vybočováním zadku, odrážením se oběma pánevními končetinami nebo přenášením váhy na hrudní končetiny.
Příznaky se často zvýrazňují po delším odpočinku a větší zátěži.
Všechny tyto problémy jsou způsobeny bolestí kyčelních kloubů - u rostoucích jedinců je bolest způsobena volností kloubu, u psů starších je hlavní příčinou bolesti vzniklá osteoartróza. Nástup klinických příznaků je možný už od cca 4 měsíců věku, ale častý je i u dospělých psů v závislosti na stupni DKK a individuálním vnímání bolesti daným jedincem. Postiženy jsou častěji oba dva kyčelní klouby, ale výjimkou není ani jednostranné postižení.
Diagnostika, dělení DKK
Kromě klinických příznaků je základním pilířem diagnostiky RTG vyšetření. Považuji za důležité zdůraznit, že kvalitní RTG snímek je možné zhotovit pouze v hluboké sedaci nebo celkové anestezii, což platí zejména u velkých plemen psů. Jen tak je snímek projekčně správný a jsme schopni objektivně posoudit stav kyčelních kloubů. Podle závažnosti změn patrných na RTG snímku rozdělujeme u nás DKK do 5 stupňů --od 0 /podle FCI - A/ - negativní, až po 4. stupeň /FCI - E/ - těžká DKK.
Léčba onemocnění
Léčba DKK je velmi složitým problémem, zejména proto, že není možné toto onemocnění úplně vyléčit, nicméně existuje řada možností, jak psu nemocnému DKK pomoci.
Z konzervativních /nechirurgických/ metod je to zejména podávání tzv. nesteroidních protizánětlivých látek, které omezením zánětu uvnitř postiženého kloubu snižují i jeho bolestivost. Tyto léky je možné podávat nárazově při zřetelných epizodách bolestivosti, ale i dlouhodobě, pak je ovšem vhodný monitoring pacienta s ohledem na případné vedlejší účinky těchto léků. Velmi vhodné je podávání tzv. chondroprotektiv, z nichž nejpoužívanější jsou glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM a kolagen. Tyto látky při dostatečně dlouhém podávání mohou působit v postižených kloubech protizánětlivě, zlepšovat pružnost kloubní chrupavky a tím zpomalovat rozvoj osteoartrózy. Výhodou je i velmi dobrá snášenlivost ze strany léčených pacientů.
Existuje řada chirurgických zákroků prováděných u psů s DKK. Patří mezi ně tzv. rekonstrukční operace se zaměřením na preventivní působení u mladých psů, kdy dokážeme výrazně oddálit nástup degenerativních změn v postiženém kyčelním kloubu při zacování jeho celistvosti. Naproti tomu tzv. záchovné operace, mezi něž patří totální endoprotéza a resekce hlavice a krčku stehenní kosti, slouží k odstranění bolestivosti v kloubech těžce postižených osteoartrózou.
Rozhodnutí o způsobu léčby psa postiženého DKK je individuální záležitostí a je věcí konzultace majitele zvířete s veterinárním lékařem. Pes postižený DKK je pacient vyžadující zvýšenou péči, ale při optimální volbě terapie se rozhodně nejedná o beznadějný případ a většině našich pacientů jsme schopni i při tomto onemocnění účinně pomoci.

Seznam psích nemocí

6. srpna 2007 v 14:31 | majitelka blogu |  Psí nemoci

Infekční onemocnění psů

 • Vzteklina (rabies, lyssa)
 • Parvoviróza
 • Psinka
 • Infekční zánět jater
 • Infekční kašel (laryngotracheitis)
 • Chřipka psů (paraintluenza)
 • Leptospiróza

Nemoci dýchacího ústrojí psů

 • Akutní zánět nosní sliznice
 • Zánět hltanu a hrtanu
 • Zánět průdušek a plic
 • Zánět pohrudnice
 • Nádory na dýchacím ústrojí

Nemoci krevního oběhu a krvetvorných orgánů psů

 • Zánět srdečního svalu
 • Zánět nitroblány srdeční
 • Zbytnění a rozšíření srdce
 • Srdeční slabost a srdeční vady
 • Zánět tepny
 • Zánět žily
 • Anémie (chudokrevnost)
 • Leukémie

Nemoci trávicího ústrojí psů

 • Zánět sliznice dutiny ústní
 • Zubní kámen
 • Zubní kaz
 • Zánět mandlí
 • Zánět žaludku
 • Otočení žaludku
 • Zánět střev
 • Zácpa
 • Hnisavý zánět análních váčků
 • Zánět slinivky břišní

Nemoci močového ústrojí psů

 • Zánět ledvin
 • Zánět močového měchýře
 • Močové kameny

Nemoci pohlavního ústrojí psů

 • Hnisavý zánět dělohy
 • Zánět předkožky

Nemoci pohybového ústrojí psů

 • Záněty svalů, kloubů a šlach
 • Dysplazie kyčelních kloubů
 • Zlomeniny kostí
 • Křivíce (rachitis)

Nemoci nervového ústrojí psů

 • Zánět mozku a míchy
 • Otřes a zhmoždění mozku a míchy

Nemoci očí u psů

 • Zánět spojivek, zánět víček
 • Vchlípení a vychlípení víček
 • Suchý zánět rohovky a spojivky
 • Zákal rohovky
 • Zákal čočky

Nemoci uší u psů

 • Onemocnění zevního zvukovodu
 • Krevní výlev v ušním boltci

Onemocnění kůže u psů

 • Zánět kůže
 • Kopřivka

Některá parazitární onemocnění psů

 • Škrkavky
 • Tasemnice
 • Blechy
 • Demodikóza
 • Vši a všenky